Maminka.czZdraví

Jak zvládnout zácpu u dětí? Změnou jídelníčku a správnými návyky!

12. 1. 2021
Jak zvládnout zácpu u dětí? Změnou jídelníčku a správnými návyky!
Zvláště u malého dítěte může zácpa znamenat závažný zdravotní problém, který dokáže hodně znepříjemnit život a připraví vám nejednu bezesnou noc. Naučte se proto rozpoznávat její první příznaky a hlavně jí předcházet. Co radí lékař?

Příčiny zácpy u dětí

Zácpa se nejčastěji týká batolat a dětí v předškolním věku. Proč na ni takto malé děti trpí, co ji způsobuje a jak se proti této nepříjemné a bolestivé komplikaci bránit? Poradíme.

„Důvodů, proč k projevům zácpy u takto malých dětí dochází, může být více. Mezi nejčastější patří změny ve stravování a zadržování stolice. Děti mají někdy tendenci zadržovat stolici, protože mohou cítit bolest při vyprazdňování a kvůli tomu potlačují potřebu jít na toaletu. To může vést k dalšímu zhutnění stolice a cestě do začarovaného kruhu,“ uvádí MUDr. Radek Kroupa, Ph.D., vedoucí lékař Interní gastroenterologické kliniky FN Brno.

Na vině ale může být nadměrný stres a s ním spojené psychické obtíže − neznámé prostředí, strach z toho dojít si před cizími (například v jeslích či školce) či uspěchané posazování na nočník. "Tím, že děti postrádají klidné a pro ně bezpečné prostředí k vyprázdnění, opět mohou stolici zadržovat. U dětí i dospělých funguje vyprazdňovací reflex, kdy náplň žaludku po snídani nebo obědě vyvolá zvýšenou střevní aktivitu. Když dítě v této době nemá možnost toaletu navštívit, může pociťovat nepříjemné potíže spojené s rozvojem zácpy," vysvětluje MUDr. Kroupa. Svou roli mohou hrát i vnější okolnosti – nedostatečný pohyb či nedostatek času na to si dojít na toaletu.

A v neposlední řadě samozřejmě strava. Jídelníček bohatý pouze na bílkoviny, tuky a cukry, bez dostatečné porce vlákniny lehce způsobí dítěti problémy s vyprazdňováním.  

Těhotné ženy trápí často zácpa! Tohle by mohlo ulevit

Jaká je prevence? Změna jídelníčku a nácvik návyků!

"U dětí je optimálním řešením nácvik pravidelnosti v jídle i ve vyprazdňování a úprava jídelníčku tak, aby byl příjem potravin přirozeně obsahujících vlákninu dostatečný. Vláknina existuje i v rozpustné formě, lze ji zamíchat třeba do jogurtu nebo mléčného dezertu. Dostatečný příjem neslazených tekutin, třeba ovocného nebo bylinkového čaje, a omezení sladkostí a cukrovinek mohou předcházet trávicím potížím spojeným s vyprazdňováním," zdůrazňuje MUDr. Kroupa.

Vyvarujte se tedy nadměrného přísunu sladkostí, výrobků z bílé mouky a rovněž tučných jídel. Takový rohlík s máslem, palačinka s čokoládou nebo hustá krémová svačinka vašemu dítěti majícímu problém s příliš tuhou stolicí vůbec neprospějí. Naopak se snažte do jeho jídelníčku včlenit co nejvíce potravin, které nestrávené projdou až do střev, a „naředí“ tak jejich obsah. Například semínka v celozrnném pečivu nebo ovoce se slupkou − třeba hroznové víno, rozinky, mandarinky či švestky jsou ideální. Samozřejmostí je dostatek syrové zeleniny. Pokud ji do vašeho dítěte dostanete, máte z půlky vyhráno. A dbejte taky na to, aby dítě hodně pilo, ideálně vodu a neslazené ovocné čaje, nikoli přeslazené limonády nebo šťávy.

Zácpa u miminek: Pomůžou ovocné džusy, laktulóza i čípek, říká odborník

Co byste měli hlídat?

Sami nejlíp znáte frekvenci vyprazdňování vaší ratolesti. Pokud zaznamenáte opožďování, neochotu dítěte chodit na nočník či problémy s tlačením indikující příliš hustou konzistenci stolice, zbystřete a snažte se přijít na to, co mu zácpu způsobuje dřív, než přeroste v opravdový problém. Pak je na místě navštívit pediatra, který určí další postup.

"Pro vývoj přirozeného vyprazdňování u dětí je ideální zavedení pravidelných návyků doma v příjemném prostředí a eliminování potenciálních stresových faktorů. Nemá smysl se na děti zlobit nebo je dokonce trestat, může dojít k dalšímu zhoršení a zablokování do budoucna," říká MUDr. Kroupa.

Koronavirus u dětí? Nikoliv jen kašel, ale i průjem či zvracení, mají jasno vědci
Zácpa při závádění příkrmu
Stále má průjem! Co všechno může vaše dítě trápit? A kdy jít k lékaři?
Témata: Děti, Zdraví, Kojenec, Batole, Předškolák, Školák, Jídelníček, Děti a nemoci, Výživa a stravování, Nemoc, Nočníky, Nedostatečný pohyb, Jak, Fakultní nemocnice Brno, Neznámé prostředí, Zácpa, Palačinka, Vyprazdňování, Bobek, Návyk, Lékař, Jídelníček bohatý, Změna jídelníčku, Zac, Správný návyk

Mohlo by vás zajímat
Nechci, nejím! 40 podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
Velký rodinný horoskop na rok 2021! Co čeká rodiče a děti podle hvězd?
Kolik dárků na Vánoce je akorát? Když jich je moc, děti si je stejně neužijí
Jak se konečně rozloučit s dudlíkem? Stačí jednoduchý trik. Inspirujte se!
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Císař není hanba, vzkazuje všem mámám tahle žena. A hrdě ukázala jizvu!
25 vychytávek, které vám ulehčí život s dětmi a vy je možná neznáte
Tři oříšky pro Popelku: Kuriozity z natáčení nejslavnější české pohádky

Horoskopy

Býk Jeden kamarád vám naznačí, že se poslední dobou zbytečně vztekáte a je to s vámi k nevydržení. Díky…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Milena, Timotej, Tim

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné