Maminka.czŠkolák

Zábavné malování: Jak na hrnečky, kameny a ozdobné zápichy

Vyrobit si vlastnoručně malovaný hrníček není tak těžké, ale vyžaduje to čas a trpělivost. A když už jste v umělecké náladě, přidejte ještě zdobené kameny a zápichy do květináčů. Ozdobíte svůj domov a navíc si s dětmi užijete krásné chvíle.
, Časopis Maminka
9. 6. 2012
Zábavné malování: Jak na hrnečky, kameny a ozdobné zápichy

Malované hrníčky

Budeme potřebovat:
• porcelánový bílý hrníček
• prostředek na odmaštění
• barvy na porcelán
• štětce
• elektrickou kuchyňskou troubu

Barvy na porcelán

Na porcelánové hrníčky malujeme vypalovacími barvami na keramiku a porcelán. Na našem trhu jsou k dostání například barvy Ceramica od firmy Marabu nebo Porcelaine 150 od firmy Pébeo. Podle vzorníku je možné zakoupit řadu odstínů, případně je postupně dokupovat. Jejich škála je bohatá. Barvy také lze mezi sebou míchat.

Malování

Na hrníček malujeme kolem dokola jednoduché rostlinné motivy. Snažíme se barvy hodně střídat, aby byla malba co nejpestřejší. Barvy vždy necháme zaschnout, abychom si malbu nerozmazali. Do zaschlých barevných ploch se můžeme i vracet stejnou barvou nebo je domalovat dalšími barvami. Štětec vždy důkladně vymyjeme čistou vodou a osušíme ho papírovou utěrkou nebo hadříkem, než ho namočíme do další barvy.

Vypalování v troubě

Po zaschnutí hotovou malbu jednoduše vypálíme v obyčejné elektrické kuchyňské troubě při 170 °C po dobu 30 minut. Postupujeme podle návodu výrobce. Je třeba dodržet správnou teplotu, ale i čas, aby se barvy správně vypálily. Pozor – vyšší teplota může malbu spálit. Vypálená barva má dokonalý lesklý povrch a je odolná proti otěru a mytí. Hotové hrníčky nechte dobře vychladnout. Pak už je lze běžně používat.

Malované kameny


Budeme potřebovat:
• vhodné placaté oblázky
• lékařský benzin
• vatu
• bílou základovou barvu
• akrylové barvy
• tenký štětec

Kamenů či kamínků všech možných tvarů a velikostí najdete na každém kroku spoustu. Stačí se jen rozhlédnout kolem sebe.
Podíváme-li se na hladký oblázek, možná si hned představíme, že se v jeho tvaru skrývá tělo zvláštního brouka, motýla nebo květ kytičky, které ještě nikdo před námi neobjevil. A tak čeká na nás, až ho „vyčarujeme“ pomocí štětce a barev. Vybereme si vhodné placaté kamínky, které se budou hodit k pomalování. Dobře je omyjeme v saponátu, aby se dokonale odmastila plocha, na kterou budeme malovat, opláchneme vodou a osušíme.

Obrázek si můžeme předkreslit obyčejnou tužkou a plochu vybarvíme bílou základovou barvou. Když dokonale zaschne, můžeme začít malovat barvami. Použijeme tenký štětec, kterým se dobře tvoří slabé obrysové linky, na vybarvení ploch můžeme použít silnější štěteček. Obrázky namalujeme podle vlastní fantazie. Barvy necháme dokonale zaschnout. Hotovou malbu můžeme pak ještě přetřít bezbarvým lakem, který ji ochrání před otěrem a odřením. Kameny je možné použít jako dekoraci, jako těžítko na psacím stole nebo si s nimi můžeme jen hrát.

Kytičky jako zápichy

Budeme potřebovat:
• bílou čtvrtku A4
• barevné fixy
• nůžky
• špejle
• lepidlo
• zelenou stužku

Na bílou čtvrtku si nejprve nakreslíme různé květy podle vlastní fantazie. Ty pak vybarvíme pestře barevnými fixy.
Kvítka vystřihneme a na jejich zadní stranu přilepíme špejli, kterou předtím seřízneme asi 3 centimetry v horní části naplocho. Když lepidlo dobře zaschne, uvážeme pod květ malou zelenou mašličku jako lístečky. Hotové kytičky použijeme jako zápichy například do nádoby na tužky na psacím stole nebo je můžeme také zapíchnout do květináče se zelenou popínavou rostlinou.


Témata: Děti, Časopis Maminka, Předškolák, Školák, Malování, Hrnec

Mohlo by vás zajímat
Odklady prvňáčků: Jsou opravdu vždy nutné?
Rajskou omáčku milují děti i dospělí. Tento recept zvládne každý
Lída Němečková: Po porodu mám dole dvacet kilo, ale dalších dvacet stále nahoře
Kristýna Leichtová je těhotná. Podívejte se, jak jí to sluší s bříškem

Video

Testovali jsme hračky. Které u našich dětí bodují?

Horoskopy

Býk Uklidněte se, protože jste dnes dostatečně chráněni bojovným Marsem, který vám propůjčí větší…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vlastimil, VlastimilaRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu