Maminka.czKojenec

Zákeřná bakterie dokáže i zabít

Pneumokoková infekce možná zpočátku vypadá nenápadně – teplota, zvracení, bolest ucha. Ovšem později se může vyvinout v nebezpečnou meningitidu nebo otravu krve. Nejlepší ochranou je prevence!
, Časopis Maminka
13. 6. 2011
Zákeřná bakterie dokáže i zabít

Dvouletá Tereza měla nejdříve teplotu a stěžovala si mamince na bolest ouška. Od paní doktorky dostala antibiotika a maminka doporučení, že má holčička hodně pít a ležet. Jenže ještě týž den jí vyletěla horečka a probudila se s nářkem. Nepomáhalo maminčino konejšení – a pak Terezka omdlela.

Než dorazila záchranka, maminka dceru omývala studenou vodou tak, jak jí poradili na dispečinku. Když sanitka přijela, Terezka už byla při vědomí, ale pro jistotu ji převezli do nemocnice.

Tam zjistili, že má holčička pneumokokovou sepsi. Okamžitě dostala nitrožilně silná antibiotika a lékaři sledovali její stav. Naštěstí se Terezka uzdravila a z nemocnice se vrátila bez jakýchkoli následků. Poté nechali rodiče holčičku i jejího mladšího brášku ihned očkovat.

Může za to pneumokok

Sepse neboli otrava krve je vážné onemocnění, při němž nebezpečné bakterie pronikají přes kůži či sliznici do krve.

Dokud nezpůsobují potíže, jedná se pouze o tzv. bakteriemii. V případě, že postižený má příznaky nemoci, pak se jedná o sepsi. To znamená, že se v těle vytvoří zánětlivé ložisko, z něhož se trvale či občas uvolňují bakterie do cév.

Cirkulující bakterie v krevním oběhu se mohou shromažďovat a vytvářet nová infekční ložiska. Sepse pak může vést k selhání krevního oběhu a životně důležitých orgánů. Jak říká MUDr. Blechová, rizikové jsou především děti těch nejmladších věkových skupin, novorozenci, kojenci nebo ti, kteří mají nějaký problém s imunitou.

Průběh infekce ovlivňuje navíc časnost nasazení správné antibiotické léčby. Poznat sepsi nemusí být jednoduché – často je u dětí jediným projevem vysoká horečka. Některé sepse se mohou rozvíjet řádově v hodinách a ohrozit i život. Za otravu krve mohou různé druhy bakterií a plísní, k nejčastějším patří bakterie pneumokoka, stafylokoka a Escherichia coli. Malé děti nejvíc ohrožuje pneumokok – až 85 % všech případů, kdy bakterie kolují v oběhu, ale nezpůsobují kolaps ani selhání dalších orgánů.

Prevence je základ

Nejlepší ochranou je problémům předcházet, a to platí i v případě otravy krve. Vzhledem k tomu, že vysoké procento sepsí má u malých dětí na svědomí právě pneumokok, doporučují odborníci nechat je očkovat.

Proti 13 zákeřným typům této bakterie pomáhá chránit Prevenar 13 – ten od ledna minulého roku, kdy byl u nás poprvé uveden na trh, pomohl ochránit již více než 50 tisíc dětí. Doporučené očkovací schéma zahrnuje 4 dávky, z nichž první tři jsou podány v prvním roce života s přeočkováním ve věku 11 až 15 měsíců.

Kojenci a děti, kteří začali s očkováním sedmivalentním Prevanarem, mohou kdykoli v průběhu očkovacího schématu přejít na „zdokonalený“ Prevenar 13.

Chráněny mohou být i starší neočkované děti do 5 let a rovněž jednorázově děti do 5 let, které již byly v minulosti kompletně očkovány Prevenarem.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.


Témata: Děti, Zdraví, Kojenec, Časopis Maminka, Zákeřná bakterie, Záchranka, Bakterie, Žák

Mohlo by vás zajímat
Synové se rvou jako koně. Už si nevíme rady, svěřila se zoufalá máma
Meghan je přesně typ "princezny", kterou naše dcery potřebují za vzor
Aromaterapie: Může zpříjemnit těhotenství a usnadnit porod či kojení
Lívance a domácí pizza. Tohle dětem připravte a budou vás zbožňovat

Horoskopy

Býk Se členy rodiny máte naštěstí nyní podstatně více společných témat, než tomu bylo v předchozí době a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Monika, Konstantin, EleniRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu