Maminka.czJen pro maminku

Zábavné hubnutí na písečné pláži

Dita Mrázková 23.  7.  2009
Zábavné hubnutí na písečné pláži
Přišel čas odhalených těl a sladkého lenošení na sluníčku (pokud vám to děti alespoň na chviličku dovolí). Netrapte se zdlouhavými dietami a dopřejte svému tělu i duši sport i relaxaci v jednom. Na pláž můžete vzít klidně celou rodinu. O zábavu bude postaráno...

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Právě v těchto dnech je ideální doba nastartovat své tělo a dopřát mu pořádnou dávku pohybu.

Pokuste se vymanit z denního stereotypu a najděte si alespoň dvě hodinky týdně jen pro sebe.

Je prokázáno, že když začne čerstvá maminka s vhodným pohybem co nejdříve, je méně ohrožena poporodní depresí.

Začněte však s méně náročným typem cvičení, aby si tělo zvyklo. V současné době už v každém větším městě existuje řada center, která nabízejí speciálně vedené hodiny přímo pro maminky. Pokud nechcete, nebo nemáte možnost docházet na speciální cvičení, nevadí. Nemusíte ani předávat své milované dítko na hlídání babičce či kamarádce. Vezměte jej klidně s sebou! Kam? Přece do přírody! Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou: budete mít svého miláčka pod kontrolou a dopřejete pohyb nejen sobě, ale i jemu. Stačí si s sebou zabalit pohodlné oblečení a obuv, láhev neperlivé vody, ručník a především elán a touhu něco se svou postavou udělat.

Kalorie, které budete chtít spálit, tak půjdou dolů lépe, než kdybyste se do cvičení nutila. Teď už zbývá najít nějaké příjemné a klidné místečko v přírodě, odhodit zábrany a pustit se do toho. My jsme vyrazili s maminkou Janou a její dcerou Kristýnkou na pražskou Smíchovskou pláž, abychom vás inspirovali. Na pláži se totiž nemusíte jen opalovat na lehátku nebo stavět bábovičky. Dá se tu najít spousta variant ke cvičení všeho druhu.
Nevěříte? Stačí si jen vybrat...

Posilování

Využijte času i prostoru na pláži. Zatímco vaše ratolest staví hrad z písku, stihnete několik posilovacích cviků. Do sestavy zařaďte sedy lehy, díky kterým vrátíte bříško po porodu zpět do formy. Jako pomocník na kliky skvěle poslouží lehátko. Nezatížíte tolik svou páteř a klouby.

ČAS: Dvě sestavy po 15, 10 a 5 cvicích sedů lehů, 5-10 kliků.
CO S SEBOU: Stačí pevná vůle a odhodlání udělat něco se svými svaly, které mohou být po porodu ochablé.

Při pravidelném cvičení kliků oceníte vytrénované svaly na rukou (které zaměstnáváte především při zvedání dětí). Postačí, když jich zvládnete zpočátku pět a postupně budete podle svých možností přidávat. Sérii sedů lehů začněte na 15, poté krátká pauza, dalších 10 s pauzou a poté posledních 5 cviků.

Hubnutí s balonem

Pokud máte ráda aktivní sport a po ruce máte míč, jen tak si zapinkejte nebo s sebou vezměte do „duelu“ třeba partnera či své dítě. Malí rarášci ocení jakoukoli míčovou hru.

ČAS:30 minut
CO S SEBOU: Volejbalový míč a chuť si zasoutěžit.

Při volejbale ztratíte nadbytečná kila, posílíte záda i ruce a ubývání kil vám i rychle uběhne. Na písečné pláži navíc nebudete potřebovat obuv a příjemný teplý písek dodá vašim nohám pohodlí a vzdušnost.

Rychlochůze

Pokud chcete na začátek zvolit mírnější tempo, místo běhu zvolte rychlou chůzi. Prostor najdete v podstatě kdekoli na rovném povrchu. Vaše páteř vám za to bude vděčná.

ČAS: 45 minut
CO S SEBOU: Pohodlnou a kvalitní obuv, ta je základem.

Snažte se udržet správnou pozici rychlochůze - pokrčené ruce v pravém úhlu, kterýma kmitáte v pravidelném rytmu svých nohou. Dýchejte pravidelně.

Ve stylu jogínů

Zacvičte si podle starodávné cvičební metody, která skvěle zklidní duši a nastartuje tělo. Jóga působí blahodárně na celé tělo, a přestože to nemusí na první pohled vypadat, krásně posílíte svaly na celém těle. Jana na fotce předvádí balanční polohu stromu (Vrkshasana).

ČAS: Jóga obsahuje několik desítek cvičebních pozic, vyžaduje koncentraci na právě vykonávaný cvik, takže s cvičením nikam nespěchejte.
CO S SEBOU: Před cvičením jógy se pořádně napijte a „rozdýchejte“. Důležité je také pohodlné a vzdušné oblečení.

Aktivní tenistka

Při tenise na pláži se rozhodně nudit nebudete, a pokud jste tuto hru ještě pořádně nevyzkoušela, určitě jí propadnete. Motivovat můžete i svého malého sportovce. Zapinkat si můžete o větší zeď či zvolit jinou alternativu - oblíbený badminton.

ČAS: 60 minut
CO S SEBOU: Pokud byste se tenisu chtěla věnovat pravidelně, pořiďte si kvalitní odlehčenou tenisovou raketu a obuv vhodnou do terénu, kde budete tenis hrát. Na pláž se stačí vyzbrojit především dostatkem vody, kšiltem, opalovacím krémem a zásobou tenisových míčků - nikdy nevíte, kdy vám neposedné dítko třeba schová nějaký ten balonek do písku.


Zdravé letní menu

Zařaďte do svého jídelníčku léto!
Díky dynamice, slunečním paprskům a atmosférickým změnám nemá náš organismus potřebu zvýšeného příjmu energie. Léto by proto mělo být ve znamení vody, ovoce, zeleniny a lehkých jídel s minimální dávkou bílkovin. Dejte přednost těstovinám, obilovinám a rýži před knedlíky či smaženými hranolky. Bílkoviny je v létě nejvhodnější přijímat prostřednictvím ryb a mořských plodů. Z mléčných produktů upřednostňujte bioprodukty, nejlépe ve formě jogurtů, lehkých mléčných nápojů, sýrů (kozí sýr) a tvarohů.

Ve znamení koktejlů a salátů

Skvěle nahradí klasickou porci jídla!
Ovocný koktejl, který vás nasytí, by měl mít mléčný základ. Ideální je použít čerstvé mléko a malé množství tvarohu, případně jogurtu nebo zmrzliny. Na přípravu ovocného koktejlu se hodí čerstvé letní ovoce, jako jsou například jahody, maliny nebo borůvky. Zeleninové saláty v kombinaci s pečivem, těstovinami nebo masem jsou ukázkovým příkladem zdravého jídla pro letní sezonu. Při jejich přípravě dbejte na kvalitu surovin. Vynechejte majonézu a nahraďte ji bílým jogurtem nebo nízkotučnou smetanou. Úsměv na tváři, krásné léto a dobrou chuť!

Témata: Časopis Maminka, Jen pro maminku, Hubnutí, Bříško po porodu, Pláž, Duel, Krásné léto, Žába, Čerstvé mléko, Letní ovoce, Plaz, Denní stereotyp, Pevná vůle, Vzdušné oblečení, Mléčný nápoj, Tenistka
Mohlo by vás zajímat

Video