Maminka.czKojenec

Zadeček je v suchu!

, Časopis Maminka
31. 7. 2010
Zadeček je v suchu!
Mažte, myjte, pečujte o pokožku svých miminek, potřebuje to mnohonásobně víc než kůže dospělých. Je totiž tenčí a citlivější a nemá ještě vyvinutou svrchní odolnou vrstvu.

U malého děťátka nestačí jen pečovat o to, aby mělo plné bříško vašeho mléka. I jeho pokožka by měla být jako v bavlnce, aby nedošlo k podráždění a opruzeninám.

Zvláště v létě je nutné myslet na vhodnou péči, protože v těchto měsících dochází mnohem víc k zapaření než v zimě. Vlhko a mechanické odření je pro dětský zadeček to nejhorší. Pálení, svědění, zarudnutí a v horším případě komplikace v podobě kožní infekce. Nenechte to dojít až tak daleko…

Plenková dermatitida

Důležitá je samozřejmě prevence -základem je pečlivé očištění kůže při přebalování, a to tak, aby na zadečku nezbyla žádná stolice.

Stačí tekoucí voda, čisticí ubrousky používejte jen příležitostně - například na vycházce v přírodě, u lékaře nebo na návštěvě u kamarádky. Jakmile miminko přebalíte, nechte zadeček volně dýchat, tím mu prospějete nejvíc. V létě je teplo, takže miminku rozhodně nebude zima. Můžete také použít nějaký speciální krém na zadeček (například zinkovou mastičku apod.).

Rozhodně nepoužívejte pudr, ten není na vlhkou a podrážděnou pokožku vůbec vhodný. O kůžičku miminek pečujte po celý rok, v létě je nutné dbát nejen na možnost zapaření a opruzenin, ale také na spáleniny. Ochraňujte tedy děti vhodnou kosmetikou, nevystavujte je přímému slunci, nepřehřívejte je. Do 6 měsíců věku jim nechte lehký oděv, který dobře saje a ve kterém se miminko nepotí.

Jak mimi ošetřovat

Oblékejte v létě své děťátko do volného, nejlépe bavlněného oblečení, které dobře větrá. I přehřátí na slunci vede ke kožním problémům, a to nejen na zadečku jako opruzeniny, ale také v tříslech v podobě červených pupínků (tzv. potniček). Ty můžete setřít kouskem gázy, kterou namočíte do dezinfekčního roztoku.

Zvláštní pozornost věnujte v letních měsících záhybům na krku a místům, kde se pokožka dotýká - podpažní jamky, pod kolínky, kožní záhyby.

Tam se totiž dobře drží vlhkost, která může vést k nepříjemným opruzeninám. Místo otřete, osušte a ošetřete vhodným přípravkem. Je pokožka miminka příliš suchá? Pak ji mažte každý den. Pokud je mastná, postačí 2x týdně. To se samozřejmě netýká zadečku a genitálií, které je nutné ošetřovat při každé výměně plenek.

Dělejte to často, nečekejte, že jednorázová plenka vstřebá všechnu moč a miminko nic neucítí. Pravidelné přebalování je opravdu důležité. Plenku měňte alespoň 1x za noc! Kvalitní plena je samozřejmě do určité míry prodyšná a zajistí proudění vzduchu k povrchu kůže, ale i tak hrozí nepříjemné zapaření.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Kojenec, Plné bříško, Dětský zadeček, Zadeček, Jednorázová plenka, Bavlněné oblečení, Dezinfekční roztok

Mohlo by vás zajímat
Problémy se spánkem má třetina dětí. Chce to režim, říká odborník
Proč si těhotné hladí břicho? Od kdy plod cítí vaše pohlazení?
5 signálů, že je zralé odložit plenky. Aby nebylo brzy nebo pozdě!
Utonout lze i na suchu! Pozor na záludné sekundární tonutí

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu