[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Jedno je jasné, ještě než vytáhnete poprvé peněženku: systém péče o těhotné v ČR je nastavený tak, že veškeré nutné potřeby pokryje vaše zdravotní pojištění. Placené služby se liší doslova ambulanci od ambulance.
A to až tak, že někde mohou chtít zaplatit třeba i „vyzrazení“ pohlaví plodu, které lékař vidí ultrazvukem. Těhotná budete párkrát za život a je jen na vás, kolik do sebe v tomhle období chcete a můžete investovat. A co vám naopak připadá jako vyhozené peníze.
Asi jediná placená služba, kterou doporučí většina gynekologů. Zatím totiž není hrazena ze zdravotního pojištění a spadá tak do kategorie „nadstandard.“ Provádí se koncem prvního trimestru těhotenství a je to kombinace ultrazvukového vyšetření tloušťky nuchálního (šíjového) projasnění s vyšetřením z krve matky.
Kombinace těchto dvou metod umožňuje zachytit až 85-90% dětí s Downovým syndromem. Pečlivě se ale rozhodujte, na kterém pracovišti je podstoupíte – i tady je totiž rozdíl v kvalitě.
„Já jsem si pořídila zlatou kartu za 3000, platnou celý rok a mám v tom naprosto všechny návštěvy ordinace se vším všudy i s fotkami z ultrazvuku, konzultace po telefonu, dokonce jsem dostala zadarmo vitamíny,“ říká Milena. „Řekli jsme si s manželem, že do miminka investujeme.“
Různé služby gynekologů stojí různě podle regionů – čím větší města, tím více peněz. Každopádně by ale měl mít lékař k dispozici ceník hrazených služeb, ptejte se po něm. Můžete si zaplatit třeba ultrazvukové vyšetření při každé návštěvě – abyste viděla, jak vaše miminko roste.
Váš gynekolog by měl mít vždy k dispozici ceník hrazených služeb.
Návštěva poradny je v rámci placených služeb garantovaná vždy na přesný čas bez čekání, udělají si na vás také více prostoru pro jakékoliv konzultace během těhotenství.
Zaručí obvykle větší pohodlí během porodu a stojí několik tisíc. Určitě ale zvažte, zda je nutné platit třeba za použití aromaterapie, když máte stejnou možnost třeba o dvacet kilometrů dál v jiném městě automaticky zadarmo. Můžete třeba parkovat bez placení v době porodu nebo využít na telefonu nonstop porodní asistentku.
Získáte různé informační brožury nebo třeba pamětní mince, přednostně si rezervujete nadstandardní pokoj na šestinedělí. Váš doprovod k porodu může mít zajištěné občerstvení a vy třeba jednorázové pantofle do sprchy, koupací čepici nebo ručníky.
Tady je nabídka nepřeberná. Ještě než začnete vybírat, informujte se ale ve své zdravotní pojišťovně, zda a kolik vám může na tyto aktivity přispět. Předporodní kurzy mohou nemocnice pořádat i zdarma a navíc si prohlédnete porodní sály.
Jinde jsou kurzy intenzivnější a pro oba partnery a tady platíte třeba i přes tisíc korun při jejich absolvování. Čím dál oblíbenější službou je dula jako doprovod k porodu – tady sáhnete do kapsy třeba i pro pět tisíc v době porodu (v Praze), regionálně se ceny liší.
Těhotenská cvičení vlastně ani nemusíte považovat za výdaj navíc. Jestli jste byla zvyklá cvičit, jen aerobic nebo tenis změníte za plavání, těhotenskou jógu nebo třeba individuální hodinu s trenérem, který se zaměří na bolavá záda od stále těžšího bříška.
MUDr. Aleš Toman, primář gynekologicko-porodnického oddělení Oblastní nemocnice Kolín:
Je podle vás v těhotenství vhodné připlácet si za nějakou specializovanou péči?
„Svým pacientkám doporučuji připlatit za prvotrimestrální screening vrozených vad, protože pojišťovnou placený triple test je zastaralý. Jinak jsem přesvědčený o tom, že systém péče o těhotné v České republice je v kontextu evropské i světové medicíny unikátně dobře nastavený.
I ve chvíli, kdy si maminka nic nepřiplatí, má excelentní odbornou péči. Když cokoliv v těhotenství neprobíhá tak, jak má, je žena okamžitě odeslaná na specializované pracoviště v rámci péče zdravotní pojišťovny – tedy zdarma.“
A co z placených nadstandardních služeb může těhotné „ulehčit život?“
„Některá pracoviště nabízejí různé balíčky, které třeba zajistí kontroly načas bez čekání, častější ultrazvuková vyšetření, nebo různé placené služby u porodu – třeba výběr porodníka nebo porodní asistentky. Posledně jmenované může mít určitě psychický význam pro zdárný průběh porodu, ale ve většině státních zařízení to obvykle nelze ideálně sloučit s běžným provozem.“
Které „placené“ služby nebo věci považujete za rozumnou investici?
„Především kvalitní předporodní kurzy nebo využití služeb laktační poradkyně. Na oddělení šestinedělí i novorozeneckém jsou sice sestry vyškolené, ale nikdy nemají tolik času, kolik třeba může maminka potřebovat.
Před porodem je také pro někoho pohodlné vyprázdnit střeva s použitím placeného yal gelu namísto klasického klystýru. Pokud má žena plánovaný císařský řez, dá se asi za 3000 Kč koupit antiadhezivní gel, kterým se kryje rána na děloze a je pak menší riziko vzniku srůstů.“
Na co dát během připlácení služeb pozor?
„Mnohdy může marketing předcházet výrazně kvalitu poskytované péče. A co někde stojí spoustu peněz navíc, může mít žena o dvacet kilometrů dál v rámci péče zdravotní pojišťovny zcela zdarma.“