Maminka.czBatole, 22.–24. měsíc

Z vlasáče na plešounka aneb kdy miminku padají vlásky?

17. 9. 2013
Z vlasáče na plešounka aneb kdy miminku padají vlásky?
Celá rodina se při první návštěvě v porodnici rozplývala nad jeho jemnými tmavými vlásky, jenže uběhlo několik měsíců a hlavička malého vlasáče nápadně připomíná hlavu jeho dědečka.

Možná to znáte; miminko přišlo na svět s hlavičkou pokrytou jemnými vlásky, k vaší radosti viditelně hustými, avšak zhruba po 3–4 měsících to vypadá, že je vlasů spíše mně než více. Hlavičky mnohých miminek dokonce často „zdobí“ i malá lysina, občas podobná té, kterou známe od svých tatínků a dědečků. Dle dermatologů vznik lysích oblastí ve vlasovém porostu někdy mylně přisuzujeme tření hlavičky o podložku, v době, kdy děťátko tráví převážnou část dne na zádech.

Je libo prenatální lanugo či velusový vlas

Miminka obvykle přicházejí na svět s tzv. velusovými vlásky, které jsou jemné, obvykle světlé a dorůstají maximální délky 2–3 cm. Předčasně narozená miminka mohou být dokonce „ochmýřená“ takřka celá. Nejedná se však o velusové vlásky novorozence, ale o jemné chloupky – tzv. lanugo, které plod pokryjí v 5. měsíci nitroděložního vývoje a v 8. měsíci se opět ztrácejí. Malé procento novorozenců se rodí již se silnějšími vlasy a bujnější hustou kšticí, což je obvykle dáno genetickými dispozicemi, obvykleji u tmavších typů pleti a vlasů.

Hlavu nahoru, vlasy dolů

Zatímco se v průběhu prvních měsíců života šíjové svaly zpevňují, hlavička je mnohem stabilnější a vyžaduje méně naší opory (miminko zkrátka postupně samo zvládne „hlavu vzhůru“), vlásky jdou spíše dolů, a to doslova! Příčina nebývá v neustálém kontaktu hlavy s podložkou (alespoň to tvrdí většina dermatologů), ale v tom, že okolo 3–4 měsíce začíná postupná výměna jemných vlasů za vlasy „trvalé“.

Tato výměna bývá dokončena okolo 1 roku života, kdy většinou mizí i přechodné lysinky, které naprosto nepředznamenávají to, že by dítko mělo mít vlasů méně, nebo mít vlasy slabé, nekvalitní. Jak roste miminko, rostou i vlásky, okolo 3 roku života lze již u většiny dětí mluvit o „účesu“.

Definitivní vzhled vlasového porostu pečetí však až puberta a hormonální změny, které se v tomto věku v organismu odehrávají – počet vlasů se již nemění, mění se pouze tloušťka a kvalita vlasu. (O tom, co je schopný v této době s vlasy udělat samotný „puberták“, radši nepřemýšlet!)

Malý vlasáči

Nicméně existuje i malé procento „Tarzánků“, kteří přicházejí na svět s bujnou (obvykle tmavou) kšticí, u nichž rozhodně žádný úbytek „porostu“ nenaznamenáte. Taková dítka dostávají hustou hřívu do vínku po svých předcích, jejich vlasy mívají kvalitu „trvalého“ vlasu již v útlém věku. (Opakovaným stříháním bohužel tento zázrak nevykouzlíte.)

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Děti, Nitroděložní vývoj, Pád, Vlasáč, Mimi

Mohlo by vás zajímat
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Řeč těla při spánku: Na zádech spí králové, schoulení jsou mamánci
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Matky jsou jak elitní vojáci ve výcviku, píše Marie Doležalová
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Narodila se bez rukou. Lékaři byli pro potrat, rodiče ho odmítli
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí

Horoskopy

Panna Na jednu stranu jste pohotoví a plní energie, ale na druhý pohled to není v pořádku. Schází vám chuť…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Leopold, Leopoldina, Leopolda

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu