Maminka.czDěti a nemoci

Zadní rýma a co je dobré o ní vědět: Dá se léčit i bez antibiotik? A jaká je vhodná prevence?

Ivana Ašenbrenerová 12.  12.  2023
Má vaše dítě rýmu a nemůže se pořádně vysmrkat? Pak jde pravděpodobně o takzvanou zadní rýmu, která je zrádná v tom, že můžete mít pocit, že dítě vlastně rýmu nemá, protože nesmrká. Přitom ji ale má, ale neteče dopředu, tedy ven, ale dozadu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Zadní rýma je v podstatě zánět horních cest dýchacích, tedy nosních dutin a vedlejších nosních dutin. Zánět může být virový nebo bakteriální. „Při běžné rýmě dítě hlen vysmrká nosem ven, u zadní rýmy ho nosem ven nedostane a stéká mu po zadní stěně nosohltanu do hrtanu a dolních cest dýchacích,“ vysvětluje dětská lékařka a primářka dětské léčebny v Ostrově u Macochy Hana Zmrzlá.

VIDEO: Rýma u dětí: Tipy jak na ní vyzrát a zbavit se jí

Projevy zadní rýmy

Jakmile stéká hlen do nižších částí dýchacího systému, hlavně hrtanu, dochází k podráždění sliznic i bolesti hlavy. „Proto bývá zadní rýma příčinou suchých, dráždivých kašlů, a to zejména v noci nebo po ulehnutí. Právě s tím chodí rodiče často k lékaři, že dítě příšerně kašle. Naštěstí na plicích nemívají žádný nález a příčina kašle je opravdu v nose a vedlejších nosních dutinách,“ dodává dětská lékařka. Když se dítěte zeptáte, pravděpodobně vám řekne, že má pocit „knedlíku v krku".

Kapičky i antihistaminika

Zadní rýma se léčí zejména symptomaticky, to znamená prokapáváním nosu běžnými nosními kapkami s účinnou látkou, hlavně pokud jsou sliznice zduřelé, oteklé a dýchací cesty jsou neprůchodné. „Díky nim sliznice splasknou a umožní lepší odtékání hlenu. Doporučuji ale nosní sliznice zatěžovat co nejméně, takže pokud není pocit ucpaného nosu, postačí slaná voda, ať už vincentka nebo mořská voda. Výborná věc je taky nosní konvička na výplachy,“ radí Hana Zmrzlá. U dětí s alergiemi nebo zvýšenou citlivostí horních dýchacích cest je možnost použít antihistaminika, která zmírní průběh zánětu. Nezapomínejte dítěti dávat dostatek horkých tekutin, protože tekutiny zvlhčují nosní sliznici a ředí hlen.

Bylinky, nebo antibiotika?

Jak dále dětská lékařka radí, efektivní mohou být také fytofarmaka, což jsou výtažky z bylinek, většinou v sirupu. To také pomáhá, aby se hleny naředily a lépe odtékaly ven. Může se samozřejmě stát, že se zánět zkomplikuje, například bakteriálním zánětem, kdy už děti mají teploty a vysoké CRP. „Tam je pak potřeba přidat i antibiotickou léčbu. Někdy ale stačí pouze lokální v podobě antibiotických nosních kapek, někdy je ale potřeba děti přeléčit celkovými antibiotiky v sirupu nebo tabletách, zvláště pokud mají vysoké známky zánětu a průběh je těžší,“ říká lékařka.

Pozor na zánět ucha

Zánět vedlejších nosních dutin může vést k vážnějším a nepříjemným komplikacím, protože se může šířit i do dalších dutin. „Typicky do ucha, protože to je první místo, kam může zánět přejít. Nosní dutiny jsou s uchem spojeny Eustachovou trubicí, což je nejsnazší cesta k šíření zánětu. Proto velmi často vidíme u dětí, které jsou zahleněné, i záněty v uchu, protože tam hlen mnohdy zůstává, a může to vést i k potížím se sluchem,“ dodává primářka Hana Zmrzlá. K vážnějším komplikacím patří i zánět očnice, kdy zánět přivodí otok oka, může dojít i k zánětu zubů a nejvážnější komplikací je zánět mozkových blan. „To vše je dobré vědět a je třeba přistupovat i k zadní rýmě s respektem, protože i zdánlivě obyčejná rýma může způsobit komplikace.“

Prevence? Pohyb, vitaminy i mořská voda

Celkově je vhodné posilovat imunitu, aby dítě zánět nemělo a projevy infekce se nerozvinuly. „Zdravý životní styl, dostatek pohybu, vitaminy. Kromě výplachu konvičkou se dají použít různé kapky nebo nosní spreje s mořskou vodou. To doporučuji právě jako prevenci v období vyšší nemocnosti, kdy přibývá respiračních infektů. Jen je potřeba upozornit, že pokud se dostane zánět do uší a dítě uši bolí, konvička vhodná není. Při vyplachování a smrkání dochází k výkyvům tlaku a ucho se tím může podráždit,“ dodává lékařka.

Zase má sopl u nosu? Imunoložka radí, jak na dětskou imunitu
Témata: Děti a nemoci, Nemoci, rýma, Nosní dutina, Ucho, Hlen, Hana Zmrzlá, Ostrov u Macochy, Nos, Zánět, Vedě, Lékařka, Sliznice, Antibiotika, Prevence