Maminka.czTěhotenství

Zánět slepého střeva se může schovávat za těhotenské obtíže

Martina Machová 7.  10.  2013
Zánět slepého střeva se může schovávat za těhotenské obtíže
Zánět slepého střeva se bohužel nevyhýbá ani budoucím maminkám, navíc se jeho příznaky mohou zaměnit s typicky těhotenskými obtížemi, což celou situaci komplikuje.

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, avšak mnohá „neštěstí“ mají – naštěstí – díky moderní medicíně přijatelná řešení. Mezi takové trampoty lze směle zařadit i zánět slepého střeva (apendixu) během těhotenství. Zatímco v dřívějších dobách byl takový exces pro nastávající maminku obvykle osudový, moderní medicína si s apendicitidou v těhotenství umí poradit. Rizika pro maminku i plod zde sice existují, ale procento úspěšnosti léčení je velmi vysoké.

Nevolnost, zvracení, bolesti břicha? Vždyť jste těhotná!

Průběh zánětu apendixu bývá v těhotenství často rychlejší než mimo toto období. Zpočátku mohou být příznaky přisuzovány postupujícímu těhotenství, a není se co divit! Nevolnost, zvracení, poruchy trávení (zácpa či průjem) k jinému stavu v různé míře takřka neoddělitelně patří. A dokonce ani mírná bolest i tlak v břiše nejsou v těhotenství zas až tak neobvyklé. Určení diagnózy navíc komplikuje fakt, že postupující těhotenství posouvá apendix z normální polohy, a zvětšující se děloha ztěžuje mnohá vyšetření. (Nicméně akutní zánět se obvykle ohlásí velkými bolestmi, s kterými nastávající maminku již nikdo „neodbude“.).

Aby problémů nebylo málo, má slepé střevo vlivem těhotenských hormonů tendenci být překrvené a snadněji podléhat zhnisání – zánětu. Máte-li tedy před plánovaným těhotenstvím problémy s chronickým zánětem slepého střeva, je na místě tyto skutečnosti konzultovat s vaším gynekologem. (Už proto, že chronické problémy v oblasti apendixu mohou zkomplikovat i samotné otěhotnění.)

Opravdu lze těhotnou operovat?

Apendicitida se během gravidity častěji vyskytuje v počátku těhotenství, nejčastěji během prvních 3. měsíců, což operatérům poněkud „usnadňuje cestu“, avšak i operace, kdy je operována nastávající maminka v pokročilejších stádiích těhotenství, bývají úspěšné!

V případě, že se v době vzplanutí zánětu vaše těhotenství chýlí ke konci a plodu předčasný porod již neublíží, pravděpodobně se „zabijí dvě mouchy jednou ranou“, což je sice v tomto případě přirovnání poněkud morbidní, ale trefné! Během císařského řezu vám bude odňat nejen neposedný apendix, ale i další velmi živý obyvatel vaší dutiny břišní – váš potomek. (Což má i jednu nepatrnou výhodu; jizvu budete mít v takovém případě jen jednu.)

Uvažujete-li o miminku, rozhodně neodkládejte své chronické problémy, ať už se jedná o problémy se žlučníkem, slepým střevem nebo třeba zuby moudrosti „na neurčito“. Mnohdy se totiž ozvou v době, kdy to nejméně čekáme a potřebujeme!

Témata: Těhotenství, Zub moudrosti, Muž, Akutní zánět, Mírná bolest, Chronický zánět, Slepé střevo, Zánět, Přirovnání
Mohlo by vás zajímat
Orgasmický porod: Je vůbec možné ho opravdu zažít?
Víchová Tereza
Hypnoporod
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Táta fotí boží fotky dětí! Jak to dokáže a kam chodí na nápady?
kog
Děti
Emotivní vyznání táty, který přišel o svou těhotnou ženu. Fotografie s dcerkou, která přežila, berou za srdce...
Mrázková Dita
Láska a vztahy
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
redakce
Chování a vztahy
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky