[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Prvního září to vypukne a vám zase začnou školní povinnosti. Co nástup do školy vašemu dítěti trochu zpříjemnit a pořídit mu nový školní batoh? Pokud souhlasně kýváte hlavou, pamatujte si jedno: Nezkoušejte batohem nebo aktovkou dítě překvapit, nechte ho, ať si samo vybere.
Důvody jsou hned dva. Tím prvním je skutečnost, že by se měl batoh dítěti líbit, tím druhým pak to, že by mu měl sedět, a tudíž je dobré, když si ho vyzkouší. A to pokud možno se zátěží, která skutečně ukáže, jak mu sedí na ramenou a zádech.
U malých prvňáčků je lepší zvolit klasickou aktovku, která má pevnou konstrukci, a je tak šetrnější pro dětská záda a páteř. Chybu ale neuděláte ani tehdy, pokud sáhnete po kvalitním batohu. Důležité je vybírat batohy s pevnou výztuží zad, které poskytují oporu a na zádech se nijak nekroutí. Tento typ batohů je pak vhodný nejen pro děti na základní škole, ale třeba i středoškoláky, kteří nosí na zádech velkou váhu knih, učebnic a sešitů.
Kromě výztuže zad je u školní brašny důležitá také tloušťka a výztuž ramenních popruhů, které se nesmí zařezávat do ramen a měly by být pohodlné na nošení. „Tašku i batoh by děti měly správně nosit nasazené na obě ramena. Nošení brašny na jednom rameni je oblíbený módní nešvar řady školáků, který však přispívá k horšímu držení těla i zátěži zádových svalů,“ varuje Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.
Velmi důležitá je také samotná hmotnost batohu či aktovky. Ta by neměla přesahovat jeden kilogram. Zejména děti na prvním stupni by neměly nosit na zádech celkovou váhu těžší, než je 10 procent jejich vlastní váhy.
"Děti mají aktovku nebo batoh velkou část dne na zádech, a proto je třeba jim maximálně ulevit od váhy, kterou budou po celou dobu nosit,“ doporučuje Tomáš Žaloudek z firmy Eastpak, která vyrábí batohy nejen pro školáky.
Před nákupem nové školní brašny se nejdříve porozhlédněte, jaké jsou možnosti. Vyplatí se zde zvážit několik rozhodujících faktorů. Určitě přihlédněte nejen k použitým materiálům, ale také k záruce, která je na batoh poskytována.
Dobrý batoh či aktovku většinou pořídíte v řádu 500–4000 korun. Webové obchody mívají často větší výběr než ty kamenné, a proto je snazší se pro nějaký batoh nebo aktovku rozhodnout. Nicméně pokud je objednáte přes web a nebudou sedět, máte právo je do 14 dnů vrátit bez udání důvodu a koupit jiné. A to i v případě, že si batoh fakticky vyzvednete v kamenné prodejně.
Abyste zjistili, že je pro vaše dítě batoh skutečně ideální, měli byste ho zatížit a zkoušet zhruba patnáct minut. U prázdného se totiž vůbec nemusí projevit, že školákovi nesedí. Zátěž zvolte podle váhy, kterou v něm bude nosit. S takto zatěžkaným batohem se zkuste projít. Vyzkoušejte i nerovnosti, například schody, abyste napodobili co nejvíce chůzi v terénu. Když vaše dítě bude batoh někde tlačit, vyzkoušejte jiný model.
Největší chybou, kterou školáci dělají, je ta, že si správně nerozloží věci v batohu. Až si budou připravovat věci na vyučování pro příští den, dohlédněte na ně, aby se naučili, kam jaké školní pomůcky uložit.
Nejtěžší věci, jako jsou knížky, desky a sešity, by měly být co nejblíže zádům, aby dítě drželo rovnováhu. Naopak nejlehčí věci, tzn. svačina nebo třeba přezůvky, patří co nejdále od zad. Pozor si dávejte především na jednostranné zatížení – například lahve na pití. Pokud ji má vaše dítě umístěnou v boční kapse, je nutné druhou boční kapsu taktéž vyvážit. Ideální však je umístit ji na střed. Existují i takové batohy, které na ni mají v centrální části speciální kapsu.
Po správném naplnění batohu ho nasaďte školákovi na záda a nastavte popruhy. Správně by se sice měly nastavovat pro každou zátěž zvlášť, ale jelikož bývá školní taška pořád přibližně stejně těžká, nemusíte na to tak pečlivě dbát. V každém případě zkontrolujte, zda batoh sedí přesně uprostřed zad.
Nesmí být ani příliš vytažený nahoru, ani spadlý dolů, kvůli tomu totiž dochází ke zbytečnému namáhání ramen nebo kyčlí. To většinou právě dítě nutí nosit batoh na jednom rameni. Velkou výhodou batohu je hrudní popruh, který zabraňuje sklouznutí batohu z ramen a ulevuje namáhaným zádům.
Pás by měl procházet přímo přes prsa. Nezapomeňte ani na balanční popruhy, které přitahují batoh blíže k zádům, a zajišťují tak lepší stabilitu. Dbejte především na to, aby nebyly popruhy povolené.