Maminka.czTěhotenství

5 tipů, které vám uleví od zácpy v těhotenství

5 tipů, které vám uleví od zácpy v těhotenství
Zácpa je spíš ženská než mužská záležitost. Už proto, že vede i v žebříčku těhotenských potíží. Paradoxně právě v těhotenství má svůj logický, původně ochranný důvod. Co zácpu způsobuje a jaké komplikace přináší? Poradíme, jak si pomoci, co jíst a čemu se vyhýbat.

Za trávicí potíže, nadýmání a těhotenskou zácpu může především zvýšená hladina progesteronu – hormonu, který bdí nad hladkým průběhem gravidity. Proto uklidňuje příliš aktivní střevní kličky, aby nerušily dělohu.

VIDEO: Nejčastější pověry o těhotenství, kterým stále věříme

Ale je to jako vyhánět čerta ďáblem – takto zlenivělé střevo totiž nepracuje, jak by mělo, má málo kontrakcí, a tak zbytky potravy neposunuje vpřed dostatečně rychle. Kromě toho si těhotné tělo bere z potravin více tekutin, a tím se stolice zahušťuje a její vylučování se komplikuje.

Pokud navíc užíváte tabletky se železem, potíže se nejspíš ještě zhoršují. Odpad zůstává ve střevech déle, než je běžné, a to je příležitost pro hnilobné bakterie, které vytvářejí střevní plyny.

 

Ačkoli je pocit plných střev nepříjemný a nadýmání umí hodně bolet, neděste se, miminko vaše zácpa neohrozí.

 

Pokud nedokážete střevům po ránu poručit, vyzkoušejte naše tipy: 

1. Zavodněte organismus

Denně pijte alespoň dva litry vody. Zapomeňte na výmluvy a zkuste svůj příjem tekutin zvýšit všemi možnými způsoby, např. hlavní jídlo doplňte nebo nahraďte polévkami anebo si k běžně vypitému litru a půl dopřejte tzv. pitný náraz. Spočívá v tom, že si každých 15 minut (pomůže vám kuchyňská minutka nebo připomínka v mobilu) dáte velkého panáka čili 1 dl vody. Za dvě a půl hodiny máte zcela bezbolestně splněno. Jen si tuhle zavodňovací kúru nenaplánujte na dobu před výletem do končin bez dostupného WC. 

Trápí vás zácpa v těhotenství? Hodně pijte a jezte pomalu

2. Rozpohybujte střeva zvenčí

Zabojujte s hormony a přidejte víc pohybu celému tělu. Abyste zatřásla střevy, nemusíte zrovna skákat, svižná chůze také pomůže a je i pro těhotné břicho bezpečná. Vhodná je i těhotenská jóga. Nebo si zajděte střeva namasírovat do bazénu. Plavání je celkově výborný pohyb pro období 2v1, a to nejen v případě zácpy.

3. Jezte projímavé potraviny

Mezi ty spolehlivě prověřené patří: jablka, švestkový kompot, sušené fíky, hroznové víno a šťáva z kysaného zelí. 

Slinění, zácpa nebo hemoroidy aneb o čem se v těhotenství nemluví

4. Dopřejte si balastní látky

Vážou na sebe vodu, bobtnají a tak zvětšují objem stolice, což napomáhá jejímu vylučování. Kromě toho dokážou zasytit, předcházejí nadváze, snižují hladinu cholesterolu, vážou na sebe a odvádějí z těla jedovaté žlučové kyseliny a podílejí se na stabilitě krevního cukru.

Velký podíl balastních látek čili vlákniny mají ovoce a zelenina, které současně zvýší váš příjem tekutin, dále sušené plody, celozrnné pečivo apod. Denně byste měla sníst asi 30 g vlákniny, což splníte např.  hrstí ovesných vloček + porcí brambor a zeleného salátu + jedním jablkem + jednou mrkví + jednou paprikou + třemi plátky celozrnného chleba. 

5. Projímadla dobře vybírejte

Ne každé volně prodejné projímadlo je pro těhotné zdravé. Vyhněte se tzv. kontaktním projímadlům, protože působí přímo na střevní stěnu, omezují vstřebávání vody a minerálů ze střeva a téměř vždy jsou návyková. Naproti tomu tzv. osmotická projímadla (např. Duphalac, Lactulosa) působí přirozeněji, natahují vodu do střev a zvyšují objem jejich obsahu. Pokud vám nepomohou režimová opatření či přirozeně projímavé potraviny, poraďte se o vhodném projímadle s lékařem. 

Pozor na trávicí potíže v těhotenství! Co všechno vás může potrápit?

Pozor na luštěniny 

Byla by škoda vyloučit plynotvorné luštěniny, protože jsou bohaté na těhotenský vitaminkyselinu listovou – i železo. Proto místo hnědé čočky vybírejte lépe stravitelnou červenou nebo žlutou čočku, před přípravou ji na několik hodin namočte a vodu před vařením vyměňte, konzumujte luštěniny naklíčené. Dále platí, že dušená zelenina je lépe stravitelná než syrová, ze syrové zeleniny pak snáze strávíte rajčata, okurky nebo karotku než papriku či ředkvičku a kedlubnu. 

 

Témata: Zdraví, Těhotenství, Od těhotenství k porodu, Výživa a stravování, Zdraví žen, Tipy a rady v těhotenství, Potraviny, Bolesti břicha, Probiotika, Celozrnné pečivo, Hlavní jídlo, Kysané zelí, Těhotenská jóga, Lactulosa, Hladký průběh, Kyselina listová, Zelenina, Zac, Zácpa, Těhotné tělo, Luštěnina, Svižná chůze, Velký podíl, Nadýmání, Syrová
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Kluci vs. holky: V čem se opravdu liší? Tohle bylo prokázáno vědecky!
Vajsejtlová Barbora
Výchova
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Tohle se syn naučil ve školce. Docela nepříjemně nás to překvapilo
Wallerová Radka
Předškolák
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Poporodní deprese! Máma ukázala dvě odlišné fotky a sklidila neuvěřitelnou podporu!
Mateřství
Takhle vypadá porod! Neuvěřitelné detaily, dojemné první momenty, intimita
wall
Porod