Maminka.czČasopis Maminka

Žádný sex, káva ani „rock’n’roll“: Tohle je 9 nejčastějších mýtů, se kterými se v těhotenství budete muset poprat

Aneta Petroušková 6.  9.  2022
Samozřejmě chcete vědět, co můžete a nemůžete. A chcete dělat všechno správně. Čím se ale stresovat opravdu nemusíte? Přinášíme vám souhrn těch nejčastějších mýtů, kterými se rozhodně nenechte zbytečně vyděsit.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Možná vám právě vyšel pozitivní těhotenský test a… už to začalo. Každá příbuzná, počínaje matkou a konče pratetou z třetího kolene, kamarádky, známé, kolegyně i sousedka z druhého patra, ty všechny mají najednou v zásobě spoustu dobrých rad, co byste jako těhotná měla, a hlavně neměla dělat. Cože, vy pijete kávu, barvíte si vlasy, běháte a hlídáte se v jídle? A dokonce se natahujete až úplně nahoru do knihovny? To přece nesmíte!! Nebo že by to bylo jinak? Seznamte se s nejčastějšími těhotenskými mýty, které vám pravděpodobně budou někteří lidé předkládat jako léty prověřené pravdy.

VIDEO: Maminka podcast: Jaká jsou vyšetření v těhotenství?

1/ Musíte jíst za dva

Ano, potřebujete spoustu energie, abyste zvládla dovést těhotenství do zdárného konce, dodala dostatek živin sobě i miminku a následně se poprala s náročnou jízdou novopečené matky. Podle výživové poradkyně Martiny Jandové byste se ale měla zaměřit spíše na kvalitu přijímané potravy:

„Rozhodně není dobrý nápad jíst za dva, jak se dříve doporučovalo. V prvních dvou trimestrech není třeba zvyšovat objem jídla vůbec, ve třetím trimestru ano, ale v průměru jen o 1500 až 2000 kJ denně, což odpovídá jedné svačině nebo lehčímu obědu navíc. Může to být například jeden krajíc chleba namazaný čerstvým sýrem, k tomu dva plátky sýra a jeden banán.“

Dopřejte si rozumné množství čerstvé zeleniny a ovoce, bílkovin a zdravých tuků. A poslouchejte svoje tělo. Je možné, že v prvním trimestru budou jeho chutě hodně omezené a že se vám z mnoha jídel bude zvedat žaludek. Kolem patnáctého týdne se to většinou srovná, ale může se taky stát, že vám budou chutnat úplně jiné věci než před těhotenstvím. No, proč ne – aspoň si rozšíříte své gastro obzory.

Nafouklá a neustále unavená! 7 těhotenských pravd na komiksových obrázcích, ve kterých se najdete!

2/ Nesmíte věšet záclony

Další z těhotenských legend praví, že když zvednete ruce nad hlavu, vašemu miminku se omotá pupeční šňůra kolem krku. Měla byste tedy raději nechat ruce celé těhotenství připažené? „Ne, v tomto případě se skutečně jedná o pověru,“ uklidňuje MUDr. Lukáš Tichý. Ani jako těhotná tedy nemusíte stěhovat talíře a hrnky do spodních pater linky a můžete dál klidně věšet i to prádlo.

3/ Na slunce vůbec nechoďte

Pokud si odpoledne vyběhnete pověsit prádlo na zahradu, aniž byste se natřela opalovacím krémem nebo se kryla košilí s dlouhými rukávy a obřím kloboukem, můžete být v klidu. Neuškodí ani běžný pobyt na čerstvém letním vzduchu, pokud zrovna neprobíhá v poledním žáru na přímém slunci. Intenzivnímu opalování se ale vyhýbejte, hlavně v prvním trimestru.

„Obecně platí, že těhotná by se měla dlouhodobému a častému slunění vyhnout. Přehřátí organismu nastávající maminky má negativní vliv jak na ni, tak na vývoj plodu,“ konstatuje MUDr. Lukáš Tichý z Centra gynekologie ISCARE. Během těhotenství je vaše pokožka výrazně náchylnější ke vzniku pigmentových skvrn, které vám bohužel někdy i po porodu zůstanou jako nemilá vzpomínka na to, jak jste se zapomněla natřít krémem s SPF. UV záření také snižuje hladinu kyseliny listové, kterou v těhotenství potřebujete.

4/ Měla byste se vyhýbat sexu

Asi není dobrý nápad střídat během těhotenství sexuální partnery – už z toho důvodu, že byste mohla ohrozit plod některou pohlavně přenosnou nemocí. Svůj partnerský sexuální život ale určitě odpískat nemusíte.

„Při normálně probíhajícím těhotenství můžete mít pohlavní styk po celou jeho dobu. Miminku tím nijak neubližujete. Pohlavní styk je zakázaný jen při určitých abnormálních stavech těhotenství, o kterých by vás měl řádně informovat váš gynekolog,“ říká MUDr. Lukáš Tichý. Spousta žen má ale přece jen strach nebo jim může být sex v těhotenství nepříjemný.

VIDEO: Potichu a rychle, nebo raději vůbec: Sex po porodu je často tabu téma. Psycholog říká, jak to vidí muži

„Vadilo mi, když jsem cítila, že se během sexu syn v mém břiše pohybuje. Přišlo mi to zvrácené, jako bychom u toho byli tři. Navíc jsem na začátku těhotenství trochu špinila a celých devět měsíců umírala hrůzou, že se mi na kalhotkách nebo papíru znovu objeví krev. Dělala jsem všechno pro to, aby bylo moje břicho v klidu. Sex jsme měli s manželem za celou dobu dvakrát,“ vypráví dvaatřicetiletá Soňa. Některé ženy si ale naopak milování v těhotenství užívají dokonce víc než před otěhotněním. Hlavně ve druhém trimestru, kdy jim už není zle jako v prvních třech měsících ani jim ještě břicho nepřekáží jako ke konci těhotenství. Takže odpověď na otázku „sex ano, či ne?“ záleží na vašem stavu a pocitech.

5/ Nesmíte pít kávu

Káva, káva, káva! Jestli už od dvaceti pijete pět šálků denně a tyhle chvíle považujete za nejpříjemnější z celého dne, nejspíš jste teď trochu nejistá: můžete ji, nebo ne? Zatímco vaše matka nesouhlasně povytáhne obočí pokaždé, když před ní zapnete kávovar, vy se na Googlu zoufale snažíte najít dostatek důkazů, že káva vám i miminku prospívá. Otázka ovšem nezní zda, ale v jakém množství.

„Já osobně se kloním k názoru, že se nemá nic přehánět, zvlášť ne v těhotenství. Pokud nastávající maminka vypije denně jeden až dva šálky, sobě ani dítěti neublíží. U většího počtu bych už ale byla opatrná,“ doporučuje výživová poradkyně Martina Jandová.

Světová zdravotnická organizace uvádí jako bezpečnou dávku pro těhotné 300 mg kofeinu za den. Kofein se ale vyskytuje i v černém nebo zeleném čaji, kole nebo hořké čokoládě, pozor tedy na to, v jaké míře konzumujete tyhle ostatní pochutiny. Je také možné, že si vaše tělo samo řekne, jestli je pro něj teď káva dobrá, nebo ne. Pokud na ni najednou nemáte vůbec chuť, dejte si pauzu, pokud máte, jeden dva šálky si bez výčitek dopřejte.

Jsem těhotná, nebo ne? Takhle poznáte těhotenství i bez testu

6/ Musíte přestat běhat

Jestliže jste byla neběhavý typ ještě před otěhotněním, pravděpodobně s tímhle sportem aktuálně začínat nebudete a raději se budete udržovat v kondici třeba pravidelnými procházkami. Pokud ale běh patří mezi vaše koníčky, je bezpečné v něm pokračovat?

„Zdravé těhotenství nevylučuje běžné sportovní aktivity, mezi které patří i běh. Ale stejně jako u jiných věcí i zde platí všeho s mírou,“ doporučuje MUDr. Lukáš Tichý. Svůj záměr zkonzultujte se svým gynekologem, který zná nejlépe váš zdravotní stav a průběh těhotenství. Když je vše OK, běhejte dál. Jste unavená? Snižte si metu nebo si po běhu pořádně odpočiňte. Rozhodla jste se těhotenství prolenošit? Ani to není dobré, protože hrozí, že přiberete na váze víc, než je třeba. A také budete více ohrožená vysokým krevním tlakem a těhotenskou cukrovkou. Navíc se vám během porodu dobrá kondice bude hodit!

7/ Váhu neřešte, po porodu nabraná kila sama zmizí

Normální váhový přírůstek v těhotenství je 10 až 15 kg, u dvojčat asi 16 až 20 kg. Většinu této váhy opravdu necháte v porodnici a o zbytek se postará kojení a shon kolem novorozeněte. „Pokud ale naberete 25 nebo 30 kilogramů, část jich vám zůstane i po porodu a budete se s nimi muset poprat sama,“ vysvětluje Martina Jandová a dodává:

Létání v těhotenství. Kdy už potřebujete lékařské potvrzení a proč mít průkazku raději po ruce?

„Váhové přírůstky v těhotenství jsou stejně jako váhové úbytky po porodu velmi individuální. Roli hrají geny, metabolismus, kondice, a především způsob stravování.“ Svou roli hraje i fakt, jakou váhu jste měla před otěhotněním. Pokud byl váš BMI spíše na hranici podváhy, měla byste přibrat víc. Jestliže se váš BMI naopak pohyboval na hranici obezity, stačí, když přiberete třeba jen 7 kilogramů. Může se také stát, že během prvního trimestru dvě tři kila shodíte, protože vám nechutná nebo pravidelně zvracíte. I to je normální a během druhého trimestru už váha půjde nahoru.

8/ Máte široké boky? Tak to budete mít snadný porod

Možná vás babička už od puberty uklidňovala, že díky široké pánvi budete dobře rodit. Jenže jaký objem boků je dostatečný k tomu, abyste porodila rychle a bezbolestně? „Porod je komplexní a složitý proces, takže předpovídat jeho průběh jen podle šíře boků rodičky bohužel není možné,“ upřesňuje MUDr. Lukáš Tichý. Navíc pokud má nastávající maminka široké boky kvůli výraznější váze, je to spíše nevýhoda – obézní rodičky mívají porod i těhotenství komplikovanější.

9/ Neměla byste si barvit vlasy

MUDr. Lukáš Tichý se s otázkou barvení vlasů a lakování nehtů nebo nalepování řas v těhotenství setkává v ordinaci poslední dobou často. „Nevím, jestli je to teď nějaký trend, nebo jen nastávající maminky více zvažují, co je pro jejich dítě vhodné. Každopádně žádnou z těchto kosmetických procedur těhotným nezakazujeme a není třeba se v této souvislosti o vývoj plodu bát,“ uklidňuje gynekolog.

„Když jsem otěhotněla, začala mi barva na vlasy nepříjemně zapáchat. Počkala jsem do druhého trimestru, pak už mi nevadila, jen jsem během barvení větrala, nechtěla jsem vdechovat žádné chemikálie,“ popisuje pětatřicetiletá Zdeňka. Důležité prostě je, abyste byla v pohodě. Pokud vám barva/lak na nehty fyzicky nebo psychicky vadí, nepoužívejte je. Případně si vlasy nabarvěte pro klid duše třeba šetrnější henou.

Témata: Těhotenství, Porod, Časopis Maminka, Káva, Tipy a rady v těhotenství, Sex, Vlasy, mýty, mýtus, Rock'n'roll, Zdeňka, Google, BMI, MUDr., Trimestr, Káva na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie