Maminka.czŽivotní příběh

Zachránil tři lidi! Rodiče darovali orgány svého syna (†1). Topil se v bazénu, teď jeho srdíčko slyšeli znovu tlouct

Vanda Stöckbauerová 22.  2.  2024
Asi nikdo si neumí představit, jakou bolestí trpí rodiče, kteří přišli o své milované dítě. Maminka Jenny Burns (37) z Texasu prožila tuto noční můru v červnu 2022, když se jejich 14měsíční syn Beau topil v bazénu. Rodinná tragédie byla srdcervoucí, ale zároveň přinesla i šanci na život pro další tři lidi. Se dvěma chlapci, kteří dostali Beauovy orgány, se teď rodiče setkali.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Beau Brosius Burns se narodil 27. dubna 2021 mamince Jenny a tátovi Robovi. „Byl to ten nejlaskavější, nejradostnější, nejzvědavější a nejstarostlivější chlapec,“ vzpomíná na něj maminka na svém Instagramu. Plakal, jen když měl hlad nebo mu chyběla matčina náruč. „Měl nakažlivý úsměv, hluboké modré oči a zlatavé blond vlasy. Vždycky spěchal, chodil, mluvil a každý den objevoval něco nového. Miloval, když ho honila jeho starší sestra Emma, zbožňoval mazlení s maminkou a hry s tatínkem. Největší radost mu však přinášela jeho láska k vodě. Beau měl čistou duši. Vždycky rád dával najevo svou náklonnost potleskem a plácáním."

Klepněte pro větší obrázek

Chvilka nepozornosti a tonutí v bazénu

Rodinná idyla se navždy změnila v osudný den v červnu roku 2022. Když Jenny zjistila, že se Beau ztratil, doufala a modlila se, aby byl v pořádku. Bohužel její nejhorší obavy se naplnily. Po pár minutách ho našla topit se v bazénu na dvorku jejich domu v Texasu. Dvojnásobná maminka tehdy zakřičela na svého manžela Roba (39), ten jejich syna vytáhl z vody v bezvědomí a začal provádět resuscitaci. "Modlila jsem se, aby se stal zázrak. Robovi se podařilo obnovit mu srdeční tep, než přijela sanitka. Následně byl letecky transportován do nemocnice v Dallasu," vzpomínala Jenny na tragické okamžiky v rozhovoru pro PEOPLE.

VIDEO: Víte, že většina lidí se topí úplně potichu?

Následoval boj o život. Pro manžele a jejich desetiletou dceru to byl nejhorší týden jejich života. Zhruba čtyři dny si mysleli, že Beau má naději, ale čtvrtý den jim lékař oznámil, že jejich syn už se domů nikdy nevrátí… A rodiče měli před sebou ten nejtěžší úkol. Museli se rozmyslet, co bude dál. Tehdy se Jenny a Rob dozvěděli, co obnáší darování orgánů, a učinili rozhodnutí, které později zachránilo život třem lidem.

„Rozhodnutí o dárcovství je neuvěřitelně náročné, zvláště když se týká vlastního dítěte. Beauův život však měl hluboký smysl a 24. června se stal hrdinou nejen jedné, ale hned tří rodin,“ vzpomíná Jenny na sociální síti, kde otevřeně sdílí těžké a zároveň emotivní okamžiky. Rodiče darovali jeho ledviny, játra a srdce.

Žiju a užívám si času s rodinou díky ledvině od mé tchyně, přiznává Jakub, táta dvou malých kluků

Setkání s chlapci, které Beau zachránil

Beauovo srdce dostal malý Eli, který se narodil se syndromem hypoplastického levého srdce. Čekal na transplantaci, a pokud by se nenašel vhodný dárce, měl podle lékařů „každým dnem“ podlehnout této vrozené vadě. Jeho maminka stále doufala, že se stane zázrak. "Tu noc, co jsme to zjistili, jsem se před spaním modlila za srdce pro Eliho. Ve 3.47 mi zavolal náš tým pro transplantaci srdce," sdělila maminka v rozhovoru pro People. "Po transplantaci to byl okamžitě jiný Eli. V jeho tváři jsem viděla tolik radosti."

O rok později Jenny a Rob oslovili maminku Eliho v naději, že se setkají s malým chlapcem, ve kterém bije srdíčko jejich zesnulého syna. A na konci října minulého roku došlo k emotivnímu setkání.  

„Podívat se do očí Eliho mámě a vidět, jak je vděčná, a pak vědět, že Eli si žije tak dobře díky našemu rozhodnutí, bylo prostě ohromující,“ vyprávěla Jenny. Rodiče si poslechli i tlukot jeho srdce, který byl silný a rychlý. „Je těžké vyjádřit slovy, co udělali, že dali mému synovi šanci na život. Jsme navždy spojeni," řekla Eliho maminka.

Ve stejnou dobu se Jenny a Rob toužili setkat i s dalšími příjemci synových orgánů. Čtyřicetiletou ženou, která dostala Beauovu ledvinu, a čtyřletým Leonelem, který dostal jeho játra. Zatímco stále čekají a doufají v odpověď od příjemkyně ledviny, rodina Burnsových se v listopadu setkala s Leonelem a jeho matkou. Leonel se narodil s citrulinémií typu 1, která může vést až ke kómatu, poškození mozku a smrti. Transplantace jater dala chlapci šanci na nový život.

Jenny a Rob se s oběma dětmi i jejich maminkami velmi sblížili a nyní je berou jako součást své rodiny. „Máme úžasné pouto. Maminky chlapců budou navždy v našich životech a já mám další dva syny," řekla Jenny.

„Být součástí jejich života nás naplňuje nepopsatelnou vděčností. Darování Beauova srdce, jeho jater a ledvin nám přineslo jen štěstí a doufáme, že díky sdílení našeho příběhu ostatní truchlící rodiny zváží dárcovství orgánů. Eli a Leonel, kteří jsou nyní navždy spjati s našimi životy, přispívají k postupnému uzdravování našeho srdce,“ napsala Jenny na sociální síti v emotivním vyznání.

Nový přírůstek Jack

A do rodiny přišla další radostná událost. Šest měsíců po Beauově smrti – v lednu 2023 – se Jenny a Rob dozvěděli, že čekají další dítě. Jejich syn Jack se narodil v říjnu 2023 a rodině přináší spoustu radosti. Rodiče jsou z něj nadšení a desetiletá Emma se znovu vrátila do role velké sestry.

Klepněte pro větší obrázek

Darovat Beauovy orgány označili rodiče za nejlepší rozhodnutí, jaké kdy v životě udělali. Nyní dělají osvětu v této oblasti a označují to za svůj nový smysl života.

Darovala svou dělohu, aby se jiná žena taky mohla stát mámou. Příběh unikátní transplantace, který vás dojme
Témata: Příběhy, Instagram, Syn, Rodiče, Životní příběh, mateřská láska, operace, Odvaha, USA, Chlapec, Texas, Bazén, transplantace, Jenna, Burns, Jenny, Rob, People, Orgán, Beau, Dallas, Maminka, Bazény na Heureka.cz