Nejprve se ohlásí zvýšená teplota, bolesti v krku a břicha (zkrátka takové „nevinné“ nachlazení), jenže pak se objeví vyrážka a hned je jasné, že nepůjde o běžnou „rýmičku“.
Malému Aleškovi je 5 let a pár týdnů, své narozeniny však bohužel oslavil v posteli. Začalo to bolestmi v krku a zvýšenou teplotou a skončilo to vyrážkou a diagnózou, kterou Aleškova maminka doposavad neslyšela. Lékařka jí oznámila, že malý Alešek onemocněl syndromem ruka-noha-ústa.
Vylekanou maminku pak ujistila, že jde o nezávažné, avšak velmi nakažlivé virové onemocnění. Aleš byl opravdu během 10 dní opět fit, bohužel nakazil i malého brášku a několik kamarádů ve školce.
Co o nemoci víme
Syndrom ruka-noha-ústa je nezávažné virové onemocnění malých dětí. Nejčastěji postihuje věkovou skupinu od 0 do 10 let, nakazit se ale může i dospělý. Nemoc se častěji objevuje v létě a na podzim, avšak menší epidemie vznikají během celého roku, zvláště v předškolních zařízeních.
Syndrom ruka-noha-ústa je vysoce nakažlivý, přenáší se kapénkami a orofekálně. Inkubační doba nemoci je 3–6 dní.
„Onemocnění začíná zvýšenou teplotou až horečkou, náhlými bolestmi v krku, bolestmi hlavy, výsevy puchýřků, může pobolívat bříško. Puchýřky se tvoří typicky na rukou (dlaně, prsty), na ploskách nohou a na sliznici dutiny ústní,“ uvedla pro Deník.cz dětská lékařka Alena Bobková.
Rodiče, ale v některých případech i méně zkušený lékař, může onemocnění zaměnit za spálu, plané neštovice, pásový opar nebo nepříjemné impetigo.
- Zvýšená teplota, bolesti v krku, popřípadě i břicha (chřipkové příznaky).
- Afty v dutině ústní, na měkkém patře, někdy i v krku a jazyku (možná záměna s angínou).
- Vyrážka (pupínky až puchýřky) v okolí úst, na prstech, dlaních a ploskách rukou a nohou. Spíše ve výjimečných případech i na kolenou, hýždích, pažích a obličeji.
- V některých případech mohou bolet i uši.
- Vyrážka může být výrazně svědivá, postižené končetiny někdy až brní.
Jak se syndrom léčí?
Onemocnění je nezávažné a obvykle odezní do 10 dní. Lékař malému pacientovi nařídí klidový režim na lůžku, dostatek tekutin a vitamínů, zvláště skupiny B. Vysokou horečku lze tlumit léky, svědění kapkami nebo lokálně gely a mastmi. Některé děti akceptují (a jsou jim i příjemné) chladivé obklady na postižená místa. A pozor, onemocnění je vysoce nakažlivé, je tedy nutné nechodit do kolektivu a úzkostlivě dodržovat hygienu včetně omytí hraček apod.
Lze očekávat nějaké komplikace?
Syndrom ruka-noha-ústa je přes svou vysokou nakažlivost onemocněním nezávažným, s malým procentem komplikací. Určité riziko představuje možnost zanesení infekce do svědivé vyrážky, zvláště u ekzematických dětí s následným vznikem jizviček .
Další možnou komplikací v případě masivního výskytu bolestivých projevů v dutině ústní je odmítání tekutin a potravy, v takovém případě bude vždy vhodné konzultovat situaci s lékařem. Naprosto výjimečně může zhruba měsíc po onemocnění dojít k odloučení nehtů (klidně jen některých) na rukách a nohách.
Video: Neuvěřitelné koupání nejmenších dětí