Maminka.czTipy na výlet

Za příběhem vánočního stromečku, vůní Vánoc a na vánoční trh! Tři tipy na adventní výlet s rodinou!

Simona Procházková 7.  12.  2020
Kde si užít sváteční atmosféru? Zkuste středočeský zámek Loučeň nedaleko Nymburka, originální pop-up tržitě LeMarket nebo zámek ve Žďáru s kreativní dílničkou. Na své si přijdou malí zvědavci a dobrodruzi, unavené maminky, které si chtějí užít trochu klidu, i milovníci domácí kuchyně. A to není všechno…

Příběh vánočního stromečku na Loučni

Využijte toho, že minulý týden byla opět otevřena zámecká expozice, a zajeďte si sem užít předsváteční čas. Letos už třetí ročník prohlídek „Příběh vánočního stromečku“ se koná v historické expozici, kde každá zámecká komnata je vyzdobena jiným stromečkem. Kromě toho, jak a čím se dříve stromečky na zámku i v podzámčí zdobily, se dozvíte také spoustu zajímavostí o historii šlechtického rodu Thurn Taxisů. Víte například, že stáli u zrodu novodobé pošty?

Uvidíte také tematické stromečky, které jsou letos v duchu myšlenky „Co dali Taxisové světu“. Patří k nim třeba stromeček Fotbalový, Autíčkový, Smetanový (věnovaný Bedřichu Smetanovi, který nedaleko Loučně trávil poslední roky života), Porcelánový, Salámový či Krajkový. Celkem 20 stromečků bude v zámku k vidění až do 17. ledna příštího roku.

Manuál pro unavené mámy: Co můžete letos o adventu konečně udělat jinak?

„Čím naplníme v době adventu komnaty knížecí rezidence, která během zbytku roku přibližuje život rodiny Thurn-Taxisů na počátku 20. století, jsme měli připravené již od léta, ale nevěděli jsme, zda a kdy budeme moct otevřít. V rekordním čase jsme vše dokončili a instalovali. První prohlídky už proběhly a to je moc dobře, zámek je bez návštěvníků velmi smutný,“ říká ing. Kateřina Šrámková, jednatelka zámku Loučeň.

Během netradiční prohlídky, která bude bavit i malé děti (vyzkoušeno na šestiletém synovi), se mimo jiné dozvíte, jaká byla dříve vánoční světýlka, co symbolizují adventní svíce, proč se na zámku pekly obří vánočky, proč si doma rozvěšujeme jmelí nebo proč se staví betlém. Vrcholem je tradičně nádherně nazdobený knížecí stromek v knihovně, který musí sahat až ke stropu. Zde se dozvíte, jak se slaví Vánoce ve světě, a díky mapě „dárkonošů“ děti zjistí, kdo nosí dárky v cizích zemích. Zámkem vás budou provádět kostýmovaní průvodci, představující členy knížecí domácnosti. Takže se můžete těšit na samotného knížete či kněžnu, komorníka, Bílou paní nebo kuchařku Aninku.

Upečte si s dětmi vánoční perníčky! Tyhle můžete jíst hned! Jak na ně?

To ale není vše! Nebudete se jen dívat a poslouchat, můžete totiž rovněž ochutnat některé z dobrot zámecké kuchyně, které se zde pečou ve vánočním čase nebo si dopřát vánoční punč. Ten zdejší již tradičně před Vánoci vaří sama zámecká paní Kateřina Šrámková, v době adventu jako Bílá paní.

Když se rozhodnete, že se vám ještě nechce domů, určitě stojí za to procházka rozlehlým parkem, kde objevíte 12 unikátních labyrintů. Zábava pro malé i velké zaručena! Zkuste se aspoň na chvíli ztratit v obřím tisovém bludišti. Tady se hravě schová i vysoký taťka. Nechybí lanový park a houpačky pro malé neposedy, pro rodiče pak voňavé svařené víno. Oběd nebo večeři si můžete dopřát v zámecké restauraci, a pokud nespěcháte a chtěli byste na zámku strávit celý víkend, ubytují vás v zámeckém hotelu nebo přímo v některém ze stylových, dobově zařízených zámeckých apartmánů. Zámeckou expozici i park s unikátními labyrinty můžete po celý prosinec navštívit denně.

Pro stylové dárky na tržiště LeMarket

Sháníte originální dárky nebo si chcete pořídit něco hezkého pro radost? O dvou adventních víkendech 12. až 13. a 19. až 20. prosince zaplní čtvrté patro pražského Máje tržiště LeMarket. Vchodem přímo z Národní třídy se samostatným výtahem dostanete do nejvyššího veřejně přístupného podlaží legendárního obchodního domu, kde si můžete v bezpečném prostředí naplno užít dvanáctou edici oblíbeného vánočního pop-upu na pomoc malým lokálním značkám. Čeká vás výběr lokálních prodejců a vstup je zdarma! K pop-upu se letos nově přidává také on-line verze v podobě e-shopu (lemarket.cz/eshop). Na co se můžete těšit? Od šperkařů, módních značek či dekorací až po delikatesy, kosmetiku, doplňky do bytu či dětské zboží (za všechny například značka designových doplňků do domácnosti Tablo, poctivé cukroví od Adie dorty, ilustrované drobnosti Gigil, Keramika Koller nebo Une Bonne Histoire s originálními mikinami).

Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny

Vánoce na žďárském zámku

Žďárský zámek se minulý týden probudil ze zimního spánku a otevřel se návštěvníkům a přináší zpestření adventu i vánočních svátků. Čekají vás tu vánočně laděné prohlídky zámku s průvodcem, vánoční trh, znovuotevření Muzea nové generace nebo vánočně zaměřené kurzy Chytré ruky. Užijte si příjemný den s celou rodinou, ochutnejte zdejší vánoční likér, horký punč nebo poctivý svařák. Připraveno je i teplé a studené vánoční občerstvení. Podle nařízení vlády si na těchto oblíbených dobrotách nemůžete pochutnat přímo v prostoru trhu, ale prodejci vám je rádi připraví s sebou. Potěšit se můžete také nákupem tradičních vánočních ozdob z Horního Bradla, vánočních formiček nebo jmelí. Nákupem perníčků můžete podpořit žďárský Senior point, přispět můžete také Oblastní charitě Žďár. O víkendu 19. a 20. prosince se v prostorách zámku uskuteční také klasický Vánoční trh. „Nechtěli jsme naše návštěvníky připravit o vánoční atmosféru a zážitek z předvánočního nakupování na venkovních trzích, které k českým Vánocům prostě patří,“ vysvětluje hlavní koordinátorka trhu Eva Kulková. „I když prodejců nemůže být zdaleka tolik jako v předchozích letech a čekají nás určitá omezení, věříme, že i tak naše návštěvníky potěšíme a příjemně naladíme na Vánoce.“

Zajímavostí je rovněž Virtuální vánoční trh, jehož prostřednictvím si můžete dárky od lidových a regionálních výrobců, které objednáte do 14. prosince, vyzvednout přímo na zámku bez nutnosti platit dopravu. Díky projektu Chytrá ruka se můžete naučit různá klasická i zapomenutá řemesla. Ve čtvrtek 10. prosince se bude konat odpolední kurz vánoční keramiky a 17. prosince potom kurz výroby vánoční dekorace ze sena. Je ale nutné přihlásit se předem (zamekzdar.cz).

Vánoce nejsou jen dárky. Vytvořte dětem vzpomínky, které v nich zůstanou
Vezměte děti na zámek, nudit se nebudou! Tohle jsou naše tipy
Témata: Kam s dětmi, Rodina, Vánoce, Tipy na výlet, Advent, Tipy redakce, Cestujeme, Vánoce 2020, Stromek, Senior, Bílá paní, MOST!, Výlet, Domácí kuchyně, Vidění, Loučeň, Salám, Bedřich Smetana, Koller, Nymburk, Vánoční trh, Zpestření, Thurn Taxis, Mikina, Vůně
Mohlo by vás zajímat
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala, je z něj krásný kluk
Kolinová Gabriela
Maminka roku
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky
Zenklová Veronika
Retro
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod