Maminka.czKojenec

Zadeček je v suchu!

, Časopis Maminka
31. 7. 2010
Zadeček je v suchu!
Mažte, myjte, pečujte o pokožku svých miminek, potřebuje to mnohonásobně víc než kůže dospělých. Je totiž tenčí a citlivější a nemá ještě vyvinutou svrchní odolnou vrstvu.

U malého děťátka nestačí jen pečovat o to, aby mělo plné bříško vašeho mléka. I jeho pokožka by měla být jako v bavlnce, aby nedošlo k podráždění a opruzeninám.

Zvláště v létě je nutné myslet na vhodnou péči, protože v těchto měsících dochází mnohem víc k zapaření než v zimě. Vlhko a mechanické odření je pro dětský zadeček to nejhorší. Pálení, svědění, zarudnutí a v horším případě komplikace v podobě kožní infekce. Nenechte to dojít až tak daleko…

Plenková dermatitida

Důležitá je samozřejmě prevence -základem je pečlivé očištění kůže při přebalování, a to tak, aby na zadečku nezbyla žádná stolice.

Stačí tekoucí voda, čisticí ubrousky používejte jen příležitostně - například na vycházce v přírodě, u lékaře nebo na návštěvě u kamarádky. Jakmile miminko přebalíte, nechte zadeček volně dýchat, tím mu prospějete nejvíc. V létě je teplo, takže miminku rozhodně nebude zima. Můžete také použít nějaký speciální krém na zadeček (například zinkovou mastičku apod.).

Rozhodně nepoužívejte pudr, ten není na vlhkou a podrážděnou pokožku vůbec vhodný. O kůžičku miminek pečujte po celý rok, v létě je nutné dbát nejen na možnost zapaření a opruzenin, ale také na spáleniny. Ochraňujte tedy děti vhodnou kosmetikou, nevystavujte je přímému slunci, nepřehřívejte je. Do 6 měsíců věku jim nechte lehký oděv, který dobře saje a ve kterém se miminko nepotí.

Jak mimi ošetřovat

Oblékejte v létě své děťátko do volného, nejlépe bavlněného oblečení, které dobře větrá. I přehřátí na slunci vede ke kožním problémům, a to nejen na zadečku jako opruzeniny, ale také v tříslech v podobě červených pupínků (tzv. potniček). Ty můžete setřít kouskem gázy, kterou namočíte do dezinfekčního roztoku.

Zvláštní pozornost věnujte v letních měsících záhybům na krku a místům, kde se pokožka dotýká - podpažní jamky, pod kolínky, kožní záhyby.

Tam se totiž dobře drží vlhkost, která může vést k nepříjemným opruzeninám. Místo otřete, osušte a ošetřete vhodným přípravkem. Je pokožka miminka příliš suchá? Pak ji mažte každý den. Pokud je mastná, postačí 2x týdně. To se samozřejmě netýká zadečku a genitálií, které je nutné ošetřovat při každé výměně plenek.

Dělejte to často, nečekejte, že jednorázová plenka vstřebá všechnu moč a miminko nic neucítí. Pravidelné přebalování je opravdu důležité. Plenku měňte alespoň 1x za noc! Kvalitní plena je samozřejmě do určité míry prodyšná a zajistí proudění vzduchu k povrchu kůže, ale i tak hrozí nepříjemné zapaření.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Chci si rodit po svém!
Témata: Děti, Časopis Maminka, Kojenec, Dezinfekční roztok, Plné bříško, Jednorázová plenka, Zadeček, Dětský zadeček, Tekoucí voda, Plenková dermatitida, Bavlněné oblečení

Mohlo by vás zajímat
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Neurolog Stránský: Děti by vůbec neměly mít mobily! Jsou kvůli nim hloupější
Obula jsem podpatky a vyrazila si. Mé staré já stále existuje, jásá Marie Doležalová

Horoskopy

Lev Prožíváte dny plné slunce, které jsou klíčové pro vaši kariéru. Nadřízený pozoruje každý váš krok a vy…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Patrik, Ella, Lev

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné