Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Za maskou malého klauna a baviče se často skrývá osamělost

26. 10. 2019
Za maskou malého klauna a baviče se často skrývá osamělost
V každé třídě, školkové i školní, v každém dětském kolektivu, sportovním i zájmovém, a vlastně i v každé kanceláři či dílně se po čase „vyloupnou“ samozvaní klauni, nepřehlédnutelní baviči. Někdy jsou skutečně vtipní, jindy méně, ale pozornost si dokážou získat vždy. Proč mají malí (i velcí) klauni tuto potřebu? Co se děje v jejich duši?

Jak ke klaunství přišli?

„Každý člověk potřebuje pozornost a zájem druhých. Pro některé lidi bohužel od školního věku platí, že se jim obou těchto životně důležitých reakcí od jiných nedostává, když jsou takoví, jací jsou a jak se cítí… A potom si někdy všimnou, že vyvolají pozornost na základě nějakého neobvyklého chování…“ vysvětluje skvělý německý psycholog a úspěšný publicista Siegfried Brockert. Dle pana Brockerta jde tedy často o jedince, kteří během dětství vnímali méně zájmu a pozornosti o svou osobu, než potřebovali. Možná za to mohl mladší „náročnější“ sourozenec, nemoc v rodině, zaneprázdněnost rodičů anebo třeba jejich rozchod v citlivém období vývoje.

Zavři pusu, zmiz, vypadni! Proč s dětmi mluvíme jinak než s dospělými?

Smutné duše usměvavých klaunů

Siegfried Brockert pohled do dušičky či duše klanů komentuje následovně: „Okolí většinou přehlíží, že humor, který má překlenout osamělost, nepřichází z veselého srdce. Je spíše příznakem strachu a nepřijetí a nedostatku kontaktů.“ Zdá se tedy, že historky o smutných srdcích klaunů mají z psychologického hlediska reálný podklad. Mnozí malí klauni zkrátka potřebují pozornost, ale pokud bychom chtěli jejich možná trochu pochroumané dušičce pomoci, měla by pozornost vycházet směrem k nim a ne k jejich „šaškárnám“ a klaunským kouskům. Někteří psychologové se dokonce domnívají, že klaunství může být určitou formou volání o pomoc!

Pětiletý syn si pořád vymýšlí a lže, vznikají z toho problémy. Co s ním?

Když klauni zvážní

Pokud se nám podaří klauna na chvíli oddělit či odprosit od jeho „klauniád“ a vytvoříme prostor pro úplně normální komunikaci bez legrácek a šaškování, budeme možná velmi překvapeni hloubkou jejich názorů, vnímání a uvažování. Tehdy možná skutečně pochopíme, že duše malého (nebo i většího či velkého) „šáši“ bývá melancholická a hladová po zájmu a pozornosti. „… rodiče, blízcí známí a životní partner by měli člověku, který si hraje na klauna, poskytovat opětovně nové příležitosti, aby od úrovně chování klauna přecházel zpět ke zcela normálnímu hovoru. Přitom často vyjdou najevo jemné úvahy a hluboce významná pozorování života a lidí,“ vysvětluje psycholog.

Proč zlobí jen se mnou? Podle psychologů je to normální
Témata: Děti, Předškolák, Školák, Rodina a vztahy, Chování a vztahy, Péče o dítě a jeho výchova, Výchova, Duše, Pozornost, Maska, Siegfried Brockert, Psycholog, Osamělost, Klaun, Bavič

Mohlo by vás zajímat
Nechali se vyfotit s mrtvým miminkem. Potřebovali jsme se rozloučit, říkají
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Muž píše o porodu: Bolest byla cítit po celém sále, zatínal jsem zuby s ženou
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Co pořád vařit dětem? Kuře na paprice zbožňují, zkuste náš recept
Má to smysl! Buďte doma, noste roušky, vyhýbejte se prarodičům. Proč?
Holčička se narodila s jizvou na tváři. Zranili ji lékaři při císaři
Neurolog Stránský: Děti by vůbec neměly mít mobily! Jsou kvůli nim hloupější
Obula jsem podpatky a vyrazila si. Mé staré já stále existuje, jásá Marie Doležalová

Horoskopy

Štír Během pondělního dne dokážete nadřízenému, že jste člověk na svém místě. Ať už se ujmete jakékoliv…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Arnošt, Arnoštka, Arne

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné