Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Za chyby děti netrestejte! Zajímejte se a učte je emoční inteligenci

7. 2. 2020
Za chyby děti netrestejte! Zajímejte se a učte je emoční inteligenci
Pro své děti uděláme všechno, co je v našich silách, a vychováváme je, jak nejlépe dokážeme. Učíme je chodit, čistit si zuby, psát a další praktické věci. Občas ale tak trochu zapomínáme na jejich emoce, pocity a nejrůznější nejistoty a strachy. Říkat, co se má a nemá dělat, co je správné a co není a jak se mají chovat, nestačí! Čím jim pomůžete ke krásnějšímu životu?

„Rodičovství je cesta, na níž se vydáváme v radostném očekávání zážitků a vnitřního naplnění, a výchova dětí je nejsložitější a zároveň nejúžasnější, co může náš život naplňovat,“ stojí v úvodní kapitole báječné knížky „S láskou a rozumem“. A platí to doslova a ve všech podobách.

Štve vás vaše ratolest? Skvělé!

Ne, rozhodně nemusíte být za všech okolností chápající, vstřícná, tolerantní a duševně zcela vyrovnaná máma! Klidně se můžete rozčilovat, vztekat, vynadat zlobivým potomkům a zakázat jim televizi. Jistě, své děti milujete, snesla byste jim modré nebe, ale ani tak není nic „nenormálního“ na tom, že na ně zrovna máte vztek, křičíte, rudnete zlostí a nejraději byste je právě teď vyslala na měsíc na druhý konec republiky. Emoce je potřeba ventilovat a není na místě se za ty negativní stydět! A to byste měla vštípit i vlastním ratolestem. Naučit je, jak komunikovat s lidmi kolem sebe, co a jak říkat, jak se chovat v různých podmínkách a za různých okolností, jak porozumět každodenním situacím a obstát v nich. Jinými slovy, snažit se pomoci jim rozvíjet emoční inteligenci, bez které se v životě neobejdou. Vychovat z nich psychicky odolné jedince bez vnitřních strachů a úzkostí, schopné respektovat druhé.

Respektovat a být respektován: Proč některým tato metoda nefunguje?

Šťastné dítě? Svoboda, odpovědnost, důvěra!

Co tvoří naše vzpomínky? Mnohdy ty úplně nejobyčejnější věci, okamžiky radosti, blízkosti, překvapení, bláznivé nápady, společný smích… Dopřejte to všechno svým dětem a nechte se pohltit spolu s nimi! Možná vás překvapí, jak je to jednoduché! Tady je pár tipů.

Poslouchejte srdcem

Dát druhým pocit, že jim skutečně nasloucháte, je jedním z nejúžasnějších způsobů, jak dát najevo svou lásku a náklonnost. Musíte ale opravdu naslouchat, oběma ušima a otevřeným srdcem. Místo toho, abyste děti hodnotila nebo kritizovala, dejte najevo pochopení a porozumění. Někdy úplně stačí jen si poslechnout, co má potomek na srdci, usmát se a odpovědět „Aha, chápu.“

Snažte se být chápající

Místo odsuzování podporujte! V životě se samozřejmě objeví chvíle, kdy nesouhlasíte s něčím, co dítě říká nebo dělá, neschvalujete jeho rozhodnutí. Nezačínejte hned s kritikou nebo přesvědčováním, vždyť nemusíte být ve všem za jedno. I v takovém případě ale můžete dát najevo, že rozumíte jeho názorům a pocitům, a i přesto, že to cítíte jinak a máte odlišný pohled na věc, neznamená to, že ho máte o to méně ráda nebo kleslo ve vašich očích.

Výchova není jen o příkazech a zákazech! Co je opravdu důležité?

Říkejte jim zdrobnělinami a přezdívkami

Připadá vám to lehce infantilní? Nemusí! Dětem to dodává pocit jedinečnosti, posiluje to pocit, že pro vás znamenají opravdu hodně, že jsou milované a úžasné. Pozor ale na určité hranice a zvolené varianty, ne každá přezdívka může dítku zalichotit. Moje kamarádka například oslovuje dceru „ty moje prdelinko“. V soukromí je to v pořádku, když se ale její maminka podobně projeví na hřišti, holčička se červená a usilovně stydí. Podobně jsem si naběhla, když jsem jednou při večerním tulení mazlivě oslovila pětiletého syna „ty jsi můj řimbaba.“ Míra jeho rozhořčení mě trochu vykolejila a od té doby si dávám pozor na jazyk. Zcela určitě přijde den, kdy se ratolest bude chtít ze svého dětství vymanit a všechny „myšičky“, „zlatíčka“, „méďové“, „prďolkové“ a tak dále budou zapovězeni! A není pokaždé jednoduché ten správný čas odhadnout.

Brambůrko! Nenáviděla jsem svou přezdívku! Jak děti oslovujete vy?

Ptejte se na jejich názory

Je to velmi důležité! Tím, že dítě zapojíte do rozhodování a chodu rodiny, dodáváte a posilujete jeho vlastní hodnotu, navíc je to stěžejní „návyk“ pro rozvoj zodpovědnosti a smyslu pro povinnost. Myslíte si, že je vaše dítě ještě moc malé a že něčemu nerozumí? Zkuste mu naslouchat. Díky tomu, že budete chtít znát jeho názor, poznáte, jak vidí svět svýma očima, které nehodnotí, nesrovnávají, jen pozorují a objevují vše nové. Možná vás překvapí, jak obohacující to může být.

Čtěte nahlas knížky

Knížka neposkytuje jen pouhé čtení o cizích osudech a příbězích. Není jen o tom, dozvědět se něco nového. Nabízí mnohem víc, což je na ní kouzelné a přitažlivé. Sdílení, to je to, co děti na předčítání rodiči tolik zbožňují. Rodiče při něm nemohou jen zdánlivě předstírat, že poslouchají. Musejí opravdu poslouchat a vnímat, co čtou, odpovídat na všetečné zvídavé otázky, být prostě stoprocentně přítomni v daném okamžiku. Chvíle, které společně zažijete při čtení, jsou k nezaplacení. Objevujete pro potomka zcela nové světy, necháváte mu prostor pro fantazii, povídáte si a můžete se díky tomu o své ratolesti spoustu věcí dozvědět.

Buďte vděční za chyby

Ano, doslova je vítejte a oslavujte, jsou krokem k rozvoji a pokroku. Chybami se přece člověk učí a posouvají ho na jeho cestě dále. Chyba je přítel, nová zkušenost a příležitost k růstu. Díky ní můžeme napravovat věci, které se nepovedly, učíme se vidět, jak věci fungují nebo naopak nefungují. Je skvělé, když si dítě svou chybu uvědomí, a ještě lepší, když se ji pokusí vlastními silami odstranit.

Maminka Den matek
Témata: Děti, Péče o dítě a jeho výchova, Rodina, Rodina a vztahy, Výchova, Rodiče, Pocit, Potomek, Šťastné dětství, Prdel, Praktická věc, Knížka, Pár tipů, Dětství, Rozhořčení, Ratolest, Emoce

Mohlo by vás zajímat
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Čtvrté dítě? Princ William už další nechce, prozradila vévodkyně Kate. Proč?
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Některé hračky by se dětem mohly dávat za trest. Tohle je výběr těch nejšílenějších!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
To s námi bude už napořád?! Ne, tyhle děti ze svého sourozence vážně radost nemají!
Sedmé dítě jen tak do počtu? Ekonomka Markéta Šichtařová trhá rekordy!

Horoskopy

Štír Volné dny strávíte v klidném tempu, bohužel ne v pohodové rodinné náladě. Pokud jste svobodní, čekají…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek:

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné