Maminka.czTěhotenství

Zánět slepého střeva se může schovávat za těhotenské obtíže

Martina Machová 7.  10.  2013
Zánět slepého střeva se může schovávat za těhotenské obtíže
Zánět slepého střeva se bohužel nevyhýbá ani budoucím maminkám, navíc se jeho příznaky mohou zaměnit s typicky těhotenskými obtížemi, což celou situaci komplikuje.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, avšak mnohá „neštěstí“ mají – naštěstí – díky moderní medicíně přijatelná řešení. Mezi takové trampoty lze směle zařadit i zánět slepého střeva (apendixu) během těhotenství. Zatímco v dřívějších dobách byl takový exces pro nastávající maminku obvykle osudový, moderní medicína si s apendicitidou v těhotenství umí poradit. Rizika pro maminku i plod zde sice existují, ale procento úspěšnosti léčení je velmi vysoké.

Nevolnost, zvracení, bolesti břicha? Vždyť jste těhotná!

Průběh zánětu apendixu bývá v těhotenství často rychlejší než mimo toto období. Zpočátku mohou být příznaky přisuzovány postupujícímu těhotenství, a není se co divit! Nevolnost, zvracení, poruchy trávení (zácpa či průjem) k jinému stavu v různé míře takřka neoddělitelně patří. A dokonce ani mírná bolest i tlak v břiše nejsou v těhotenství zas až tak neobvyklé. Určení diagnózy navíc komplikuje fakt, že postupující těhotenství posouvá apendix z normální polohy, a zvětšující se děloha ztěžuje mnohá vyšetření. (Nicméně akutní zánět se obvykle ohlásí velkými bolestmi, s kterými nastávající maminku již nikdo „neodbude“.).

Aby problémů nebylo málo, má slepé střevo vlivem těhotenských hormonů tendenci být překrvené a snadněji podléhat zhnisání – zánětu. Máte-li tedy před plánovaným těhotenstvím problémy s chronickým zánětem slepého střeva, je na místě tyto skutečnosti konzultovat s vaším gynekologem. (Už proto, že chronické problémy v oblasti apendixu mohou zkomplikovat i samotné otěhotnění.)

Opravdu lze těhotnou operovat?

Apendicitida se během gravidity častěji vyskytuje v počátku těhotenství, nejčastěji během prvních 3. měsíců, což operatérům poněkud „usnadňuje cestu“, avšak i operace, kdy je operována nastávající maminka v pokročilejších stádiích těhotenství, bývají úspěšné!

V případě, že se v době vzplanutí zánětu vaše těhotenství chýlí ke konci a plodu předčasný porod již neublíží, pravděpodobně se „zabijí dvě mouchy jednou ranou“, což je sice v tomto případě přirovnání poněkud morbidní, ale trefné! Během císařského řezu vám bude odňat nejen neposedný apendix, ale i další velmi živý obyvatel vaší dutiny břišní – váš potomek. (Což má i jednu nepatrnou výhodu; jizvu budete mít v takovém případě jen jednu.)

Uvažujete-li o miminku, rozhodně neodkládejte své chronické problémy, ať už se jedná o problémy se žlučníkem, slepým střevem nebo třeba zuby moudrosti „na neurčito“. Mnohdy se totiž ozvou v době, kdy to nejméně čekáme a potřebujeme!

Témata: Těhotenství, Zub moudrosti, Přirovnání, Akutní zánět, Zánět, Muž, Mírná bolest, Slepé střevo, Chronický zánět
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Galerie: "Pneumatiky", strie, celulitida? Známé i neznámé mámy ukázaly svá těla v plavkách a nedostatky neřeší
Mrázková Dita
Mámy v plavkách
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Kvůli nedostatku peněz si připadám mnohem víc zranitelná, říká samoživitelka Hanka. Přečtěte si její příběh
Wallerová Radka
Samoživitelky
Adoptovala tři děti, aby si splnila sen o velké rodině. Co o nich potom zjistila, je k neuvěření!
Formánková Simona
Příběhy
GALERIE: Princezna Charlotte nebo princ George jako dospělí? Neuvěříte, jak budou vypadat děti královských rodin za pár let
Formánková Simona
Galerie
Syna porodila, když jí bylo 57. Mít dítě v pozdějším věku je jednodušší, nemáte taková očekávání, říká Barbara
Formánková Simona
Příběhy
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie