Maminka.czTěhotenství

Začněte číst kosmetické etikety - díl II.

Pavla Millerová 9.  5.  2010
Začněte číst kosmetické etikety - díl II.
Také jste ztracená v tom nepřehledném výčtu informací na etiketách kosmetických výrobků, tak že se vám to nechce raději ani číst? To byste ale měla, pokud vám záleží na vaší pleti. Přinášíme vám rozluštění alespoň některých výrazů.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Bez parfemace

I když si lze myslet, že takto označený výrobek nemá žádnou vůni, není to pravda. Přírodní extrakty mívají svou vlastní přirozenou vůni, klasické „neparfémované“ produkty nemají žádné uměle přidané vonné látky. Často ale nejsou úplně příjemné, neboť nesou pach ingrediencí, nikoli vonných látek.

Jako „maskovací“ vůně se proto někdy používají přírodní éterické oleje, které ale mohou být nejen dráždivé, ale i alergizující. Pokud na etiketě přípravku najdete kromě slůvka „parfum“ také ingredience, jako je např. benzyl alcohol, cinnamyl alcohol, citral, eugenol, coumarin, geraniol, citronellol, můžete si být jista, že jde nejen o kosmetiku parfémovanou, ale tyto potenciálně dráždivé látky jsou zde v množství, které u přecitlivělé osoby může vyvolat alergickou reakci.

Povinnost značit ve výrobku vybrané složky parfémů při vyšší koncentraci platí nejen pro kosmetické prostředky, ale například i pro různé detergenty, prostředky na mytí nádobí, prací prášky apod.

Bez alkoholu

Alkohol má dráždivé účinky hlavně v případě suché a poškozené kůže. Řada lidí se proto výrobkům s obsahem alkoholu raději vyhýbá. Může to však být zavádějící, protože existují různé druhy alkoholu, které jsou využívané v kosmetice. „Bez alkoholu“ obvykle znamená, že v krému není etylalkohol neboli etanol. Některé jiné alkoholy, třeba cetyl či stearylalkohol, ale nejsou na závadu.

Nekomedogenní, oil-free

Pro ženy, které trpí akné, je toto označení velmi atraktivní. Takový přípravek většinou neobsahuje látky, například lněný olej, kakaové máslo, minerální olej, syntetickou vazelínu, syntetická barviva, lanolin a další olejové látky, které mohou ucpávat póry, a tím pádem nezvyšují riziko vzniku pupínků.

Ale i když v daném přípravku tyto látky chybějí, může v sobě skrývat voskové nebo jiné olejové komponenty, které mají na kvalitu problematické pleti neblahý vliv. Na druhou stranu, pokud přípravek není takto označen, neznamená to, že vám nutně musí způsobovat potíže.

Neutrální pH

Podle odborníků jde více o marketingový tah než o užitečnou informaci. Hodnota pH označuje kyselost a zásaditost, pokud je tedy výrobek neutrální, tak ve vztahu k čemu? Povrch naší kůže je vrozeně lehce kyselý, což přispívá i k přirozené ochraně proti usazování nežádoucích mikrobů. A pH kůže lze ovlivnit aplikací kosmetického přípravku jen na velmi omezenou dobu.

Zdravá pokožka má vlastní kontrolní mechanismy, které vracejí přirozené pH povrchu do obvyklé hodnoty. Navíc výrobci kosmetiky by byli sami proti sobě, kdyby na trh uváděli přípravky, které by neměly pH blízké přirozené hodnotě, protože by pleť dráždily a nikdo by je nekupoval. Při nákupu nemyslete jen na stav peněženky, ale především na své zdraví.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Těhotenství, Děti, Porod, Novorozenec, Časopis Maminka, Předškolák, Školák, Jen pro maminku, Batole, Kojenec, ČÍST, Zdravá pokožka, Zac, Kos, Minerální olej, Koš