Maminka.czKojenec

Zákeřná bakterie dokáže i zabít

, Časopis Maminka
13. 6. 2011
Zákeřná bakterie dokáže i zabít
Pneumokoková infekce možná zpočátku vypadá nenápadně – teplota, zvracení, bolest ucha. Ovšem později se může vyvinout v nebezpečnou meningitidu nebo otravu krve. Nejlepší ochranou je prevence!

Dvouletá Tereza měla nejdříve teplotu a stěžovala si mamince na bolest ouška. Od paní doktorky dostala antibiotika a maminka doporučení, že má holčička hodně pít a ležet. Jenže ještě týž den jí vyletěla horečka a probudila se s nářkem. Nepomáhalo maminčino konejšení – a pak Terezka omdlela.

Než dorazila záchranka, maminka dceru omývala studenou vodou tak, jak jí poradili na dispečinku. Když sanitka přijela, Terezka už byla při vědomí, ale pro jistotu ji převezli do nemocnice.

Tam zjistili, že má holčička pneumokokovou sepsi. Okamžitě dostala nitrožilně silná antibiotika a lékaři sledovali její stav. Naštěstí se Terezka uzdravila a z nemocnice se vrátila bez jakýchkoli následků. Poté nechali rodiče holčičku i jejího mladšího brášku ihned očkovat.

Může za to pneumokok

Sepse neboli otrava krve je vážné onemocnění, při němž nebezpečné bakterie pronikají přes kůži či sliznici do krve.

Dokud nezpůsobují potíže, jedná se pouze o tzv. bakteriemii. V případě, že postižený má příznaky nemoci, pak se jedná o sepsi. To znamená, že se v těle vytvoří zánětlivé ložisko, z něhož se trvale či občas uvolňují bakterie do cév.

Cirkulující bakterie v krevním oběhu se mohou shromažďovat a vytvářet nová infekční ložiska. Sepse pak může vést k selhání krevního oběhu a životně důležitých orgánů. Jak říká MUDr. Blechová, rizikové jsou především děti těch nejmladších věkových skupin, novorozenci, kojenci nebo ti, kteří mají nějaký problém s imunitou.

Průběh infekce ovlivňuje navíc časnost nasazení správné antibiotické léčby. Poznat sepsi nemusí být jednoduché – často je u dětí jediným projevem vysoká horečka. Některé sepse se mohou rozvíjet řádově v hodinách a ohrozit i život. Za otravu krve mohou různé druhy bakterií a plísní, k nejčastějším patří bakterie pneumokoka, stafylokoka a Escherichia coli. Malé děti nejvíc ohrožuje pneumokok – až 85 % všech případů, kdy bakterie kolují v oběhu, ale nezpůsobují kolaps ani selhání dalších orgánů.

Prevence je základ

Nejlepší ochranou je problémům předcházet, a to platí i v případě otravy krve. Vzhledem k tomu, že vysoké procento sepsí má u malých dětí na svědomí právě pneumokok, doporučují odborníci nechat je očkovat.

Proti 13 zákeřným typům této bakterie pomáhá chránit Prevenar 13 – ten od ledna minulého roku, kdy byl u nás poprvé uveden na trh, pomohl ochránit již více než 50 tisíc dětí. Doporučené očkovací schéma zahrnuje 4 dávky, z nichž první tři jsou podány v prvním roce života s přeočkováním ve věku 11 až 15 měsíců.

Kojenci a děti, kteří začali s očkováním sedmivalentním Prevanarem, mohou kdykoli v průběhu očkovacího schématu přejít na „zdokonalený“ Prevenar 13.

Chráněny mohou být i starší neočkované děti do 5 let a rovněž jednorázově děti do 5 let, které již byly v minulosti kompletně očkovány Prevenarem.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Zdraví, Děti, Časopis Maminka, Kojenec, Escherichia coli, Zákeřná bakterie, Záchranka, Bakterie, Žák, Očkovací schéma, E. coli

Mohlo by vás zajímat
Matky jsou jak elitní vojáci ve výcviku, píše Marie Doležalová
Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se
Pár dní ve školce a už je zase nemocné? Poradíme vám, jak podpořit imunitu
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!

Horoskopy

Panna O víkendovém čase nezapomínejte ani na své blízké a věnujte jim spoustu času. Děti si zaslouží…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Romana, Odon, Odolen

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu