Maminka.czPorod

Žádný módní trend. Otcové chtějí být u porodu. A řeknou vám proč

3. 4. 2020
Žádný módní trend. Otcové chtějí být u porodu. A řeknou vám proč
Starat se o ženu, hladit ji, fandit jí a pak si vzít miminko do náruče. To jsou přesně ty důvody, proč by měli být tatínci u porodu. A pozor, nechtějí je tam jen jejich rodící ženy, u zázraku zrození touží být i oni sami, jak říkají v tomto videu. Bohužel to teď není kvůli epidemii koronaviru možné.

Tři otcové, tři důvody, proč být s ženou u porodu. V jednom se shodují: Ten zázrak se musí prožít. "Nedá se to slovy popsat, protože najednou držíte v rukou něco, co vzešlo z vás. Je to prostě zázrak," říká ve videu, které natočil server porodjekrasny.cz, Roman Tomeš, manžel herečky Míšy Tomešové. Společně mají dva syny. U obou porodů Roman byl a právě proto říká, že by si tento nezapomenutelný pocit měl každý otec prožít. Kromě něj vystupují ve videu i Adam Rut a Michal Plzák (manžel Kateřiny Plzákové z Porod je krásný).

Co teď, když otcové nemohou k porodu? Maminka je s vámi!

Bohužel, právě kvůli epidemii koronaviru, nemohou čeští tatínkové do porodnic. Na jejich podporu už vznikla petice Pusťte tatínky k porodu. Už i proto, že Celosvětová zdravotnická organizace (WHO) toto nařízením nedoporučuje. A podpořit je má i tenhle klip. "Tímto videem apelujeme, aby nařízení bylo zrušeno, co nejdříve, ale mezitím nadále podporujeme ženy, jak se v této nelehké situaci co nejlépe připravit na ten nejlepší porod děťátka a vznik nové rodiny," říká Kateřina Plzáková, která pořádá kurzy hypnoporodu a gravidjógy a stojí za projektem Porod je krásný. "Děkujeme všem, kteří těhotným a rodícím ženám pomáháte ať už online či podporou na dálku. Děkujeme i těm, kteří jste fyzicky přítomni u žen a dodáváte jim zdravotnickou a psychickou podporu," dodává. 

Otec u porodu? Módní trend, myslí si ombudsman!

Zákaz otců u porodu považují za přehnaný také někteří politici. „Česko je momentálně jedinou zemí na světě, která zákaz otců u porodu nařídila. Tento zákaz jen nejen v rozporu s ústavou, ale také kontraproduktivní. Přítomnost otce u porodu může být při zajištění odpovídajících podmínek naopak výhodou, protože zdravotnický personál pak nemusí nutně trávit s matkou tolik času," píšou na svých stránkách Zelení a vyzývají dopisem ministra Vojtěcha, aby toto opatření zrušil. 

Podle ombudsmana Stanislava Křečka není přítomnost otce na sále právo, ale „módní záležitost“, jak uvedl pro server Seznam.cz: "Právo na zdravotní péči je samozřejmě zachováno, to nesmí být nikdy omezeno, patří k těm základním právům. Ale zda se otec účastní nebo neúčastní u porodu, to je trošku pejorativně módní záležitost."

Pusťte otce k porodům, chce porodní asistentka i právníci. Co na to ministr?

Jak to s přítomností otce u porodu je, píšeme v článcích. Bohužel, současný stav zvrátit nemůžeme, ale moc nastávající maminky i jejich partnery podporujeme. Poslechněte si naše video se vzkazem všem ženám, které se v nejbližší době chystají porodit svoje dítě a které vědí, že kvůli vládním pandemickým nařízením u toho nebude moci být otec dítěte. 

"Porod je zázračný okamžik v životě ženy a celé nově vznikající rodiny. Přejeme všem ženám ten nejlepší porod pro ně. Jste silné mnohem více než si myslíte," vzkazuje i Kateřina Plzáková z porodjekrasny.cz

Herečka Kristýna Leichtová bojuje za právo mít i teď otce u porodu
Nemůžete mít muže u porodu? Vezměte si jeho propocené triko, radí psycholožka

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Nákupy - Maminka CZ
Témata: Koronavirus, Porod, Chci si rodit po svém, Otcové, Otec, WHO, Módní trend, Rodící žena, Žena, Česká republika, Míša Tomešová, Přítomnost otce, Zdravotnictví, Roman Tomeš, Klip, Ministr zdravotnictví, Kateřina Plzáková, Tatínek

Mohlo by vás zajímat
Japonská maminka zachycuje život s dvojčaty a trojčaty. To prostě musíte vidět!
Kdy nechat svoje děti chodit do školy a na kroužky samotné? Nebojte se toho!
Po letech: Nafotili znovu oblíbené fotky z rodinného alba. To musíte vidět!
Žena vůbec nevěděla, že je těhotná. Dítě porodila u švagrové na záchodě
Dětem stačí jen třetina hraček. S čím si hrají jejich vrstevníci ve světě?
100 věcí, které by mělo zažít každé dítě dřív, než půjde do školy. Má vaše aspoň půlku?
Vendula Pizingerová: Těhotná ve dvaadvaceti a v osmačtyřiceti? V čem má být rozdíl?
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter

Horoskopy

Rak Dnes nemáte náladu na vtípky a jen tak něco vám náladu nezvedne. Milí Raci, pokud se nezačleníte mezi…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Darina, Davide, Moris

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné