Maminka.czZdraví

Jak zvládnout zácpu u dětí? Změnou jídelníčku a správnými návyky!

Simona Procházková 12.  1.  2021
Jak zvládnout zácpu u dětí? Změnou jídelníčku a správnými návyky!
Zvláště u malého dítěte může zácpa znamenat závažný zdravotní problém, který dokáže hodně znepříjemnit život a připraví vám nejednu bezesnou noc. Naučte se proto rozpoznávat její první příznaky a hlavně jí předcházet. Co radí lékař?

Příčiny zácpy u dětí

Zácpa se nejčastěji týká batolat a dětí v předškolním věku. Proč na ni takto malé děti trpí, co ji způsobuje a jak se proti této nepříjemné a bolestivé komplikaci bránit? Poradíme.

„Důvodů, proč k projevům zácpy u takto malých dětí dochází, může být více. Mezi nejčastější patří změny ve stravování a zadržování stolice. Děti mají někdy tendenci zadržovat stolici, protože mohou cítit bolest při vyprazdňování a kvůli tomu potlačují potřebu jít na toaletu. To může vést k dalšímu zhutnění stolice a cestě do začarovaného kruhu,“ uvádí MUDr. Radek Kroupa, Ph.D., vedoucí lékař Interní gastroenterologické kliniky FN Brno.

Na vině ale může být nadměrný stres a s ním spojené psychické obtíže − neznámé prostředí, strach z toho dojít si před cizími (například v jeslích či školce) či uspěchané posazování na nočník. "Tím, že děti postrádají klidné a pro ně bezpečné prostředí k vyprázdnění, opět mohou stolici zadržovat. U dětí i dospělých funguje vyprazdňovací reflex, kdy náplň žaludku po snídani nebo obědě vyvolá zvýšenou střevní aktivitu. Když dítě v této době nemá možnost toaletu navštívit, může pociťovat nepříjemné potíže spojené s rozvojem zácpy," vysvětluje MUDr. Kroupa. Svou roli mohou hrát i vnější okolnosti – nedostatečný pohyb či nedostatek času na to si dojít na toaletu.

A v neposlední řadě samozřejmě strava. Jídelníček bohatý pouze na bílkoviny, tuky a cukry, bez dostatečné porce vlákniny lehce způsobí dítěti problémy s vyprazdňováním.  

Těhotné ženy trápí často zácpa! Tohle by mohlo ulevit

Jaká je prevence? Změna jídelníčku a nácvik návyků!

"U dětí je optimálním řešením nácvik pravidelnosti v jídle i ve vyprazdňování a úprava jídelníčku tak, aby byl příjem potravin přirozeně obsahujících vlákninu dostatečný. Vláknina existuje i v rozpustné formě, lze ji zamíchat třeba do jogurtu nebo mléčného dezertu. Dostatečný příjem neslazených tekutin, třeba ovocného nebo bylinkového čaje, a omezení sladkostí a cukrovinek mohou předcházet trávicím potížím spojeným s vyprazdňováním," zdůrazňuje MUDr. Kroupa.

Vyvarujte se tedy nadměrného přísunu sladkostí, výrobků z bílé mouky a rovněž tučných jídel. Takový rohlík s máslem, palačinka s čokoládou nebo hustá krémová svačinka vašemu dítěti majícímu problém s příliš tuhou stolicí vůbec neprospějí. Naopak se snažte do jeho jídelníčku včlenit co nejvíce potravin, které nestrávené projdou až do střev, a „naředí“ tak jejich obsah. Například semínka v celozrnném pečivu nebo ovoce se slupkou − třeba hroznové víno, rozinky, mandarinky či švestky jsou ideální. Samozřejmostí je dostatek syrové zeleniny. Pokud ji do vašeho dítěte dostanete, máte z půlky vyhráno. A dbejte taky na to, aby dítě hodně pilo, ideálně vodu a neslazené ovocné čaje, nikoli přeslazené limonády nebo šťávy.

Zácpa u miminek: Pomůžou ovocné džusy, laktulóza i čípek, říká odborník

Co byste měli hlídat?

Sami nejlíp znáte frekvenci vyprazdňování vaší ratolesti. Pokud zaznamenáte opožďování, neochotu dítěte chodit na nočník či problémy s tlačením indikující příliš hustou konzistenci stolice, zbystřete a snažte se přijít na to, co mu zácpu způsobuje dřív, než přeroste v opravdový problém. Pak je na místě navštívit pediatra, který určí další postup.

"Pro vývoj přirozeného vyprazdňování u dětí je ideální zavedení pravidelných návyků doma v příjemném prostředí a eliminování potenciálních stresových faktorů. Nemá smysl se na děti zlobit nebo je dokonce trestat, může dojít k dalšímu zhoršení a zablokování do budoucna," říká MUDr. Kroupa.

Koronavirus u dětí? Nikoliv jen kašel, ale i průjem či zvracení, mají jasno vědci
Zácpa při závádění příkrmu
Stále má průjem! Co všechno může vaše dítě trápit? A kdy jít k lékaři?
Témata: Zdraví, Děti, Kojenec, Předškolák, Batole, Školák, Jídelníček, Výživa a stravování, Nemoc, Děti a nemoci, Nočníky, Vyprazdňování, Lékař, Správný návyk, Nedostatečný pohyb, Neznámé prostředí, Traumatický zážitek, Úprava, Zácpa, Jídelníček bohatý, Návyk, Fakultní nemocnice Brno, Palačinka, Zac, Jak
Mohlo by vás zajímat
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Novák Matějková Markéta
Miminko
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
redakce
Chování a vztahy
Sedmé dítě jen tak do počtu? Ekonomka Markéta Šichtařová trhá rekordy!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí
Procházková Simona
Mateřství
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova