Maminka.czMaminka v porodnici

Z porodnice dřív domů. U Apolináře lze odejít den po porodu

Pražská Porodnice U Apolináře zavádí změny. Jednou z nich je možnost časného propuštění z porodnice. V případě normálního porodu po 24 hodinách, po císařském řezu pak 48 hodin po porodu. Jak jsou zajištěny další péče a pomoc s kojením?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ve většině porodnic platí pravidlo, že pokud maminka nechce ambulantní porod, obvykle se propouští do domácí péče po spontánním porodu 3. až 4. den, po císařském řezu 5. den. Vždy samozřejmě záleží na zdravotním stavu ženy i miminka.

Na doporučení, aby maminka s dítětem zůstala po porodu v porodnici 72 hodin, trvají pediatři i někteří porodníci, a to zejména z důvodu poporodních vyšetření novorozence (zraku, sluchu a metabolických vad), která probíhají 48 až 72 hodin po porodu. Některé ženy ale nemocniční prostředí stresuje a rády by odešly do domácího prostředí dříve, a tak jim v některých porodnicích vycházejí vstříc. Možnost časného propuštění zavedli i v pražské Porodnici U Apolináře, kterou jsme navštívili v rámci našeho seriálu Maminka v porodnici. 

Doc. MUDr. Michal Koucký, vedoucí lékař Perinatologického centra GPK VFN a 1. LF UK, vysvětluje: „Z hlediska matek jsme schopni pustit je domů po císařském řezu při nekomplikovaném průběhu druhý den a po normálním porodu první den.“ Jestliže je vše v pořádku, žena už nepotřebuje žádnou nutnou péči zdravotníků v porodnici a je směrována do péče svého gynekologa.

Jak je to s kontrolou miminka?

„Pokud by žena šla domů první den, tak je jasné, že ji naši pediatři chtějí vidět kvůli screeningovému vyšetření. Čili přichází na oddělení, odkud byla propuštěna, k novorozeneckému screeningu druhý den, po těch 48 hodinách,“ vysvětluje docent Koucký. A potom samozřejmě, když je všechno v pořádku, dítě přechází do péče svého pediatra.

Jak se pomáhá maminkám v začátcích kojení? A jak se kontroluje prospívání miminek? Podívejte se na video v úvodu článku.

Legenda mezi porodnicemi: Jak se rodí u Apolináře? Podívejte se na videoreportáž z nového porodního centra

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Maminka v porodnici, Po porodu, Porodnice, Kojení, Císařský řez, Nejlepší video, Apolinář, reportáž, LF UK, Michal Koucký, Péče, Propuštění, Maminka