Maminka.czPředškolák

Zájmové kroužky pro děti: Víte jak je vybrat?

23. 8. 2011
Zájmové kroužky pro děti: Víte jak je vybrat?
Nejen škola poskytne vašim potomkům vzdělání, zábavu, socializaci a vyplnění času. Vhodným doplňkem výchovy je i správný výběr volnočasových aktivit pomocí kroužků.

Trávit čas smysluplně mimo školu, v bezpečí, pod dohledem dospělého a přitom předat dítěti nějaké vědomosti, rozvíjet jeho talent či vylepšovat fyzickou kondici. To jsou hlavní důvody, proč by měli rodiče uvažovat o zapsání svého potomka do některého (některých) ze zájmových kroužků. Jaký je pro něj ale ten vhodný?

Každý je jiný

Není nic jako univerzální rovnice, podle níž se dá vypočítat ten nejvhodnější druh aktivity pro konkrétní dítě. Každý malý človíček je originál s vlastními touhami, potřebami a schopnostmi. Někdo je pohybově nadaný, někdo má hudební či výtvarný talent, druhého baví počítače, další se rád učí cizí jazyky a jiný se zase potřebuje pořádně vyřádit a unavit.

Od určitého věku už lze některé dovednosti a nadání dítěte rozpoznat. Pokud to nezjistíte vy, tak by na to měla přijít škola. Nikde ovšem neznamená, že nemůžete dávat své dítě do kroužku již v předškolním věku. U některých sportů, umělecky zaměřených skupin nebo při výuce cizích jazyků se s tím dokonce počítá.

Talent se ovšem nemusí vždy projevit tak brzy, stejně jako zájem dítěte o tuto činnost může s narůstajícím věkem pominout. Neměli byste se tak bát různé druhy kroužků zkoušet či střídat. Zde mají výhodu rodiče ve větších městech, kde je výběr takových věcí velký. Ti, co bydlí na venkově, si musí zpravidla vybrat z nabídky dvou či tří možností alespoň do té doby, než je dítě dostatečně staré na dojíždění mimo rodnou obec.

Musí to bavit

Základním předpokladem pro to, aby bylo dítě spokojeno a kroužek měl pro něj vůbec nějaký smysl, je, že kroužek musí dítě bavit. Přestože je talent vrozený, záliba a zábava se s věkem proměňuje. Je tedy možné, že v určitém věku bude chtít dítě změnit způsob trávení svého mimoškolního času podle vlastní chuti, tlaku vrstevníků nebo vytříbení nadání. Nebraňte mu.

Klasickou chybou rodičů je, když svým potomkům nutí, na jaký kroužek by měli chodit. Často to bývá proto, že chtějí mít ze syna sportovce, z dcery tanečnici a vůbec se při tom neohlížejí na zájmy či schopnosti dítěte. Vlastní profilace ve svém dítěti je častý blud, který může způsobit jen větší nechuť potomka v docházení do kroužku či snažení v něm.
Může se tak s klidem stát, že dítě bude chodit „za kroužek“, zatímco vy dál budete platit horentní sumy za něco, o co nemá zájem, přičemž úplně ztratíte byť částečnou kontrolu nad tím, kde se vaše ratolest pohybuje.

Kombinace je vítána

V závislosti na náročnost (časovou i jinou) kroužku je vhodné uvažovat o tom, jestli nezapsat dítě na kroužky dva. Vhodná je pak kombinace rozvíjení duševních i fyzických schopností. Chodí-li váš syn hrát fotbal, zapište jej rovněž na výuku angličtiny. Maluje-li vaše dcera jednou týdně ve výtvarném kroužku, zapište ji na tanec či aerobik.

Především pohybu je v současnosti u dětí velký nedostatek. Děti jí nezdravě, pijí sladké limonády, sedí pouze u televize a počítače. Žádný div, že dětská obezita se stává celospolečenským problémem. Jestliže v minulosti bylo jedno tlusté dítě na celou třídu a ostatní se mu za to posmívaly, dnes je tlustějších dětí pomalu většina.

Všeho moc škodí

Nic se ovšem nesmí přehánět. Jakkoli se rádi ostatním rodičům pochlubíte, že dítě má tolik a tolik aktivit, nezapomínejte na to, že více kroužku se postupně stává povinností, od nichž je také třeba si odpočinout. Dítě se logicky bude chtít občas pobavit s kamarády ze školy, dívat se na televizi, zahrát si na počítači, něco si přečíst. Pokud mu na to nezbude čas, začne i zprvu oblíbené aktivity nenávidět.

Nezapomeňte rovněž na svou vlastní roli coby rodiče. Nemůžete všechny své výchovné povinnosti hodit na vedoucí mnoha kroužků. Také vy byste si na své dítě měli udělat čas, vzít jej na výlet, trávit s ním volné chvíle a ovlivňovat jeho pohled na složitý vnější svět.

SLEVÍN.CZ - Každý den nové slevy na jednom místě!

Maminka Roku 2019
Témata: Děti, Předškolák, Školák, Dětská obezita, Narůstající věk, Jak, Kroužky, Výtvarný talent, Zájem dítěte

Mohlo by vás zajímat
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Čtyřčata jsem kojila. Divím se, že jsem to dala, úplně mě vysála, říká Helena
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Porodní pozice: Nikdo vám nemůže zakázat rodit vstoje nebo v dřepu
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu

Horoskopy

Lev Ani nemůžete věřit tomu, že je k vám nadřízený i milý a jen vás nepeskuje. Něco se změnilo a vy to…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lucie, Lucia, Lucián

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné