Maminka.czPorod

Žádný módní trend. Otcové chtějí být u porodu. A řeknou vám proč

3. 4. 2020
Žádný módní trend. Otcové chtějí být u porodu. A řeknou vám proč
Starat se o ženu, hladit ji, fandit jí a pak si vzít miminko do náruče. To jsou přesně ty důvody, proč by měli být tatínci u porodu. A pozor, nechtějí je tam jen jejich rodící ženy, u zázraku zrození touží být i oni sami, jak říkají v tomto videu. Bohužel to teď není kvůli epidemii koronaviru možné.

Tři otcové, tři důvody, proč být s ženou u porodu. V jednom se shodují: Ten zázrak se musí prožít. "Nedá se to slovy popsat, protože najednou držíte v rukou něco, co vzešlo z vás. Je to prostě zázrak," říká ve videu, které natočil server porodjekrasny.cz, Roman Tomeš, manžel herečky Míšy Tomešové. Společně mají dva syny. U obou porodů Roman byl a právě proto říká, že by si tento nezapomenutelný pocit měl každý otec prožít. Kromě něj vystupují ve videu i Adam Rut a Michal Plzák (manžel Kateřiny Plzákové z Porod je krásný).

Co teď, když otcové nemohou k porodu? Maminka je s vámi!

Bohužel, právě kvůli epidemii koronaviru, nemohou čeští tatínkové do porodnic. Na jejich podporu už vznikla petice Pusťte tatínky k porodu. Už i proto, že Celosvětová zdravotnická organizace (WHO) toto nařízením nedoporučuje. A podpořit je má i tenhle klip. "Tímto videem apelujeme, aby nařízení bylo zrušeno, co nejdříve, ale mezitím nadále podporujeme ženy, jak se v této nelehké situaci co nejlépe připravit na ten nejlepší porod děťátka a vznik nové rodiny," říká Kateřina Plzáková, která pořádá kurzy hypnoporodu a gravidjógy a stojí za projektem Porod je krásný. "Děkujeme všem, kteří těhotným a rodícím ženám pomáháte ať už online či podporou na dálku. Děkujeme i těm, kteří jste fyzicky přítomni u žen a dodáváte jim zdravotnickou a psychickou podporu," dodává. 

Otec u porodu? Módní trend, myslí si ombudsman!

Zákaz otců u porodu považují za přehnaný také někteří politici. „Česko je momentálně jedinou zemí na světě, která zákaz otců u porodu nařídila. Tento zákaz jen nejen v rozporu s ústavou, ale také kontraproduktivní. Přítomnost otce u porodu může být při zajištění odpovídajících podmínek naopak výhodou, protože zdravotnický personál pak nemusí nutně trávit s matkou tolik času," píšou na svých stránkách Zelení a vyzývají dopisem ministra Vojtěcha, aby toto opatření zrušil. 

Podle ombudsmana Stanislava Křečka není přítomnost otce na sále právo, ale „módní záležitost“, jak uvedl pro server Seznam.cz: "Právo na zdravotní péči je samozřejmě zachováno, to nesmí být nikdy omezeno, patří k těm základním právům. Ale zda se otec účastní nebo neúčastní u porodu, to je trošku pejorativně módní záležitost."

Pusťte otce k porodům, chce porodní asistentka i právníci. Co na to ministr?

Jak to s přítomností otce u porodu je, píšeme v článcích. Bohužel, současný stav zvrátit nemůžeme, ale moc nastávající maminky i jejich partnery podporujeme. Poslechněte si naše video se vzkazem všem ženám, které se v nejbližší době chystají porodit svoje dítě a které vědí, že kvůli vládním pandemickým nařízením u toho nebude moci být otec dítěte. 

"Porod je zázračný okamžik v životě ženy a celé nově vznikající rodiny. Přejeme všem ženám ten nejlepší porod pro ně. Jste silné mnohem více než si myslíte," vzkazuje i Kateřina Plzáková z porodjekrasny.cz

Herečka Kristýna Leichtová bojuje za právo mít i teď otce u porodu
Nemůžete mít muže u porodu? Vezměte si jeho propocené triko, radí psycholožka

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Porod, Koronavirus, Otec, Chci si rodit po svém, Otcové, Míša Tomešová, Zdravotnictví, Klip, Tatínek, WHO, Ministr zdravotnictví, Kateřina Plzáková, Roman Tomeš, Módní trend, Stanislav, Česká republika, Pór, Žena, Rodící žena, Přítomnost otce

Mohlo by vás zajímat
25 vychytávek, které vám ulehčí život s dětmi a vy je možná neznáte
Představy vs. mateřská realita! Děkujeme za tu upřímnost
Hysterický záchvat: Zvládněte ho bez stresu! Tohle na vzteklouny platí
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Dětství před rokem 1989. Pamatujete tyhle stavebnice, panenky a autíčka na ovládání?
Rodičovská dovolená 2021: Vše, co o ní potřebujete vědět
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Kojící matky jako bohyně! Kontroverzní fotky nafotila jako reakci na kritiku

Horoskopy

Rak Nejdříve to v práci vypadalo prapodivně a moc jste se neprojevili. Nyní je to jinak a nebojíte si…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Sarah, Doubravka, Marius

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné