Maminka.czRodičovský příspěvek

Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit

Rodičovský příspěvek doposud činil 220 000 Kč, od ledna 2020 stoupl na 300 000 Kč. Jak o něj žádat a co je třeba doložit?

Na rodičovský příspěvek má rodič nárok, jestliže po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, nejdéle do 4 let.

Na celou vyšší částku 300 místo 220 tisíc korun mají nárok jen rodiče, kteří jí při dodržení pravidel stihnou vyčerpat do čtvrtých narozenin nejmladšího dítěte. Ostatní se musí spokojit s méně penězi, jejich objem bude záviset na maximální výši měsíčního příspěvku.

Nemusíte se bát složitých formulářů. Částka se zvýší automaticky. Nikdo nebude muset na úřadech práce o zvýšení celkové částky žádat. Všichni příjemci příspěvku dostanou od Úřadu práce dopis, v němž budou se změnami obeznámeni. Zabývat se budou případně jen úpravou výše měsíční částky.

Jak se stanovuje výše rodičovského příspěvku

Pro stanovení nároku a výše rodičovského příspěvku je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění.

  • Jestliže lze alespoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7 600 Kč, může rodič volit měsíční výši čerpání rodičovského příspěvku až do této výše.
  • Pokud žádá o rodičovský příspěvek na dvě a více současně narozené děti, může provést volbu až do výše 1,5násobku 70% 30násobku denního vyměřovacího základu. V případě, že denní vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho základu, který je vyšší, aniž rodič s vyšším denním vyměřovacím základem o rodičovský příspěvek žádá nebo ho pobírá.
  • Pokud ani jednomu z rodičů nelze stanovit denní vyměřovací základ, nebo je-li 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu nižší než 7 600 Kč, rodič volí výši rodičovského příspěvku až do částky 7 600 Kč měsíčně, v případě dvou a více současně narozených dětí do částky 11 400 Kč měsíčně.
Rodičovská dovolená 2019 – vše, co potřebujete vědět

Kdy začít s vyřizováním rodičovského příspěvku

Žádost o rodičovský příspěvek začněte vyřizovat ještě v době pobírání peněžité pomoci v mateřství, aby se nestalo, že budete nějakou dobu bez financí. Doba na vyřízení žádosti je jeden měsíc.

Kde žádat o rodičovský příspěvek?

O rodičovský příspěvek si můžete zažádat na Úřadu práce v místě vašeho trvalého bydliště.

Co budete k žádosti o rodičovský příspěvek potřebovat?

  • Vyplněnou žádost, kterou si můžete stáhnout také online.
  • Občanský průkaz
  • Rodný list dítěte
Mateřská dovolená 2019 – vše, co potřebujete vědět

Změna výše rodičovského příspěvku

Je na vás, jak rychle budete chtít rodičovský příspěvek vyčerpat. Společně s dobou a osobou, která jej bude čerpat, toto můžete měnit každé 3 měsíce.

Při změně délky doby čerpání se vezme zůstatek nečerpané částky příspěvku 300 tisíc a vydělí zbytkem měsíců. Často možnosti změny čerpání využívají ženy, které jsou těhotné a nestihly by celou částku vyčerpat a zbytečně by přišly o část peněz.

Pokud se v rodině narodí další dítě, nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě zaniká, a to i v případě, že na narozené dítě náleží rodičovský příspěvek ihned od narození ve stejné výši, v jaké náleží doposud na starší dítě. Změnu je nezbytné ohlásit příslušnému orgánu, aby nevznikl přeplatek na dávce.

Je ovšem třeba zmínit, že částku není možno vyčerpat najednou. Pokud byli rodiče nezaměstnaní nebo s nízkými příjmy a nevychází jim výpočet nemocenského pojištění dostatečně vysoko, aby mohli zvednout měsíční příspěvky, zůstává částka na maximálních 7 600 Kč.

Změny v roce 2020

Od ledna 2020 vláda zvýšila rodičovský příspěvek o 80 tisíc korun. Polepšili si také rodiče, kterým se naráz narodí dvě a více dětí. Ti získají celkem 450 000 Kč (místo dosavadních 330 000 Kč). Koho všeho se bude toto zvýšení týkat?

Nárok na vyšší částku mají všichni rodiče, kterým se potomek narodil nejdříve 1. ledna 2020. Dále také všichni ti, kteří nestihli příspěvek vyčerpat před tímto datem za předpokladu, že splňují následující podmínky:

  1. dítě musí být mladší čtyř let
  2. maximální měsíční výše příspěvku nesmí být vyšší než 70 procent částky, z níž se počítá peněžitá pomoc v mateřství

Rodiny si polepší. Poslanci podpořili zvýšení rodičovského příspěvku
 

Více se tomuto tématu věnuje nové číslo časopisu Maminka, které koupíte ZDE.

Nákupy - Maminka CZ
Témata: Mateřská a rodičovská dovolená, Rodičovský příspěvek, Rodiče, Příspěvek, Maminka, Žádost, Vyměřovací základ, Jak, Částka, Děti, Rodičák

Mohlo by vás zajímat
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Vendula Pizingerová: Těhotná ve dvaadvaceti a v osmačtyřiceti? V čem má být rozdíl?
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
Pozor! 7 věcí, kterými rodiče škodí pohybovému vývoji nejmenších dětí
Skáče vám do řeči? Dělá, že neslyší? Tohle byste u dětí neměli ignorovat!
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem

Horoskopy

Kozoroh Procházíte náročným obdobím a víkend vám k oddechu nestačil. Neustálé rozbroje v práci i s partnerem…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Darina, Davide, Moris

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné