Maminka.czKojenec

Za maminku, za tatínka

, Časopis Maminka
20. 11. 2010
Za maminku, za tatínka
Nečekejte článek, který vám o krmení kojenců poskytne veškeré informace. Vždyť téma je tak obsáhlé, že by vydalo na knihu. Cílem těchto stránek je spíš seznámit vás se základními pravidly „jak na věc“…

Stravu kojenců můžeme rozdělit do několika fází. V „období výhradně mléčné výživy“ je miminko plně kojeno, případně dostává počáteční mléko umělé výživy (asi 150–180 ml/kg/den).

Další „přechodné období“ začíná obvykle na konci pátého měsíce (nekojené dítě) nebo na konci šestého měsíce (kojené dítě). V této fázi se jídelníček obohatí o kašovité příkrmy.

Zhruba do čtyř měsíců byste tedy měla své mimi kojit bez přídavku jiných pokrmů. Nemusíte ani přesně dodržovat časový harmonogram každého krmení nebo omezovat jeho délku. Nabídněte dítěti prs pokaždé, když projeví zájem.

Kojení vám přináší jeden z nejkrásnějších pocitů, že dáváte svému děťátku tu nejlepší potravu. Světová zdravotnická organizace doporučuje výlučné kojení po dobu šesti měsíců, pokračovat v něm můžete do dvou let dítěte i déle (samozřejmě s postupně zaváděným příkrmem).

Přední, nebo zadní?

Mateřské mléko tvoří dvě odlišné složky. V první fázi krmení dostává dítě z prsu řídké, světlé mléko (označuje se jako přední), které má vysoký obsah vody a je méně kaloricky vydatné. Zahání žízeň před „vlastním jídlem“. Posléze je vystřídáno tzv. zadním mlékem, které je vydatné a bohaté na živiny, zahání hlad a napomáhá růstu miminka.

Je ho menší množství a vyznačuje se hustší konzistencí a žlutější barvou. Abyste měla jistotu, že dítě dostává dostatečné množství živin, měla byste mu dovolit, aby pilo z jednoho prsu tak dlouho, jak chce, a teprve potom mu nabídnout i druhý. Pokud se dítě nasytí z jednoho prsu, při dalším kojení mu nabídněte druhý.

Čtěte také: Koho pohoršuje kojení na veřejnosti?

Další tekutiny?

Mnoho maminek trápí otázka, jestli dítěti dávat i jiné tekutiny kromě mateřského mléka. Odpověď je jednoduchá – plně kojené děti nepotřebují žádné jiné tekutiny do devátého až desátého měsíce (samozřejmě s výjimkou lékařsky indikovaných případů), dodávka tekutin je totiž plně kryta vypitým mlékem. Ovšem platí to jen v případě, že jsou kojeny často, alespoň 5–6krát denně. V letním období při vyšších teplotách kojte ještě častěji, ale kratší dobu. Žízeň se zažene předním mlékem. V době, kdy začnou převládat příkrmy, je potřeba zavést navíc i tekutiny. Zpočátku stačí jen pár lžiček vody na zapití kašičky, vhodná je kojenecká voda nebo čajík (vyhněte se černému a zelenému).

Umělá mléka

Pokud z různých důvodů kojit nemůžete, nezoufejte. Pro dítko je mnohem důležitější vaše láska... Nemusíte se strachovat, že by na umělé výživě nedostalo vše, co potřebuje. Komerčně vyráběné formule se svým složením přibližují mléku mateřskému. Podle věku určení je můžeme rozdělit na počáteční a další (pokračovací, batolecí). Počáteční mléka se v prvních čtyřech měsících používají jako náhrada mateřského mléka a označují se jako „1“.

Pokračovací mléka s číslem „2“ se dětem podávají od počátku pátého měsíce.
Od ukončeného desátého měsíce se umělá mléka prodávají pod číslem „3“.

Je libo kašičku?

Miminku, které je mladší čtyř měsíců, nepodávejte žádné příkrmy, čaje ani šťávy. Jestliže kojené dítě roste pomaleji, poraďte se s pediatrem nebo laktačním poradcem o případném dokrmování. Při zavádění příkrmů (pátý až šestý měsíc věku) bude zpočátku četnost i délka kojení stejná jako v období výhradně mléčné výživy. Děťátko se totiž musí postupně seznámit s novým způsobem příjmu potravy. Praktickou hranicí k zavádění nemléčných příkrmů je váha nad 6000 g a/nebo nutnost pít více než 900–1000 ml mléka za den. Prvními příkrmy jsou obvykle rozmačkané bramborové nebo zeleninové kaše (mrkev, brokolice, květák a jiné). Mrkev, která je přirozeně sladká, je často oblíbenější než jiné druhy zeleniny. Raději nezačínejte ovocem, aby si dítě hned zpočátku nezvyklo na sladké. Pravděpodobně by pak chuťově nevýraznou zeleninu odmítlo.

Zpočátku podávejte jeden druh, teprve po třech až čtyřech dnech zkuste další (z důvodu indikace alergie). Dítku začněte podávat jednu až dvě lžičky příkrmu 1–2krát denně. Množství pozvolna zvyšujte, dokud za dva až čtyři týdny nedosáhnete plné dávky (asi 150–200 g zeleniny), která nahradí jedno kojení. Jídlo nesolte, neslaďte ani nepoužívejte žádné koření.

Nové chutě

Jakmile si dítě oblíbí jedno nebo dva druhy příkrmů, je načase nabídnout mu více možností. Můžete mu koupit speciální kojeneckou výživu, nebo zkoušet další druhy zeleniny. Dítě si na nové chutě postupně zvykne, uvidíte. Počítejte však s tím, že to může trvat až čtyři týdny.

Poté zkuste své ratolesti nabídnout uvařené libové maso (drůbeží, králičí, jehněčí), které nakrájejte na malinké kousíčky. Zpočátku stačí asi 20 g, což představuje jednu polévkovou lžíci. Během sedmého až osmého měsíce života zařaďte do jídelníčku kojence také ovoce (jablka, hrušky atd.). Vyhněte se ale exotickým druhům.

Zpočátku je vhodné oloupat je a krátce podusit v kojenecké vodě (kromě banánu). Postupně ovoce podávejte čerstvé (bez slupky). I v tomto případě zavádějte jednotlivé druhy postupně po třech až čtyřech dnech. Jako poslední příkrm jsou zaváděny mléčné obilné kaše (rýže, kukuřice). Jestliže váš drobeček některou potravinu odmítá, nenuťte ho do jídla a zkuste to zase za několik dnů.

Pamatujte, že doba krmení by neměla přesáhnout 15–30 minut. Pokud máte pocit, že dítě není nasyceno, můžete ho ještě dokrmit z láhve. Na trhu je k dostání řada průmyslově vyráběných příkrmů s udáním vhodného měsíce zavádění. Veškerá oficiálně distribuovaná kojenecká výživa podléhá přísné hygienické garanci, takže nemusíte mít strach, že svému miminko dáváte něco nevhodného. Samostatnou kapitolou jsou kaše obsahující lepek. Lékaři je zpravidla doporučují mezi ukončeným 4. a 7. měsícem věku (jako prevenci celiakie). Riziko rozvoje tohoto onemocnění se navíc snižuje, jestliže je dítě v době zavedení lepku ještě kojeno.

Běžnou součástí stravy by se obiloviny obsahující lepek měly stát až zhruba od 8. až 9. měsíce. Dítě v této době začíná jíst i běžné pečivo a těstoviny.

Potraviny, které jsou do prvního roku věku nevhodné:

Neupravené kravské mléko, sladkosti, 100% ovocné džusy, exotické ovoce, tučné maso, uzeniny, ořechy a další semena, ryby, vaječný bílek, tvaroh, med, kakao, silný černý čaj, sůl atd. Příklady vhodných potravin: okurka, cuketa, dýně, mrkev, kedlubna, špenát, pórek, květák, hrušky, sladká jablka, meloun, vinné hrozny, borůvky, švestky, meruňky, drůbež (kuře, krůta, kachna, husa), jehněčí, hovězí, králík, slunečnicový, kukuřičný, olivový olej, rýžový, kukuřičný, bramborový škrob, jablečné, hruškové, hroznové šťávy.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Čtěte také: Koho pohoršuje kojení na veřejnosti?

Témata: Děti, Časopis Maminka, Kojenec, Výživa a stravování, Nekojené dítě, Nemléčný příkrm, Bramborový škrob, Indikovaný případ, Kojenecká výživa, Exotický druh, Přechodné období

Mohlo by vás zajímat
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Máte přecitlivělé dítě? Zdánlivá slabost může být výhrou!
Chtěla jsem druhé dítě. Teď čekám dvojčata a manžel šílí
11 symptomů, které prozradí, že jste těhotná
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Zpověď nešťastného manžela: Žena se mnou po narození dětí nechce spát
Miminko po císaři mějte co nejvíce u sebe. Co vás po operaci čeká?
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová
Předčasný porod: Nikdo na světe ho neumí zastavit, říká porodník

Horoskopy

Beran Beranům úterek se nese ve stejném duchu jako pondělní nadšení. To je velmi dobře, protože má ve zvyku…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ester, Estera, Mstislav

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu