Maminka.czZdraví

Zánět močových cest umí potrápit! Co dělat, aby se vám vyhnul?

13. 9. 2019
Zánět močových cest umí potrápit! Co dělat, aby se vám vyhnul?
Jste k této bolestivé nepříjemnosti náchylná? Onemocnění, které je pro spoustu žen doslova strašákem, se rádo opakovaně vrací a dokáže pěkně zkomplikovat život. Jak mu zabránit a eliminovat co nejvíce riziko, že propukne? Zde je několik důležitých rad přímo od urologů a gynekologů.

Podle studií v České republice někdy prodělala zánět močových cest zhruba každá druhá žena. Některé údaje uvádí dokonce až 70 %, z toho přibližně v 15 % případů se záněty vrací. Ženy jsou k této chorobě mnohem náchylnější než muži, a to zejména z důvodu odlišné anatomické stavby močového ústrojí. Mají totiž kratší močovou trubici a její vyústění se nachází blízko konečníku, který je zdrojem bakterií způsobujících zánět. Většina infekcí močových cest je vyvolána bakteriemi, které se dostanou právě z okolí konečníku do močové trubice a odtud do močového měchýře.

„Urologické obtíže patří stále mezi témata, o kterých se lidé stydí hovořit. Často proto záněty přechází, a to rozhodně není správné. Může dojít až k závažným komplikacím, jako je například poškození ledvin,“ varuje prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta urologické kliniky FN Motol a vedoucí lékař kliniky Uroklinikum. Jak se můžete rizikovým bateriím bránit? Dodržujte tato preventivní opatření, která výrazně pomáhají udržet močové ústrojí v dobré formě a snížit riziko, že infekce propukne.

Infekce močových cest v těhotenství: Jak se jí zbavit?

Nepospíchejte na toaletě

Pokud chcete z organismu vyplavit potenciálně škodlivé bakterie, musíte důkladně vyprázdnit močový měchýř. Jakmile se vyčuráte, počkejte ještě 30 vteřin, pak se předkloňte a zkuste to ještě jednou. A nezapomeňte, intimní partie se utírají vždy směrem zepředu dozadu. Jste zvyklá moč zadržovat a doběhnout na záchod až na poslední chvíli? Nedělejte to, čím častější močení, tím zdravější močové cesty.

Dejte si brusinkovou šťávu

Plody brusinek dokáží podle některých výzkumů (údajně až u 60 % žen) pomoci zabraňovat tomu, aby se nežádoucí bakterie navázaly na vnitřní výstelku močového měchýře a začaly se tam množit. Vsaďte ale na čistou přírodní šťávu, nikoli přeslazený džus nebo sirup. Vhodné jsou i sušené brusinky (bez přidaného cukru).

Zajděte do lékárny

Zkusit určitě můžete kvalitní doplňky stravy, vždy se ale předem poraďte s lékárníkem, doporučí vám ten nejvhodnější. Většina preparátů pro zdravé močové cesty obsahuje extrakt z brusinek a byliny, jako je kotvičník, kopřiva nebo zlatobýl.

Pozor na ledviny!

Hlídejte si, abyste od pasu dolů neprochladla. Nesedejte si na studený povrch a dobře se oblékejte. Obzvlášť ve studeném podzimním a zimním počasí je vhodné nosit dlouhá trika a  svetry, které kryjí záda v oblasti ledvin. Při sezení venku pomůže i šátek omotaný kolem pasu nebo košile zastrčená do kalhot. Nikdy nezůstávejte v mokrém nebo vlhkém oblečení!

Za bolestivý sex může infekce, ale také strach nebo alergie

Pijte!

Pravidelně a hodně pijte, zvýšený přísun tekutin zabezpečí pravidelné vyprazdňování, díky němuž se vyplavují choroboplodné zárodky a neudržují se na stěnách močového měchýře. Snažte se vypít denně aspoň dva litry tekutin, nejlépe vody. Prokládat ji můžete neslazenými ovocnými nebo urologickými čaji.

Posilujte imunitu

Jak? Vyváženým a zdravým jídelníčkem, dostatkem spánku a pravidelným pohybem, nejlépe venku, na čerstvém vzduchu. Tím budete tělo také přirozeným způsobem otužovat. Dopřávejte si často ovoce a zeleninu, luštěniny a mléčné výrobky, zejména ty zakysané s živými probiotickými bakteriemi. Dostatečný příjem vitaminu C pomáhá okyselit moč a močový měchýř potom není vhodným prostředím pro výskyt nežádoucích bakterií, které způsobují zánět. Do jídelníčku zařaďte více močopudných (diuretických) potravin, jako jsou petržel, celer nebo okurky. Infekci sice vyléčit neumí, ale pomáhají odplavovat moč z močového měchýře a spolu s ní i bakterie.

Příprava hráze na porod: Maliník, lněné semínko, masáž a sex

Po sexu do koupelny!

Při pohlavním styku se bakterie a choroboplodné zárodky snadno a rychle dostanou až k močovému měchýři. Myslete proto na důkladnou intimní hygienu a bezprostředně po sexu se vysprchujte a vymočte. Právě močení je důležité, pomáhá odplavit většinu bakterií z močové trubice.

Maminka Roku 2019
Témata: Zdraví, Gynekologie a porodnictví (poradna), Nemoc, Mléčné výrobky, Trubice, Fakultní nemocnice Motol, Zánět, Močový měchýř, Močová trubice, Močové cesty, Bakterie, Moč, Měchýř, Preparát, Brusinka, Uroklinikum, Česká republika

Mohlo by vás zajímat
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!

Horoskopy

Štír Čtvrtek vám otevře oči a dočkáte se pozitivních změn nejen v práci, ale také na domácí půdě. Nyní jste…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Simona, Simeona

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné