Maminka.czZdraví

Zánět močového měchýře

Dita Mrázková 22.  4.  2009
Zánět močového měchýře
Je bolestivý, nepříjemný a většina z nás se s ním nejméně jednou v životě setká. Jaké jsou příčiny, rizika a nejlepší léčebné metody tohoto onemocnění?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Začalo to nevinně a naprosto nečekaně. Příjemný a tolik očekávaný pobyt u moře se změnil v děsivou noční můru.

Neúnosná palčivá bolest v podbřišku, ostré řezání a pálení při močení a dokonce i krev v moči se staly na několik dnů mým neúprosným pronásledovatelem. Po návratu nastala nekonečná série vyšetření s konečnou diagnózou: akutní cystitida. Bohužel, těžko vyléčitelný zánět se rád opakuje a vrací bez příčiny. Že by byla ona příčina schovaná někde v mládí?

DOPORUČUJEME: 10 kroků k dokonalému poprsí

Máš tílko?

Tuhle otázku jsme jistě slýchávaly jako malé od babiček i maminek. V období puberty přece nebylo trendy nosit k mini a krátkému tričku nějakou košilku nebo dokonce Jägerovo teplé prádlo! Úplně nemyslitelné, vzpomínáte? Maminky a babičky nejenže to myslely dobře, ony měly skutečně pravdu, anebo (a to především) vlastní zkušenosti. Teplo je totiž naprosto zásadní pro mladou ženu a její budoucí reprodukční činnost. Když se mladá dívka neřídí těmito dobře míněnými radami, nezřídka se u ní v pozdějším věku záněty objeví. Prevence je v tomto případě opravdu důležitá.

Na otázky spojené se zánětem močového měchýře jsme se zeptali MUDr. Vojtěcha Lásky, urologa kolínské nemocnice.

Otázka: Je žena ohrožena infekcí močových cest (IMC)?

Odpověď: IMC patří k jednomu z nejčastějších zánětlivých onemocnění, která se vyskytují v průběhu celého života ženy. Narůstá od batolecího věku s maximálním výskytem v období reprodukčního věku ženy. Odhaduje se, že 25 % žen prodělá v průběhu svého života alespoň jednu ataku IMC.

Otázka: Co IMC způsobuje?

Odpověď: Nejčastější příčinou, tj. vyvolavatelem infekce, jsou bakterie.

Vlivem „moderního“ způsobu života, ale také neléčených zánětů či jiných onemocnění, narůstá počet infekcí vyvolaných viry (herpetické, papilomaviry), parazity, plísněmi a kvasinkami. Zvyšuje se také počet specifických infekcí močových cest, mezi které patří tuberkulóza, syfilis a kapavka. Důležité jsou proto preventivní gynekologické prohlídky.

Otázka: Jak se dostane infekce do močových cest?

Odpověď:Nejčastější způsob proniknutí infekce do močových cest je přes močovou trubici, tzv. ascendentní cestou.

Je to dáno jak anatomickým uložením ústí močové trubice (blízkost gynekologických orgánů, konečníku), tak anatomickou stavbou močové trubice, která je u žen poměrně krátká a pro infekci dobře prostupná. Je proto důležité dbát na důkladnou hygienu. Další možností průniku infekce je krevní cesta z infekčního ložiska (zánět v oblasti mandlí) či přímé šíření infekce z okolí na močové cesty.

Ascendentní (příbuznou) infekci způsobují především bakterie z oblasti konečníku a pochvy. Osídlení pochvy bakteriemi vyvolávajícími infekci nemusí u žen způsobovat gynekologické obtíže, ale přispívá k rozvoji opakovaných zánětů močových cest, zejména u sexuálně aktivních žen.

Otázka: Jaké jsou příznaky IMC?

Odpověď: Záleží na rozsahu postižení močových cest infekcí. Při postižení močového měchýře jsou nejčastějšími příznaky časté močení, pálení, řezání v močové trubici, citlivost až bolestivost v podbřišku a mírně zvýšená teplota.

U 40 % žen je zánět močového měchýře spojen s přítomností krve v moči, která je patrná pouhým okem, tzv. makroskopická hematurie. Pokud se přidají k uvedeným příznakům vysoké teploty či bolesti v bederní krajině, které se šíří do podbřišku, jedná se již většinou o postižení ledvin, ledvinné pánvičky (horní močové cesty).

Otázka:Jsou nutná nějaká vyšetření při IMC?

Odpověď: U nekomplikované infekce se standardně provádí vyšetření moči s cílem určení původce infekce. U infekcí postihujících horní část močových cest či opakovaných infekcí je vhodné vyšetření ultrazvukem, vyšetření močového měchýře a gynekologické vyšetření. Při opakovaných infekcích s nejasným původcem zánětu je nutné doplnění vyšetření na sexuálně přenosné infekce. Rozsah vyšetření určují výsledky základního vyšetření a průběh infekce.

Otázka:Jak se léčí IMC?

Odpověď:Způsob léčby ovlivňuje nejen rozsah postižení močových cest, ale i celkový stav pacientky (přidružené nemoci, porucha imunity, opakované IMC v minulosti, změny na močových cestách, gravidita, věk pacientky…).

Nekomplikovanou infekci močového měchýře je při prvním postižení možné léčit třídenním podáním antibiotik.

U nekomplikovaných infekcí horních močových cest by léčba antibiotiky měla trvat sedm až deset dní. Součástí léčby je vždy klidový režim a dostatečný příjem tekutin. U komplikovaných infekcí spojených s celkovými příznaky, jako je vysoká teplota, zimnice či zvracení, je ve většině případů již nutná hospitalizace s intenzivní léčbou antibiotiky, popřípadě infuzní léčbou. Souběžně s léčbou IMC by mělo být provedeno gynekologické vyšetření k vyloučení gynekologického zánětu.

Otázka: Jak ovlivňuje IMC těhotenství?

Odpověď: V těhotenství dochází k výrazným změnám i v močovém systému. Mimo jiné dochází k rozšíření močových cest, což vede k jejich zpomalenému vyprazdňování a snadnějšímu rozvoji a průniku infekce do horních močových cest a ledvin. Proto by těhotné ženy, které v minulosti prodělaly infekci močových cest, měly být sledovány a včas léčeny.

Otázka: Dá se předejít IMC?

Odpověď:Mezi doporučená režimová opatření, která vedou ke snížení rizika IMC, patří dostatečný a pravidelný přísun tekutin, vyvarování se prochladnutí a dodržování zásad sexuálního chování.

Dále tzv. postkoitální profilaxe – žena se po pohlavním styku vymočí a dále se podá jednorázová dávka vhodného antibiotika. Také se doporučuje přiměřené používání hygienických přípravků s ohledem na ovlivnění vaginální mikroflóry, použití probiotik k obnovení fyziologické mikroflóry, pravidelné gynekologické kontroly s včasnou hormonální léčbou při deficitu estrogenu nebo použití vakcín při opakovaných IMC.

Lze využít i léky ovlivňující imunitní systém (imunoterapie). Jednou z nejdůležitějších zásad je však v tomto případě prevence.


Devatero prevence:

1.Každý den pijte hodně minerálek a čajů, aby se vám pročistily močové cesty.
2.Naordinujte si speciální urologické a ledvinové čaje s extrakty z kopřivy, břízy a borůvky podporující produkci moči.
3.Pijte hodně džusů s vysokým podílem vitaminu C. Snižuje hodnotu pH v moči a v kyselém prostředí se bakteriím nedaří. Blahodárně také působí brusinková šťáva.
4. Při návštěvě toalety dbejte důsledně, abyste úplně vyprázdnila močový měchýř.
5. Udržujte svůj podbřišek i ledviny neustále v teple.
6. Po plavání si svlečte mokré plavky. I když je venku horko, nenechávejte je uschnout na těle.
7. Nenoste spodní prádlo ze syntetického materiálu. To způsobuje vlhké a teplé prostředí – tedy ideální pro tvorbu bakterií.
8. Intimní oblasti si myjte jen teplou vodou. Pokud se bez mýdla nebo sprchového gelu neobejdete, používejte jen ty s neutrálním pH.
9. Po pohlavním styku se co nejdříve vymočte, abyste vypláchla bakterie.

Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Palčivá bolest, Imunoterapie, Zánět, Moč, Moc, Nejčastější způsob, Série vyšetření, Moderní způsob, Měchýř, Pravidelný přísun, Neléčený zánět, Mech, Celkový příznak, Zdraví na Heureka.cz