Zákulisí povolání: Můj táta vyrábí hračky

Bětka Niebauerová 5.  7.  2021
Anouk má velké štěstí. Její táta je truhlář a moc rád vyrábí hračky. Stejně jako dánský tesař Christiansen také on vymyslel stavebnici.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Táta pracuje se dřevem už spoustu let. Kromě toho, že umí vyrobit hromadu nových věcí, zachraňuje také ty staré, které už chtěl někdo vyhodit. Opravuje a natírá třeba oprýskané skříně nebo židle, které pak vypadají krásně. Nejvíc ze všeho si ale užívám, když vymýšlí a vyrábí hračky. Už mi postavil domeček v korunách stromů a byt pro panenky. Je v něm zmenšené úplně vše - koupelna, kuchyň, obývák i ložnice. Dokonce je tam lampa, která svítí. Taťka ale umí vyřezat také bezva loutky, na které pak s babičkou šijeme oblečení. A už se nemůžu dočkat, až mi dodělá k narozeninám můj vlastní dětský pokoj…

Stavebnice pro všechny

Samozřejmě, že táta nemyslí jen na mě. Před nějakým časem ho společně s kamarádem, který je řezbář, napadlo, že vyrobí dřevěnou stavebnici. Trvalo rok, než vznikla. Každý dílek v ní se musel nejdřív nakreslit, pak vyrobit a pořádně vyzkoušet, aby do celku dobře pasoval. Z téhle stavebnice jde postavit velké letadlo, jeřáb, nákladní auto nebo robot. Ale klidně toho může být i víc. Moc mě baví, že si můžu vymýšlet co chci a ne jen to, co je nakreslené na předloze. Sestavila jsem třeba hada, co má fakt hodně dlouhý jazyk. Ráda mám ale taky jeřáb, protože na něm můžu zvedat kostky nebo panenky. Z jednoho takového jeřábu mi taťka udělal lampičku na čtení.

Zákulisí povolání: Jak to chodí na zvířecí záchranné stanici?

Práce se dřevem baví i mě

Moc ráda chodím za tátou do dílny a pozoruju ho při práci. Musím uznat, že je to velká dřina a trvá dost dlouho, než něco vznikne. Já bych na to neměla trpělivost. Ale když to jen trochu jde a není to pro mě nebezpečné, dovolí mi táta pomáhat nebo si i něco vyrobit. Sbírám kousky dřeva, které už nepotřebuje, zatloukám do nich hřebíky a maluju na ně. Nakonec mám ze svého výrobku velkou radost. Někdy, když se u nás sejde víc dětí, tak tátovy nové kousky testujeme a pak to různě komentujeme. Taťka nás poslouchá a občas se našimi názory inspiruje.
Táta pořád kutí Přiznám se, že mě někdy štve, že je táta tak šikovný a má tolik práce. Někdy v dílně stráví celý den a nemá na mě tolik času. Ale jeho řemeslo se mi líbí a už se moc těším, co zas skvělého vymyslí.

Udělej si výlet za hračkami!

Chceš se ještě víc dozvědět o výrobě hraček? Vyprav se o prázdninách s rodiči na výlet do továrny na dřevěné hračky v Albrechticích v Jizerských horách. V areálu tě čeká prohlídková trasa, kde můžeš na vlastní oči vidět, jak se obyčejný špalík mění v dřevěný vláček, korále nebo oblíbenou postavičku Krtečka. Poznáš také historické stroje a dobové hračky. A dokonce si tam i nějakou hračku můžeš podle vlastní fantazie vyrobit.


FOTO: ARCHIV ANOUK, ISTOCK

Zákulisí povolání: Naše máma je meteoroložka

Témata: Mateřídouška, letadlo, Táta, Zákulisí, Truhlář, Hráč, Krteček, Hračky, Stavebnice, Remeš, Archiv, Hřebík, Jizerský, Dřina, Anouk, Povolání, Koruna stromu, Tesař, Velké štěstí