Maminka.czŠkolák

Začněte číst kosmetické etikety - díl I.

, Časopis Maminka
8. 5. 2010
Začněte číst kosmetické etikety - díl I.
Rozumět tomu, co sdělují výrazy uvedené na štítku kosmetiky, nemusí být zcela jednoduché. A to ani v případě, když jsou uvedeny v češtině. Co jednotlivá označení opravdu znamenají?

Kosmetické výrobky jsou definovány v zákoně o ochraně veřejného zdraví jako prostředky určené k aplikaci na zevní části lidského těla nebo do dutiny ústní.

Smějí pouze čistit, parfémovat, dekorativně měnit vzhled, chránit, udržovat v dobrém stavu nebo korigovat lidské pachy. Nesmějí ovlivňovat funkci ani metabolismus tkání a orgánů uložených pod kůží.

Všechny tyto výrobky mají slušivý obal, na kterém nesmí podle zákona chybět nejen název daného přípravku, ale ani jeho výrobce, složení a minimální trvanlivost. Kromě toho ale můžeme na etiketách číst i taková označení, jako je třeba „bez alkoholu“, „nekomedogenní“ nebo „přírodní“. Co tyto přívlastky o daném produktu vypovídají?

Přírodní

Jedná se o velmi rafinované označení. Žádným závazným předpisem není totiž přesně stanoveno, co to znamená. Mnohdy se tak stává, že označení „přírodní“ nese jak kosmetika, která obsahuje pouze minimální, doplňující množství extraktu z nějaké rostliny, tak na druhou stranu také přípravky, které jsou vyrobeny čistě na rostlinné bázi, bez použití syntetických surovin, bez konzervantů nebo parfémů.

Podle obecných standardů by skutečně přírodní, kvalitní kosmetika (např. s certifikátem BDIH z Německa, certifikátem ECOCERT z Francie nebo českým Organic Product) měla obsahovat pouze nebo převážně přírodní ingredience (obvykle min. 80 %).

Netestováno na zvířatech

Lze ale tomuto tvrzení věřit? Ano i ne. Správně by na obalu měl mít označení „netestováno na zvířatech“ pouze takový výrobek, který nejen sám, ale ani jeho složky nebyly nikdy testovány na zvířatech.

V řadě případů tomu tak ovšem není, mnoho přípravků nese toto označení neoprávněně za čistě marketingovým účelem. Odborníci totiž přiznávají, že většina látek používaných v kosmetice bohužel už někdy v minulosti testováním na zvířatech prošla.

Dobrou zprávou však je, že od roku 2004 již žádné kosmetické přípravky nesmějí být v EU zkoušeny na zvířatech a zákaz se týká i výrobků dovážených.

Hypoalergenní

„Hypo“ znamená „méně, než je normál“. Na to je nutné brát zřetel, protože většina produktů označená jako hypoalergenní pouze říká, že obsahují méně kontroverzních látek, jako jsou třeba konzervanty nebo parfémy, které mohou být zdrojem alergie, než jiné přípravky se standardní recepturou.

Daný výrobek tedy představuje nižší riziko vzniku alergie než ostatní. Avšak ani v tomto případě není vyloučeno, že nevyvolá alergickou reakci na některou z obsažených látek.

Dermatologicky testováno

Tato fráze dodává každému přípravku na důležitosti a důvěryhodnosti. Mohlo by se zdát, že daná kosmetika je schválena lékaři, a tudíž je lepší než jakákoli jiná.
Ve skutečnosti je toto označení zcela zbytečné. Každá receptura kosmetického prostředku by měla během svého vývoje projít zkouškou kožní snášenlivosti, ať už s použitím alternativních metod, které využívají biologické modely rekonstruované kůže či sliznic, nebo potvrzujícím testem ve skupině dobrovolníků pod dohledem kožního lékaře. Takže prakticky každý výrobek lze označit jako dermatologicky testovaný. Kožních testů, které se provádějí, je však řada, a proto označení tímto termínem neznamená, že testy probíhaly ve větší skupině osob nebo delší dobu.

Více se dočtete již zítra 9. května 2010.

Nákupy - Maminka CZ
Témata: Těhotenství, Děti, Porod, Časopis Maminka, Novorozenec, Kojenec, Batole, Školák, Předškolák, Jen pro maminku, ČÍST, Zac, Kožní test, Koš

Mohlo by vás zajímat
Pravda o mateřství? Vypadá přesně takhle, ukazují statečné mámy
Holčička s rozštěpem má po operaci. Teď je z ní krásná slečna. Jak vypadá?
100 věcí, které by mělo zažít každé dítě dřív, než půjde do školy. Má vaše aspoň půlku?
Rodičovský trik: Odkoukejte účinný způsob, jakým Kate a William mluví s dětmi
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Jak zmírnit dětské záchvaty vzteku? Tohle nám zabírá
Strií se nezbavíš, už se nevyspíš! Tohle těhotným neříkejte, radí herečka Arichteva
Narážky na tělo po porodu ignorujte, radí. Jak vypadá po třech dětech?

Horoskopy

Kozoroh Ode dneška jste aktivnější a špatná nálada vás neohrožuje. Pokud chcete uspět i profesně, úkoly si…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Darina, Davide, Moris

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné