[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Dušnost patří spolu s nevolnostmi, přecitlivělostí na pachy nebo třeba s otoky dolních končetin k „nutnému zlu“, které doprovází nejedno těhotenství. Omezená možnost se kvalitně nadechnout či dodechnout je nastávající maminkou pochopitelně vnímána značně negativně a v některých případech může těhotnou ženu i docela vyděsit. Je na místě se těhotenských problémů s dušností obávat?
Dvě hlavní příčiny těhotenské dušnosti jsou zřejmé. První je zvětšující se děloha, která v posledních měsících a týdnech těhotenství tlačí na bránici i plíce, doslova je utiskuje a omezuje jejich bezproblémové fungování. Zvláště v případě, že je miminko „cvalda“ nebo jde o vícečetné těhotenství.
Další možnou příčinou je pochopitelně též nárůst hmotnosti; je-li nárůst opravdu velký, je zcela přirozené, že se nastávající maminka zadýchává podobně jako lidé s nadváhou.
Svou roli pak hraje i zvýšená potřeba kyslíku – ten totiž potřebuje nejen matka, ale i plod. Proč se však zadýchávají i maminky, které jsou jak proutek a bříško mají i v pokročilém těhotenství jak tříkilový melounek?
Za potíže s dechem v těhotenství však nenese vinu jen nárůst hmotnosti a nemilosrdný útlak, se kterým se musí vyrovnávat nebohé dýchací orgány, ale také důležitý „ženský“ hormon progesteron.
Ten patří mezi čtyři hlavní hormony, které řídí mnoho důležitých procesů v ženském těle – kupříkladu menstruační cyklus, ovulaci, vývoj mléčné žlázy apod. Hormon progesteron, jehož hladina v těhotenství velmi razantně narůstá, také zvyšuje dechovou frekvenci, což se v kombinaci se zvětšující se dělohou a narůstající hmotností projevuje právě větším sklonem k zadýchání.
Jediným a opravdu účinným lékem na těhotenskou dušnost je porod. Dušnost je zkrátka úzce propojená s těhotenstvím. Jakmile se ale děťátko narodí, dušnost postupně vymizí. Některé nastávající maminky si však v souvislosti s dušností, respektive jejím zmírněním, nemohou vynachválit procházky v přírodě, dechová cvičení a těhotenskou jógu.
Ale pozor, jestliže se nastávající maminka zadýchává i v klidu či během fyzicky nenáročné práce anebo dýchavičnost provázejí mdloby, slabost, návaly horka a pocení, je na místě konzultace s lékařem! Ve výjimečných případech může být totiž tento stav spojený se skrytou vadou srdce, poruchou štítné žlázy či v těhotenství poměrně častým nedostatkem železa.