Maminka.czMenstruace

Za bolestivou menstruací mohou být zablokovaná záda, myomy i zánět!

9. 6. 2019
Za bolestivou menstruací mohou být zablokovaná záda, myomy i zánět!
Některé ženy pomalu ani nevědí, že ji mají, a v žádném ohledu je neomezuje, jiným ale dokáže dost zkomplikovat život. Lékaři uvádějí, že až 40 % žen v reprodukčním věku trpí v průběhu menstruačního krvácení silnými bolestmi a dalšími nepříjemnými příznaky. Proč se je nevyplatí podceňovat a k jejich řešení nestačí jen polykat tablety proti bolesti?

„Problémy jsem měla v podstatě hned od první menstruace, která přišla v mých třinácti letech. Zaskočily mě silné křeče, obrovské bolesti, často jsem díky nim dokonce omdlévala nebo zvracela. Gynekoložka mi předepsala kapky s analgetiky proti bolesti a víc se problém neřešil. Spoustu let jsem protrpěla, první dva dny krvácení jsem dostávala i omluvenky do školy, jelikož mi bylo tak špatně, že jsem se nedokázala vzdálit z domova a jen se svíjela na gauči v křečích. Ve dvaadvaceti letech jsem změnila gynekologa a byla to ta nejlepší volba. Poslal mě na různá vyšetření a zhodnotil, že nezbytná bude laparoskopická operace. Výsledky mě šokovaly. Lékaři objevili, že trpím rozsáhlou endometriózou a mám navíc v děloze dva myomy. Takže následovaly další dvě operace a hormonální léčba. Na chvíli jsem tedy měla klid, ovšem zhruba po roce se potíže opět začaly zhoršovat. Dneska je mi dvacet šest let, plánujeme s mužem miminko a už teď se děsím, že to možná nepůjde. Každý měsíc musím zůstávat den nebo dva doma z práce, kde to naštěstí na základě lékařské zprávy tolerují, žiju v permanentním stresu, jak další krvácení zase „přežiju,“ vypráví Adéla. A se svými problémy není zdaleka sama. Je vůbec možné podobně postiženým ženám nějak pomoci, nebo je třeba se smířit s tím, že menstruace je zkrátka přirozený proces a u každé z nás probíhá odlišně? Lékaři důrazně doporučují potíže řešit a najít vhodnou léčbu. To ale není vždy snadné.

 Co čekat od menstruace po porodu? Tohle vás možná překvapí

Nejde o žádnou banalitu!

„Menstruace probíhá v důsledku pravidelných cyklických změn endometria, tj. sliznice děložní dutiny, které nazýváme menstruační cyklus, a to pravidelně v intervalu přibližně 28 dní. Obvyklá délka krvácení je tři až pět dní. Její význam spočívá v obnově děložní sliznice každý měsíc tak, aby byla čerstvá a připravená k přijetí oplodněného vajíčka,“ objasňuje MUDr. Petra Polášková z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Mezi nejčastější komplikace patří dysmenorea, premenstruační syndrom a také migrény. A právě dysmenorea neboli nadměrně bolestivá menstruace může mít různé stupně závažnosti. Potíže mohou kolísat od tlaků v podbřišku až po silné křeče vystřelující do nohou, beder a zad. Tyto obtíže bývají nezřídka spojeny i s bolestmi hlavy, průjmem, zvracením a v závažnějších případech i se stavy krátkého bezvědomí. Co všechno může být příčinou těchto nepříjemných problémů? Špatnou zprávou je, že v mnoha případech se na konkrétního „viníka“ zkrátka nepřijde.

Svalová nerovnováha

Velmi často jsou na vině tzv. svalové dysbalance v oblasti pánve ženy, jak potvrzuje Iva Bílková, vedoucí fyzioterapeutka pražské FYZIOkliniky: „Prudké bolesti před menstruací a během ní bývají většinou způsobeny svalovou dysbalancí pánevního dna, která vede až k vychýlené kostrči poznatelné na pohmat. Další příčinou může být blokáda žeber nebo na páteři, dokonce i zdánlivě nesouvisející, jako je například blokáda na přechodu lebky a prvního krčního obratle. Reprodukční orgány jsou spjaty se svaly pánevního dna a funkčně souvisí s bránicí, hlubokými svaly páteře i se svaly upínajícími se na stehenní kost. Není proto výjimkou, že bolest při menstruaci způsobuje nerovnováha svalů úplně jinde v těle.“

Podle jejích slov způsobují takové dysbalance poruchu prokrvení vnitřních orgánů, pohyblivost buněčných struktur a svaloviny vejcovodů a posléze neplodnost. Na tuto poruchu může přijít vyškolený fyzioterapeut, který provede kompletní kineziologický rozbor.

Co o vás naznačuje průběh vaší menstruace? Je silná, nepravidelná nebo bolestivá?

Poblázněné hormony

Bylo již vědecky prokázáno, že ženy, které trpí bolestivou menstruací, mají jinou skladbu hormonů v organismu. Důvodem silných křečí může být zvýšená děložní aktivita, kterou způsobuje vyplavování hormonů prostaglandinů. Podílí se na ní i hormon vazopresin, který má vliv na cévy a může způsobit bolest na základě nedokrvení děložní tkáně. Nekoordinovaná produkce těchto hormonů pak způsobuje bolestivé stažení děložní svaloviny. Pozitivní na tom je, že po prvním porodu se u řady žen hormonální aktivita normalizuje a bolesti ustoupí.

Myomy

Nezhoubné nádory, které vznikají z děložní svaloviny, nejsou ničím výjimečným a vyskytují se u spousty žen v plodném věku. Dlouhou dobu o nich navíc vůbec nemusíte vědět, lékař je většinou objeví náhodně při pravidelné prohlídce. Mohou být velké jen několik milimetrů nebo dosahovat obrovských rozměrů. Jak komplikují život? Záleží na velikosti a také jejich umístění, objevit se může nepravidelné krvácení z dělohy, silná bolest nebo tlak v podbřišku, a to nejen v době menstruace, rovněž ale potíže s močením, inkontinence, zácpa a bolest při pohlavním styku. A jelikož myomy deformují děložní dutinu, je na místě také varování před problémy při snaze o otěhotnění.

Vývojové vady dělohy: Možná kvůli některé z nich nemůžete otěhotnět!

Endometrióza

Jde o poměrně rozšířené gynekologické onemocnění žen v plodném věku. Důvody, proč vzniká, nejsou zcela známé, jde ale patrně o problém imunity. Buňky sliznice děložní dutiny se u postižených nacházejí i mimo dělohu, například na střevech, ve vejcovodech, na vaječnících nebo kdekoli jinde v dutině břišní (dokonce třeba na plicích). A tyto kousky děložní sliznice (endometria) kdekoli v organismu reagují na kolísající hladiny hormonů v těle během menstruačního cyklu, což mimo jiné znamená, že v době menstruace dochází v ložiscích endometriózy ke krvácení, vznikají srůsty a rozvíjí se chronický zánět v oblasti pánve. Odtud bolesti a křeče v podbřišku, které vás mohou potrápit nejen během menstruace, ale v podstatě kdykoli. Bolestivý může být také pohlavní styk.

 Poradna: Endometrióza a menstruace

Existuje pomoc? Zkuste obklad, masáž a bylinky!

Některé příčiny bolestivé menstruace se řešit dají, s jinými ani lékaři nic moc nenadělají. Každopádně je téměř vždy možné díky moderním metodám diagnostiky i léčby zmírnit nepříjemné potíže a zkvalitnit život. Nespoléhejte jen na analgetika a než sáhnete po lécích, zkuste třeba hormonální jógu, manuální či přístrojovou lymfodrenáž (odstraní otok v oblasti křížové kosti a boků, sníží svalové a vazivové napětí), akupunkturu nebo známou metodu rehabilitačního cvičení podle Ludmily Mojžíškové pro podporu plodnosti a blokád zad. Obraťte se na zkušeného fyzioterapeuta, který může aplikovat tzv. neinvazivní rázovou vlnu. Jako okamžitý prostředek k úlevě přímo během krvácení funguje teplý obklad na oblast břicha, vlažná sprcha, bylinkový čas s kontryhelem, třezalkou nebo kotvičníkem, dostatečný pitný režim a omezení konzumace cukrů i bílé mouky. Vsaďte na potraviny bohaté na vápník, hořčík, vitamin C a E.

den deti
Témata: Zdraví, Neplodnost a IVF, Nemoc, Menstruace, Křeč, Bolest, Hormon, Silná bolest, Sliznice, Krvácení, Dutina, Iva Bílková, Gauč, Stažení, Klín

Mohlo by vás zajímat
Alena Šeredová porodila holčičku. Jak něžně ji oslovuje?
Nechala jsem si zpracovat placentu, ale lesana nejsem, říká Eva Burešová
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Má to smysl! Buďte doma, noste roušky, vyhýbejte se prarodičům. Proč?
Co pořád vařit dětem? Kuře na paprice zbožňují, zkuste náš recept
Děkujeme všem profesím v první linii! Google zveřejnil originální poděkování
Tahle sexy plus size modelka Hilda vás pobaví. A třeba se i poznáte
Jak si ušít roušku? Kdy ji kvůli koronaviru nosit?

Horoskopy

Býk Finále pracovního týdne je protkáno příjemnými situacemi a profesionálním přístupem. Snad vám to vydrží…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ferdinand, Lolita, Ferdinánd

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné