Maminka.czÚrazy

Záchranář Vít Samek o úrazech hlavy: Já sám se praštil do řepy milionkrát a žiju

Záchranář Vít Samek o úrazech hlavy: Já sám se praštil do řepy milionkrát a žiju
Pády a údery do hlavy nejsou u dětí ničím výjimečným, a i když často mohou vypadat hrozivě, nemusíte hned propadat panice. Co hlídat a kdy je potřeba volat urychleně lékařskou pomoc, vysvětluje profesionální záchranář Vít Samek. Podívejte se na video!

Poranění hlavy se nelze u dětí, zejména těch nejmenších, vyhnout. Většinou je výsledkem jen modřina, boule nebo drobnější tržná rána. Potíže nastávají ve chvíli, kdy je náraz větší a následně se objeví komplikace.

Bezvědomí a zvracení? Okamžitě lékaře!

Co by vás mělo především zajímat, když se dítě uhodí do hlavy, je, jestli mělo poruchu vědomí. I kdyby šlo třeba jen o krátkou chvilku, třeba půl minuty. To by mohlo značit potenciálně velký problém. Problémem je samozřejmě také rozsáhlejší krvácení nebo situace, kdy dítě začne po úderu do hlavy zvracet nebo je nadměrně a podezřele spavé a unavené. Což se u těch nejmenších někdy velice těžko pozná. Tyto stavy totiž mohou být příznakem otřesu mozku, což už vyžaduje lékařské ošetření. Kdy je ještě na místě, aby dítě viděl lékař? Určitě byste měli po nárazu do hlavy sledovat oční zorničky, zda jsou stejně velké. Pokud nejsou, neváhejte a volejte rychlou záchrannou službu. Stejně tak v případě bezvědomí. A pozor, i když dítě ztratilo vědomí jen na chviličku, probralo se a vypadalo, že mu nic není, ovšem následně si začne ztěžovat na nevolnost nebo se objeví zvracení, případně ztráta paměti.

Vít Samek

je bývalý záchranář a tvůrce pořadu Na vlastní otvor na Mall.tv.  

Paniku stranou!

Obezřetnost a opatrnost jsou u úrazů hlavy jistě na místě. Někdy ovšem vystrašení rodiče vyvádějí až příliš a volají sanitku kvůli maličkostem. „Na druhou stranu, je potřeba vzpomenout si na své vlastní dětství. Já sám jsem se do řepy praštil milionkrát a jsem tady dodnes,“ říká Vít Samek a dodává: „Každé dítě musí tisíckrát spadnout a uhodit se, udělat si bouli a podobně, než se naučí chodit, běhat, lézt po stromech… To je prostě úplně normální.“

Dá se říct, že pokud jde o výjezdy rychlé zdravotnické záchranné služby, případy dětských úrazů hlavy jsou zřejmě nejčastější. Následují zlomeniny rukou a nohou nebo krvácení. „Obecně ale k dětem příliš často nevyjíždíme, jsou dost životaschopné,“ přiznává s úsměvem záchranář.

Témata: Zdraví, Děti, Péče o dítě a jeho výchova, Úrazy, Profesionální záchranář, Tvůrce, Řepa, Úder, Hlava, Bezvědomí, Panic, Úraz hlavy, Obezřetnost, Vít Samek, Úraz, Zac, Záchranáři
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Kojící matky jako bohyně! Kontroverzní fotky nafotila jako reakci na kritiku
redakce
Galerie
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí
Procházková Simona
Mateřství
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020