[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Většina těhotenských neduhů, ke kterým patří především ranní nevolnost, zvracení, nadýmání a další trávicí obtíže, není sice nebezpečná, ale mohou vám znepříjemňovat život. Přestože je těhotenství vnímáno jako jedna z nejhezčích etap života ženy, pravdou je, že čekání na miminko může dát někdy pěkně zabrat. Na potíže, které jsou spojené s trávením, obvykle pomůže správně sestavený jídelníček a dostatek pohybu.
Nevolnosti vás mohou potkat nejen ráno, ale někdy přetrvávají i po celý den či v noci. Pro většinu maminek je to velice únavné a nemilé, zejména tehdy, pokud chodí do práce. Zažívací obtíže obvykle přestanou po prvním trimestru, u některé se mohou objevovat i později. Snažte se jíst malé dávky jídla a raději častěji - v kabelce nebo tašce s sebou noste neustále nějakou jablko nebo müsli tyčinku, probiotiky. Nevolnost se zhoršuje, drobnost, například mrkev, banán, případně jogurtové mléko s pokud máte prázdný žaludek, čemuž lze předejít. Stejně jako nevolnost vás může trápit pálení žáhy či nadýmání a zácpa.
Pálení žáhy způsobuje hormon progesteron, který zpomaluje zažívání a uvolňuje svěrač mezi jícnem a žaludkem. I v tomto případě platí: jezte málo a často, užívejte antacida (jen ta, která jsou vhodná v těhotenství), homeopatika a užívejte probiotika. O jejich prospěšnosti v průběhu těhotenství se toho ví poměrně hodně, ale maminky na to někdy zapomínají. Účinek probiotik je dvojí - jednak pomohou při běžných trávicích obtížích a zároveň přispívají k tomu, aby se mohl imunitní systém nenarozeného miminka co nejlépe vytvořit. Švédští odborníci zjistili, že pokud budete užívat probiotika alespoň jeden měsíc před porodem a v konzumaci pokračujete i po dobu kojení, výrazně tím snížíte riziko vzniku alergie a ekzému u dítěte. Těhulka, která si dopřává probiotika, pomáhá zvýšit obranyschopnost miminka vůči nepřátelským bakteriím a zvyšuje celkovou imunitu. Věděla jste, že ve střevech žije téměř 85 % imunitních buněk?
Ptáte se, kde je najdete? Nacházejí se v řadě výrobků, typické jsou zakysané mléčné produkty, především jogurty, jogurtová a kefírová mléka, ale dají se koupit i v podobě doplňku stravy, například v lékárnách. Vybírat můžete ze široké škály. A jaké jsou hlavní zdravotní účinky probiotik? Obnovují střevní mikroflóru po užívání antibiotik, zaručují správnou funkci zažívacího systému, fungují jako prevence nebo zmírnění alergických a atopických projevů u dětí, zvyšují celkovou odolnost organismu a působí také jako prevence před nachlazením. V těhotenství pomáhají právě v případě řešení trávicích obtíží - především upravují stolici a pomáhají zažehnat nadýmání, pálení žáhy a další neduhy. Probiotika mají i jiné přednosti. Podle finských odborníků upravují složení bakterií v trávicím traktu a mohla by dokonce řešit i problém nadváhy. U žen, které v rámci studie přijímaly probiotika, byl zaznamenán nejnižší výskyt centrální obezity stejně jako nejmenší procento tělesného tuku.
Dvěma skupinám byla v prvním trimestru doporučena dieta zaměřená na omezení nárůstu hmotnosti a na optimální vývoj plodu a jejich strava navíc obsahovala hodně vlákniny, nenasycené mastné kyseliny, laktobacily a bifidobakterie, zatímco ženy ve třetí skupině dostávaly prázdné kapsle a neměly žádné dietní omezení. Zcela jasně na tom byly lépe dvě první skupiny. Navíc je prokázáno, že užívání probiotik v průběhu těhotenství pomáhá ženám udržet si štíhlou postavu i po porodu.
Víte, co dokáže narušit zdravou střevní mikroflóru? Například časté podávání antibiotik. Ta způsobují likvidaci „hodných“ bakterií, které hlídají slizniční povrch a přispívají k osidlování střeva „zlobivými“ bakteriemi. Výsledkem je spousta alergenů, antigenů, tedy cizorodých látek, které mohou přivodit alergickou reakci. Střeva jsou pak zvýšeně propustná, čímž dochází k jakémusi vnitřnímu zápasu. Obranyschopnost však můžete podporovat správnou výživou, která dokáže ztracenou rovnováhu obnovit. Je proto důležité, abyste pro posílení imunity dělala skutečně vše, co je ve vašich silách. Už jako těhotná ovlivňujte imunologický vývoj plodu a myslete na to i po porodu. První tři roky jsou pro tvorbu imunity nejdůležitější.
Probiotika pomáhají vašemu organismu chovat se „normálně“ a nereagovat přehnaně na možný kontakt s alergeny. Nejméně alergií, astmatu a dalších neduhů se vyskytuje v méně vyspělých zemích. Tamní děti mají i lepší imunitu. Důvodem je fakt, že to maminky nepřehánějí s hygienou. Probiotika neničí špatné bakterie, ale vytlačují je ven tím, že obývají střevní stěny. Jsou tedy ochránci systému tak, že brání bakteriím, aby se nežádoucím způsobem rozmnožovaly. Užívejte je nejen ve formě kvalitních jogurtů, ale také jako kvalitní potravinové doplňky.