Zajištění vhodného prostoru na kojení, možnost návštěv lékaře po porodu… V USA byl schválen přelomový zákon na ochranu laktace

Zajištění vhodného prostoru na kojení, možnost návštěv lékaře po porodu… V USA byl schválen přelomový zákon na ochranu laktace | Foto: iStock

Foto: iStock

Už žádné schovávání na toaletě nebo v kuchyňce mezi obědem. Novopečené pracující maminky z jednoho amerického státu budou mít za necelé dva roky privilegia, jakých se jim nedostávalo celá desetiletí. Co nový zákon nařizuje jejich šéfům?

Zákon, který konečně uznává to, o čem si miliony zaměstnaných maminek s čerstvě narozeným dítětem desítky let jen šeptaly. Konečně jsou i jejich poporodní potřeby brány v potaz! Konečně jim jejich pracoviště, respektive zaměstnavatelé, musí nabídnout víc než jen toaletu na kojení. Tedy alespoň v rámci jednoho z amerických států.

VIDEO: EPICENTRUM: ODPŮRCI KOJENÍ NA VEŘEJNOSTI SAMI TRPÍ


Zdroj: redakce Blesku, Klára Brunclíková, CNC

Guvernér státu Washington Bob Ferguson podepsal 20. května přelomový zákon, který výrazně rozšiřuje možnosti kojících matek a rovnost na pracovišti.
V platnost vstoupí 1. ledna 2027. K tomuto datu musí všichni zaměstnavatelé ve státě Washington – i ti, kteří mají jen jediného zaměstnance – dodržet tato pravidla:

* Platit zaměstnaným ženám za přestávky na kojení během pracovní doby jejich běžnou mzdovou sazbu, a to i za cestu do místa na kojení (pokud není bezprostředně v blízkosti).

* Poskytnout přestávky na kojení (mimo přestávek na jídlo a odpočinek).

* Zakázat čerpání placeného volna na kojicí přestávky nebo související dobu cesty.

* Nabídnout flexibilní plánování návštěv u lékaře po porodu, a to nad rámec současného zákona, který se vztahuje pouze na prenatální návštěvy.

* Zajistit přístup k soukromému prostoru, který není součástí toalety, aby bylo možné dítě nakojit. Pokud takový prostor neexistuje, musí zaměstnavatel společně se zaměstnankyní najít vhodné řešení.

Jak uvedl server Motherly, zákon má podpořit maminky, které jsou čerstvě po porodu, ale nechtějí se vzdát svého zaměstnání. Ve zbytku Spojených států přitom takové privilegium nemají.
Podle současných federálních zákonů jsou přestávky na kojení neplacené. Nařizují sice čas a prostor pro čerpání, nevyžadují však, aby firmy tento čas zaměstnankyni hradily. Mnohé státy tuto základní hranici nepřekračují a menší zaměstnavatelé mohou být od této povinnosti zcela osvobozeni.

Pro maminky, které tak levitují někde mezi kojením, odsáváním a konferenčními hovory v kanceláři, je to doslova hozené záchranné lano…

Jak jsou na tom pracující maminky po porodu v ČR? 

V České republice platí v rámci zákoníku práce § 242, který zaměstnavateli nařizuje poskytnout zaměstnankyni zvláštní přestávky na kojení. Zaměstnankyni, která pracuje po stanovenou týdenní pracovní dobu, přísluší na každé dítě do konce 1 roku jeho věku dvě půlhodinové přestávky a v dalších 3 měsících jedna půlhodinová přestávka za směnu. Pracuje-li po kratší pracovní dobu, avšak alespoň polovinu týdenní pracovní doby, přísluší jí pouze jedna půlhodinová přestávka, a to na každé dítě do konce 1 roku jeho věku. Novopečené pracující mamince se přestávky ke kojení započítávají do pracovní doby a přísluší za ně náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku.

Zdroj: www.podnikatel.cz

Určitě si přečtěte

Články z jiných titulů