Maminka.czPorod

Žádný módní trend. Otcové chtějí být u porodu. A řeknou vám proč

Gabriela Kolinová 3.  4.  2020
Žádný módní trend. Otcové chtějí být u porodu. A řeknou vám proč
Starat se o ženu, hladit ji, fandit jí a pak si vzít miminko do náruče. To jsou přesně ty důvody, proč by měli být tatínci u porodu. A pozor, nechtějí je tam jen jejich rodící ženy, u zázraku zrození touží být i oni sami, jak říkají v tomto videu. Bohužel to teď není kvůli epidemii koronaviru možné.

Tři otcové, tři důvody, proč být s ženou u porodu. V jednom se shodují: Ten zázrak se musí prožít. "Nedá se to slovy popsat, protože najednou držíte v rukou něco, co vzešlo z vás. Je to prostě zázrak," říká ve videu, které natočil server porodjekrasny.cz, Roman Tomeš, manžel herečky Míšy Tomešové. Společně mají dva syny. U obou porodů Roman byl a právě proto říká, že by si tento nezapomenutelný pocit měl každý otec prožít. Kromě něj vystupují ve videu i Adam Rut a Michal Plzák (manžel Kateřiny Plzákové z Porod je krásný).

Co teď, když otcové nemohou k porodu? Maminka je s vámi!

Bohužel, právě kvůli epidemii koronaviru, nemohou čeští tatínkové do porodnic. Na jejich podporu už vznikla petice Pusťte tatínky k porodu. Už i proto, že Celosvětová zdravotnická organizace (WHO) toto nařízením nedoporučuje. A podpořit je má i tenhle klip. "Tímto videem apelujeme, aby nařízení bylo zrušeno, co nejdříve, ale mezitím nadále podporujeme ženy, jak se v této nelehké situaci co nejlépe připravit na ten nejlepší porod děťátka a vznik nové rodiny," říká Kateřina Plzáková, která pořádá kurzy hypnoporodu a gravidjógy a stojí za projektem Porod je krásný. "Děkujeme všem, kteří těhotným a rodícím ženám pomáháte ať už online či podporou na dálku. Děkujeme i těm, kteří jste fyzicky přítomni u žen a dodáváte jim zdravotnickou a psychickou podporu," dodává. 

Otec u porodu? Módní trend, myslí si ombudsman!

Zákaz otců u porodu považují za přehnaný také někteří politici. „Česko je momentálně jedinou zemí na světě, která zákaz otců u porodu nařídila. Tento zákaz jen nejen v rozporu s ústavou, ale také kontraproduktivní. Přítomnost otce u porodu může být při zajištění odpovídajících podmínek naopak výhodou, protože zdravotnický personál pak nemusí nutně trávit s matkou tolik času," píšou na svých stránkách Zelení a vyzývají dopisem ministra Vojtěcha, aby toto opatření zrušil. 

Podle ombudsmana Stanislava Křečka není přítomnost otce na sále právo, ale „módní záležitost“, jak uvedl pro server Seznam.cz: "Právo na zdravotní péči je samozřejmě zachováno, to nesmí být nikdy omezeno, patří k těm základním právům. Ale zda se otec účastní nebo neúčastní u porodu, to je trošku pejorativně módní záležitost."

Pusťte otce k porodům, chce porodní asistentka i právníci. Co na to ministr?

Jak to s přítomností otce u porodu je, píšeme v článcích. Bohužel, současný stav zvrátit nemůžeme, ale moc nastávající maminky i jejich partnery podporujeme. Poslechněte si naše video se vzkazem všem ženám, které se v nejbližší době chystají porodit svoje dítě a které vědí, že kvůli vládním pandemickým nařízením u toho nebude moci být otec dítěte. 

"Porod je zázračný okamžik v životě ženy a celé nově vznikající rodiny. Přejeme všem ženám ten nejlepší porod pro ně. Jste silné mnohem více než si myslíte," vzkazuje i Kateřina Plzáková z porodjekrasny.cz

Herečka Kristýna Leichtová bojuje za právo mít i teď otce u porodu
Nemůžete mít muže u porodu? Vezměte si jeho propocené triko, radí psycholožka

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Porod, Koronavirus, Otec, Chci si rodit po svém, Otcové, WHO, Roman Tomeš, Míša Tomešová, Přítomnost otce, Tatínek, Stanislav, Zdravotnictví, Pór, Rodící žena, Česká republika, Ministr zdravotnictví, Kateřina Plzáková, Klip, Módní trend, Žena
Mohlo by vás zajímat
Pět věcí, které moderní rodiče dělají správně! Navzdory připomínkám prarodičů!
Procházková Simona
Výchova
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Novák Matějková Markéta
Miminko
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky
Zenklová Veronika
Retro
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Patricie Pagáčová se dočkala miminka. A má krásné jméno!
Víchová Tereza
Slavné maminky