Maminka.cz23. týden těhotenství

Základní výbavička: Seznam věcí, bez kterých se neobejdete

Vanda Stöckbauerová 4.  5.  2016
Pokud čekáte své první miminko, možná přemýšlíte, co byste vlastně měla pořídit. V obchodech je k dostání spousta zajímavých věcí, jenže ne všechno je nezbytně nutné. Zvlášť jestli nemáte peněz nazbyt, vyplatí se nejdříve přemýšlet, než vyrazíte na nákupy.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Soutěž: Získejte výbavičku pro sebe i pro miminko v hodnotě 42 000 Kč

5 tipů

na výběr kočárku Mezi nejdůležitější (a zároveň nejnákladnější) položky patří kromě autosedačky především kočárek. Jak nakoupit a neprohloupit?

1. Jaký typ?

Při nákupu kočárku berte do úvahy věk, váhu a výšku vašeho dítka. Obecně se rozlišuje hluboký pro miminka, sportovní pro batolata a větší děti, který se hodí především do přírody a na delší cesty.
Na výlety do města a na kratší vzdálenosti jsou ideální golfové hole. Pořídit si můžete také praktický kombinovaný kočárek, který má jak sportovní sedák, tak hlubokou korbu a většinou na něj lze nasadit i autosedačku.

Vaše Adéla: Nákupní horečka na poslední chvíli

2. Rozměry a hmotnost

Při výběru jsou neméně důležité také rozměry kočárku, především pak jeho hmotnost (uzvednete ho do autobusu?) a šířka (projde domovními dveřmi?).
Vyzkoušejte, zda se dobře vejde do kufru vašeho auta, a myslete i na možnosti jeho uskladnění doma.

3. Kolik koleček?

Dalším důležitým bodem je volba podvozku kočárku. Vybrat si můžete tříkolový, čtyřkolový, se zdvojenými nebo jednoduchými kolečky. Někomu vyhovují pevně ukotvená kola, další upřednostňuje možnost aretace – tzv. volných kol.
A nezapomeňte ani na použitý materiál – nafukovací a gumová kola zvládnou i náročnější terén, umělohmotná jsou vhodná spíše do města.

4. Důležité drobnosti

Dívejte se i na zdánlivé detaily, které však při každodenním používání mohou hrát podstatnou roli. Ať už se jedná o možnost sejmutí a praní potahu, snadnou omyvatelnost, způsob upevnění potomka v kočárku, velikost a přístupnost nákupního koše, nebo mechanismus brzd a také stupátko pro dítě.

5. Dvakrát měř, jednou řež

Spoustu věcí zjistíte až při používání kočárku, proto je lepší získat maximum informací (můžete je hledat třeba v diskusních fórech na internetu) a co nejvíce modelů je vhodné si vyzkoušet na vlastní kůži. Hodně maminkám vyhovuje například individuální nastavení zádové opěrky či fázování rukojeti.

Oblečení
6–8 bavlněných triček (ideálně bodíčka se spodním zapínáním) 6–8 dupaček 6–8 párů ponožek 2 svetříky 2 bryndáčky 2 tepláčky 2 čepičky v zimním období čepice, rukavice, kombinéza a teplé ponožky šetrný prací prášek Jakou velikost? První tři měsíce nosí miminka oblečení asi do velikosti 56. Nejmenší velikost 50 se využívá hlavně pro nedonošené děti.

Spaní
dětská postýlka spací pytel 3 prostěradla 3 povlečení na přikrývku igelitová podložka (savá podložka pod prostěradlo) 2 dětské dečky rychlozavinovačka chůvička pro dálkový poslech a monitor dechu 3 dudlíky

Přebalování
přebalovací podložka, případně speciální přebalovací stůl 20 látkových plen 2–4 balení papírových plen (dítě spotřebuje přibližně 8 plen za den) 2 balení vlhčených ubrousků mast na zadeček koš na použité pleny

Koupání a péče o pokožku
3 žínky 3 osušky 3 ručníky vanička na koupání teploměr na měření teploty vody podložka do vaničky kartáč na vlásky olejíček na tělo nůžky na nehty se zakulacenými hroty přírodní mýdlo, které je vhodné pro novorozence

Krmení
2 lahvičky s dudlíky přístroj na sterilizování kartáč na umývání lahviček odsávačka na mateřské mléko ohřívač láhví

Lékárnička
digitální teploměr nebo rychloběžka líh nebo Jodisol na pupík odsávačka hlenů sirup proti teplotě a bolesti injekční stříkačka (pro aplikaci sirupu) Ophthalmo-Septonex nebo borová voda buničité čtverečky na čištění pupíku genciánová violeť paralenové čípky pro kojence pro případ horečky kapky proti nadýmání olej nebo mast na promazávání suché pokožky.

Soutěžte o výbavičku v hodnotě 42 000,- Kč. Získat můžete kočárek, autosedačku a mnoho dalších věcí, které se vám budou po příchodu miminka hodit. Více na: www.feedobriskoroku.cz

 

Speciál o dudlících

Dudlík (někdy též šidítko) je gumová nebo silikonová náhrada prsu. Je používán k utišení nebo uklidnění dítěte.

Témata: Časopis Maminka, Pleny, Výbavička pro miminko, Dudlíky, Kombinovaný kočárek, Přístupnost, Základ, Vanička, Borová voda, Stříkačka, Použitý materiál, Seznam, Prací prášek, Výbavička, Přebalovací podložka, Dětská postýlka, Injekční stříkačka, Sportovní sedák, Nákupní horečka, Žák, Seznam věcí, Věc, Chůvička, Látkový plen, Spací pytel, Pleny na Heureka.cz