Maminka.czKojenec

Zákeřná bakterie dokáže i zabít

, Časopis Maminka
13. 6. 2011
Zákeřná bakterie dokáže i zabít
Pneumokoková infekce možná zpočátku vypadá nenápadně – teplota, zvracení, bolest ucha. Ovšem později se může vyvinout v nebezpečnou meningitidu nebo otravu krve. Nejlepší ochranou je prevence!

Dvouletá Tereza měla nejdříve teplotu a stěžovala si mamince na bolest ouška. Od paní doktorky dostala antibiotika a maminka doporučení, že má holčička hodně pít a ležet. Jenže ještě týž den jí vyletěla horečka a probudila se s nářkem. Nepomáhalo maminčino konejšení – a pak Terezka omdlela.

Než dorazila záchranka, maminka dceru omývala studenou vodou tak, jak jí poradili na dispečinku. Když sanitka přijela, Terezka už byla při vědomí, ale pro jistotu ji převezli do nemocnice.

Tam zjistili, že má holčička pneumokokovou sepsi. Okamžitě dostala nitrožilně silná antibiotika a lékaři sledovali její stav. Naštěstí se Terezka uzdravila a z nemocnice se vrátila bez jakýchkoli následků. Poté nechali rodiče holčičku i jejího mladšího brášku ihned očkovat.

Může za to pneumokok

Sepse neboli otrava krve je vážné onemocnění, při němž nebezpečné bakterie pronikají přes kůži či sliznici do krve.

Dokud nezpůsobují potíže, jedná se pouze o tzv. bakteriemii. V případě, že postižený má příznaky nemoci, pak se jedná o sepsi. To znamená, že se v těle vytvoří zánětlivé ložisko, z něhož se trvale či občas uvolňují bakterie do cév.

Cirkulující bakterie v krevním oběhu se mohou shromažďovat a vytvářet nová infekční ložiska. Sepse pak může vést k selhání krevního oběhu a životně důležitých orgánů. Jak říká MUDr. Blechová, rizikové jsou především děti těch nejmladších věkových skupin, novorozenci, kojenci nebo ti, kteří mají nějaký problém s imunitou.

Průběh infekce ovlivňuje navíc časnost nasazení správné antibiotické léčby. Poznat sepsi nemusí být jednoduché – často je u dětí jediným projevem vysoká horečka. Některé sepse se mohou rozvíjet řádově v hodinách a ohrozit i život. Za otravu krve mohou různé druhy bakterií a plísní, k nejčastějším patří bakterie pneumokoka, stafylokoka a Escherichia coli. Malé děti nejvíc ohrožuje pneumokok – až 85 % všech případů, kdy bakterie kolují v oběhu, ale nezpůsobují kolaps ani selhání dalších orgánů.

Prevence je základ

Nejlepší ochranou je problémům předcházet, a to platí i v případě otravy krve. Vzhledem k tomu, že vysoké procento sepsí má u malých dětí na svědomí právě pneumokok, doporučují odborníci nechat je očkovat.

Proti 13 zákeřným typům této bakterie pomáhá chránit Prevenar 13 – ten od ledna minulého roku, kdy byl u nás poprvé uveden na trh, pomohl ochránit již více než 50 tisíc dětí. Doporučené očkovací schéma zahrnuje 4 dávky, z nichž první tři jsou podány v prvním roce života s přeočkováním ve věku 11 až 15 měsíců.

Kojenci a děti, kteří začali s očkováním sedmivalentním Prevanarem, mohou kdykoli v průběhu očkovacího schématu přejít na „zdokonalený“ Prevenar 13.

Chráněny mohou být i starší neočkované děti do 5 let a rovněž jednorázově děti do 5 let, které již byly v minulosti kompletně očkovány Prevenarem.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Zdraví, Časopis Maminka, Kojenec, E. coli, Escherichia coli, Bakterie, Záchranka, Zákeřná bakterie, Očkovací schéma, Žák

Mohlo by vás zajímat
Starat se o dítě je mnohem těžší než vrcholově sportovat, tvrdí nová studie!
Bez andělů nejsou Vánoce. Vyrobte si je ze šišek, špuntů nebo kolíčků
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Už pěkně kope! Fanoušci zachytili pohyby miminka Meghan a Harryho
Takhle vypadá život s batoletem! Vtipná kreslířka skvěle zachytila mateřství
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Manžel začal hodně pít. Vadí mi, že to odnášejí děti. Co mám dělat?
Rodičovská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět

Horoskopy

Střelec Pokud se vám zdá, že život chce změnu, začněte hned. Nejdřív si uvědomte, jak důležité je pro vás dobré…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Miloslava, Grace, Fiona

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu