Maminka.czDěti a mateřství

Záda vašeho školáka nesmí trpět. Vyberte mu tu správnou tašku

8. 8. 2014
Záda vašeho školáka nesmí trpět. Vyberte mu tu správnou tašku
Začátek školního roku se blíží mílovými kroky. Určitě už spolu se svým školákem dáváte do kupy vybavení, které bude potřebovat. Základní výbavou je určitě správná taška nebo batoh. Co vše by měl splňovat?

V dnešní době je na trhu nepřeberné množství nejrůznějších aktovek a batohů, ale ne všechny mají ty správné vlastnosti. Pokud chcete svému školáčkovi opatřit opravdu kvalitní „kousek“, buďte obezřetní a řiďte se při výběru několika ověřenými radami.

Anatomicky tvarovaná záda pro zdravou páteř

Školní taška by měla vždy mít anatomicky tvarovaná záda. Vyztužení zadní strany a dostatečně široké popruhy totiž napomáhají ke správnému a zdravému vývoji dětské páteře. Myslete také na hmotnost aktovky či batohu, ta by vždy měla být co nejnižší.

Váha aktovky

Důležité je také kontrolovat, zda dítě v tašce nenosí nepotřebné věci, které zbytečně zvyšují váhu tašky. Váha školní tašky by měla odpovídat 10 % hmotnosti dítěte. Mnohé děti však nosí mnohem více, z čehož pramení některá zdravotní rizika. „Kvůli přetěžování se mohou u vašeho dítěte objevit bolesti hlavy, páteře nebo skolióza, varovala primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová. Pokud si na tyto problémy dítě už stěžuje, zamyslete se nad váhou aktovky. "Jestliže vaše ratolesti mají bolesti zad již v dětství, je vysoce pravděpodobné, že je budou trápit i v dospělosti,“ upozornila Tomanová.

Řešení vnitřního prostoru

Důležité je též uspořádání vnitřního prostoru s dostatečným množstvím praktických kapes a přihrádek. Pokud máte doma prvňáčka, je pro něj vhodnější klasická aktovka. Má pevnější konstrukci, což přispívá ke správnému držení těla. Také má narozdíl od batohu přehledněji řešený úložný prostor. Na těžší učebnice a sešity by měla mít speciální kapsu, která je co nejblíže zádům. "Tak bude váha knih přenášená na tělo a záda si uleví," vysvětlila primářka. Starším dětem už však můžete batoh povolit. Důležité je také dno tašky, to by mělo být pevné, aby taška nepřepadávala. Vhodné je pak i další příslušenství jako například pevné poutko na pohodlné přenášení v ruce či postranní kapsa na svačinu a pití.

Bezpečnost především

Jelikož školní taška děti doprovází na jejich každodenních cestách do školy i ze školy, je nutné, aby byla vybavena minimálně kvalitními prvky pasivní bezpečnosti pro silniční provoz (různé odrazky, reflexní pásky). Jedině tak totiž bude školák na ulici dobře vidět i za šera nebo tmy. Existují už však i batohy, které v sobě mají zabudované aktivní prvky. Jsou to například „hadičky“ ze světlovodného optického vlákna, které jsou napojeny na zdroj s baterií a po zapnutí jasně svítí. Díky této nové technologii je školák vidět až na vzdálenost jednoho kilometru.

Nepromokavý materiál

Podstatný je také druh materiálu, ze kterého je školní zavazadlo vyrobené. Vždy volte takový batoh či aktovku, který je zhotoven z nepromokavého materiálu. Jedině tak budete mít jistotu, že vašemu školáčkovi nenamoknou učebnice a nerozpijí se mu jedničky v žákovské knížce.

Správné nošení

Dohlížejte na své školáky, aby měli správně nasazené aktovky i batohy. "Nošení brašny na jednom rameni je oblíbený nešvar řady školáků, který však přispívá k horšímu držení těla v důsledku nerovnoměrné zátěže zádových svalů. Příliš povolené pásy mohou zapříčinit skoliozu. Velmi utažené pásy zase přispívají k hrbení," vysvětlila Tomanová.

Nadčasový design

Dětem záleží především na vzhledu školního batohu či aktovky. Je tedy vhodné, aby se nákupu účastnily společně s vámi. Jedině tak totiž vyberete takové školní zavazadlo, které bude váš školáček každý den hrdě nosit na zádech. Ideálně se vždy snažte volit nadčasové motivy, ty totiž jen tak nevyjdou z módy a školák se za ně nebude stydět ani další školní rok.

Předplatné Matka
Témata: Děti, Rehabilitační ústav, Výběr, Silniční provoz, Vnitřní prostor, Zádový sval, Správné nošení, Záda, Školní taška, Školní batoh, Škola, Aktovka, Pohodlné přenášení, Brandýs nad Orlicí, Michaela Tomanová

Mohlo by vás zajímat
Říkají jí Mauglí. Přežila v sibiřské divočině. Teď vyhrála soutěž krásy
Rouška bez šití: Jednoduchý návod! Stačí kus látky a gumičky
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Co pořád vařit dětem? Kuře na paprice zbožňují, zkuste náš recept
Holčička se narodila s jizvou na tváři. Zranili ji lékaři při císaři
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte

Horoskopy

Býk Pokud jste v březnu nenarazili na protějška, který by stál za hřích, podaří se vám to na poslední…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Hugo, Harald

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné