Maminka.czDěti a nemoci

Zajímavosti o rýmě: Jakou roli hraje psychika a jakou otužování?

2. 2. 2020
Zajímavosti o rýmě: Jakou roli hraje psychika a jakou otužování?
Možná jste o rýmě některé věci netušili; může hrát roli psychika a jsou otužilí jedinci skutečně méně často „unudlaní“?

Všichni ji důvěrně znají, všichni ji měli, všichni mají svůj zaručený způsob, jak ji léčit, ale nikdo na ni ve skutečnosti lék nemá. Ať ji léčíme nebo ne, trvá minimálně týden – v lepším případě. Všimli jste si ale, že některé děti na rýmu příliš netrpí a jiné ji naopak mají zvláště přes zimu u nosu takřka každodenně – čím to je? A nejenže jí netrpí některé děti, i dospělí ji mívají mnohem méně často než děti. Jako by se z rýmy dalo vyrůst; zatímco v dětství nás rýma provázela jako věrný psík na každém kroku, v dospělosti se objeví dvakrát či třikrát do roka. Nekomplikovaná rýma pak bývá nejčastěji virového původu, bohužel se ale často stává, že viry sliznici oslabí natolik, že se na ní snadněji uchytí a pomnoží i nežádoucí bakterie, kupříkladu streptokoky či stafylokoky. Takové rýmy se pak zbavujeme o něco déle.

Jak v zimě otužovat děti? Jde to i formou hry! Známe pár triků

5 zajímavostí o rýmě

 • Otužování hraje roli! „Lidé mají menší sklon k nachlazení, jestliže si vytvořili odolnost pravidelným pobytem venku za chladného počasí. Bankovní úředník nachladne venku snadněji než dřevorubec. Proto by měly být všechny děti v zimě několik hodin denně na čerstvém vzduchu,“ tvrdí pediatr, výzkumník a autor mnoha knih o zdraví, Benjamin Spock. Ostatně skuteční otužilci prý mívají rýmu mnohem méně často, a pokud ji už dostanou, bývá její průběh mírnější.
   
 • Lidé ve stresu ji mají častěji! Ano, zdá se, že je v tomto tvrzení velký kus pravdy; stres a psychická nepohoda oslabují organismus a rýma bývá jedna z prvních zájemců o „teplé místečko“. Ostatně není žádným tajemstvím, že dlouhodobá psychická nepohoda a stres jsou spouštěčem i vstupní branou řady onemocnění, nejen obyčejné rýmy.
   
 • Rýma má ráda „mladé maso“. Dle statistik mají malé děti, a to včetně kojenců a batolat, rýmu mnohem častěji než dospělí. Nezralá imunita zkrátka dostává ve školkách zabrat, na druhou stranu, musí se také nějak trénovat! Pediatr Spock má pro všechny rodiče dobrou zprávu: „Devítileté děti bývají o polovinu méně nemocné než šestileté a dvanáctileté o polovinu méně než devítileté.“
   
 • Rýma má ráda společnost. Čím víc času tráví dítě ve školce, na kroužcích, zkrátka mezi dětmi, tím častěji rýmu má. Jedináček z horské samoty ji prostě bude mít méně často než pražské dítě ze sídlištní školky. S tím mnoho nenaděláme.
   
 • Rýmu dětem mnohdy jednoduše přineseme domů. Ano, je tomu tak; starší sourozenci obvykle nosívají tohoto nevítaného společníka ze školky či školy. Zatímco u odolnějších starších dětí (dospělých) bývá rýma mírnější, batolata a předškoláci si ji umí řádně „užít“, a to se vším všudy, třeba i s následným zánětem středouší či dutin. Zejména rodiny v malých panelákových bytech to mají v tomto ohledu těžké, před viry a bakteriemi se nemají v malém prostoru kam schovat. A bohužel ani případná rouška na ústech a nose přenašeče by ostatní dle odborníků neochránila!
V jakém věku děti nejvíce stonají? Tyhle nemoci je trápí nejčastěji
Témata: Zdraví, Nemoc, Mateřská škola, Nemoci, Děti a nemoci, Psychika, Kašel, Rýma, Zajímavost, Rým, Stres, Otužování, Psychická nepohoda, Děti

Mohlo by vás zajímat
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Chcete být trpělivější rodič? Tady jsou osvědčené triky, jak přestat křičet!
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Vrať se, až se uklidníš! Tahle věta nic neřeší. Jak zkrotit dětské nálady?
Veronika Arichteva má syna Luka Christa. Dvě nohy, dvě ruce a boží nos!
Víte, kolik má vypít kojenec, batole a školák? Pozor na minerálky a džusy
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození, jak ho viděl známý fotograf
20 věcí, na které se ptejte dětí, když přijdou ze školy. Jedině takhle se něco dozvíte

Horoskopy

Panna Milé Panny, váš život je nyní jako na houpačce. S pracovním světem jste nadmíru spokojení, ale trvalý…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Juda

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné