Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Za maskou malého klauna a baviče se často skrývá osamělost

26. 10. 2019
Za maskou malého klauna a baviče se často skrývá osamělost
V každé třídě, školkové i školní, v každém dětském kolektivu, sportovním i zájmovém, a vlastně i v každé kanceláři či dílně se po čase „vyloupnou“ samozvaní klauni, nepřehlédnutelní baviči. Někdy jsou skutečně vtipní, jindy méně, ale pozornost si dokážou získat vždy. Proč mají malí (i velcí) klauni tuto potřebu? Co se děje v jejich duši?

Jak ke klaunství přišli?

„Každý člověk potřebuje pozornost a zájem druhých. Pro některé lidi bohužel od školního věku platí, že se jim obou těchto životně důležitých reakcí od jiných nedostává, když jsou takoví, jací jsou a jak se cítí… A potom si někdy všimnou, že vyvolají pozornost na základě nějakého neobvyklého chování…“ vysvětluje skvělý německý psycholog a úspěšný publicista Siegfried Brockert. Dle pana Brockerta jde tedy často o jedince, kteří během dětství vnímali méně zájmu a pozornosti o svou osobu, než potřebovali. Možná za to mohl mladší „náročnější“ sourozenec, nemoc v rodině, zaneprázdněnost rodičů anebo třeba jejich rozchod v citlivém období vývoje.

Zavři pusu, zmiz, vypadni! Proč s dětmi mluvíme jinak než s dospělými?

Smutné duše usměvavých klaunů

Siegfried Brockert pohled do dušičky či duše klanů komentuje následovně: „Okolí většinou přehlíží, že humor, který má překlenout osamělost, nepřichází z veselého srdce. Je spíše příznakem strachu a nepřijetí a nedostatku kontaktů.“ Zdá se tedy, že historky o smutných srdcích klaunů mají z psychologického hlediska reálný podklad. Mnozí malí klauni zkrátka potřebují pozornost, ale pokud bychom chtěli jejich možná trochu pochroumané dušičce pomoci, měla by pozornost vycházet směrem k nim a ne k jejich „šaškárnám“ a klaunským kouskům. Někteří psychologové se dokonce domnívají, že klaunství může být určitou formou volání o pomoc!

Pětiletý syn si pořád vymýšlí a lže, vznikají z toho problémy. Co s ním?

Když klauni zvážní

Pokud se nám podaří klauna na chvíli oddělit či odprosit od jeho „klauniád“ a vytvoříme prostor pro úplně normální komunikaci bez legrácek a šaškování, budeme možná velmi překvapeni hloubkou jejich názorů, vnímání a uvažování. Tehdy možná skutečně pochopíme, že duše malého (nebo i většího či velkého) „šáši“ bývá melancholická a hladová po zájmu a pozornosti. „… rodiče, blízcí známí a životní partner by měli člověku, který si hraje na klauna, poskytovat opětovně nové příležitosti, aby od úrovně chování klauna přecházel zpět ke zcela normálnímu hovoru. Přitom často vyjdou najevo jemné úvahy a hluboce významná pozorování života a lidí,“ vysvětluje psycholog.

Proč zlobí jen se mnou? Podle psychologů je to normální
Témata: Děti, Předškolák, Péče o dítě a jeho výchova, Školák, Rodina a vztahy, Chování a vztahy, Výchova, Bavič, Maska, Siegfried Brockert, Pozornost, Psycholog, Klaun, Duše, Osamělost

Mohlo by vás zajímat
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Špatně spí? Možná jste to zavinili vy! Tomuhle se rozhodně vyhněte
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!

Horoskopy

Lev V práci se na šéfovu nespokojenost vybodněte a dělejte si věci podle svého tempa. Nakonec sám nadřízený…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zdislava, Zdislav, Zinaida

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné