Maminka.czTěhotenství

Za problémy s ovulací může chudokrevnost, nedostatek vitamínů i gynekologické potíže

Markéta Novák Matějková 15.  2.  2017
Čekání na ovulaci se dá u párů, které se snaží o potomka, přirovnat k dětskému čekání na Ježíška. Vyčerpávající a nekonečné. A proč je ovulace tak důležitá? Dochází totiž k uvolnění zralého vajíčka, proto načasování pohlavního styku na toto období výrazně zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Problémem je, že doba pro oplodnění zralého vajíčka není příliš dlouhá, pohybuje se v rozmezí tří dnů. Existuje ale řada záškodníků, které procesu ovulace nepřejí. Na co byste si měli dát pozor?

Chudokrevnost

Chudokrevnost neboli anémie označuje nedostatek červených krvinek. Stručně řečeno organismu chybí základní stavební prvky pro jejich tvorbu. Mezi ně se řadí zejména železo, vitaminy skupiny B, ale i kyselina listová.

Klepněte pro větší obrázek

Právě ta má zásadní vliv pro úspěšné početí a zdravý prenatální vývoj miminka. Pro boj s chybějícími vitaminy a látkami je zbraní číslo jedna vyvážený jídelníček. Nezapomeňte na maso, vejce, kysané mléčné produkty, obilné klíčky, ovesné vločky, fazole, čočku, meruňky, švestky nebo oříšky.

Pestrý jídelníček je základ, ale mnohdy nestačí, proto je třeba využít zbraň v podobě speciálních přípravků pro těhotné.

Ovulační bolesti, znáte je také?

Kyselina listová

Ukázkové komplikace mohou nastat v případě příjmu kyseliny listové. Ta se v těle musí nejprve přeměnit na důležité látky, tzv. foláty, aby jej organismus mohl využít. Polovina žen má ale genetickou poruchu, která neumožňuje jejich dostatečnou přeměnu a následné vstřebání.

Tato dysfunkce se nazývá MTHFR mutace, podle nefunkčního enzymu, který má přeměnu na starosti. Z tohoto důvodu jsou vhodné přípravky pro těhotné, které obsahují nejen prostou kyselinu listovou, ale jsou obohaceny foláty v aktivní podobě 5-methyltetrahydrofolátu tzv. metafolinu (jako např. Femibion).

„Dostatečná hladina folátů je zásadní i v období prvního trimestru, zejména od 22. do 28. dne od početí, kdy se vyvíjí mícha a uzavírá se páteřní kanál. Je prokázáno, že užívá-li žena kyselinu listovou více než rok před otěhotněním a pokračuje v něm i během těhotenství, dochází k významnému snížení pravděpodobnosti předčasného porodu.

Navíc je nutné si uvědomit, že plod je závislý na zásobení foláty od matky, protože si nedokáže kyselinu listovou sám syntetizovat,“ říká MUDr. Michal Koucký, Ph.D., vedoucí lékař oddělení rizikového těhotenství Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze.

Rodičovská postel? Zapomeňte! Tohle vás čeká, jakmile máte dítě

Gynekologické problémy

Častou překážkou nástupu ovulace je také celá řada gynekologických problémů. Nejčastější poruchou u žen, která je také jednou z hlavních příčin neplodnosti, je Syndrom polycystických ovárií (PCOS).

Klepněte pro větší obrázek

Jedná se o nerovnováhu v produkci mužských a ženských pohlavních hormonů. „Při ovulaci je nutné, aby došlo k prasknutí folikulu, což jsou dutinky ve vaječníku obsahující vajíčka. Ačkoliv je jich v každém vaječníku okolo dvou set tisíc, dozrává jich a uvolňuje se jen nepatrné množství. Hormonální nerovnováha může způsobit, že dojde k nahromadění nedozrálých folikulů v podobě drobných cyst na vaječnících,“ MUDr. Hana Kosová, Ph.D, gynekoložka z Prahy. PCOS může být řešen hormonální léčbou doplněnou o laparoskopické vyšetření, kdy dojde z odstranění cystiček.

Mezi další tělesné příčiny mohou patřit například i různé nezhoubné uzly svalové tkáně stěny děložní zvané myomy, výrůstky v dutině děložní nebo srůsty ve vejcovodu, které zabrání jejich funkčnosti.

Pro ženu je proto velmi důležité chodit v průběhu života na pravidelné roční gynekologické kontroly. V případě neúspěšného snažení vás budou podrobná vyšetření odhalující somatické příčiny určitě čekat.

Co o vás naznačuje průběh vaší menstruace? Je silná, nepravidelná nebo bolestivá?

Nadváha a kouření

Obezita není jen estetickým problémem, tak jak jí většina populace vnímá, ale především onemocnění, které může mít vážné zdravotní dopady. Jedním z nich je i vliv na plodnost. Tělesný tuk významně zasahuje do metabolismu hormonů.

Omezením tuků a sacharidů v jídelníčku lze pozitivně ovlivnit citlivost buněk na inzulin a podpořit pravidelnost ovulace a menstruačního cyklu. Právě u výše zmíněných PCOS je redukce váhy prvním opatřením před zahájením další léčby.

„Ze své praxe mohu říci, že se setkávám s obézními pacientkami, které ke mně přivádí různé poruchy cyklu. Ty pak následně díky své váze přechází do kategorie pacientek s diagnózou sterilita či infertilita, tj. že se potýkají s neschopností otěhotnět a donosit životaschopné dítě. Pokud bychom docílili jen tzv. mírného váhového úbytku v rozmezí 5 až 10 %, došlo by k výraznému poklesu všech komplikací z toho vyplývajících,“ říká MUDr. Harald Čadílek, primář a vedoucí lékař gynekologické kliniky Grácie, Čáslav.

Kouření je škodlivé z mnoha ohledů mj. má vliv na menstruační cyklus, zvýšení počtu cyklů bez ovulace a snížení kvality vajíčka. Kouření snižuje estrogen a komplikuje uhnízdění oplozeného vajíčka. Vaječníky se brání při hormonální stimulaci.

TIP NA VIDEO: Jak zlepšit metabolismus?

Ovulace bez legrace: Aneb když to bolí…
GALERIE: Podívejte se, jak budou vypadat dvojčata Beyoncé nebo George Clooneyho
Konec manželského sexu? Naše ložnice prý ovládnou roboti s umělou inteligencí
Témata: Zdraví, Těhotenství, Než otěhotníte, Neplodnost a IVF, Umělé oplodnění, Nadváha, Vitamín, Chudokrevnost, Úspěšné početí, Potíž, ČAD, Mutace, Dysfunkce, Hana Kosová, Menstruační cyklus, Grácie, LF UK, Muž, Srůst, Vyvážený jídelníček, Vedoucí lékař, Nedostatek vitamínů, Femibion, Problém, Páteřní kanál, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Dominika Mesarošová má jasno: Druhé dítě nechci. Úkol stát se mámou jsem si už splnila
Mrázková Dita
Slavné maminky
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec