Maminka.czTěhotenství

Zánět slepého střeva se může schovávat za těhotenské obtíže

Martina Machová 7.  10.  2013
Zánět slepého střeva se bohužel nevyhýbá ani budoucím maminkám, navíc se jeho příznaky mohou zaměnit s typicky těhotenskými obtížemi, což celou situaci komplikuje.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, avšak mnohá „neštěstí“ mají – naštěstí – díky moderní medicíně přijatelná řešení. Mezi takové trampoty lze směle zařadit i zánět slepého střeva (apendixu) během těhotenství. Zatímco v dřívějších dobách byl takový exces pro nastávající maminku obvykle osudový, moderní medicína si s apendicitidou v těhotenství umí poradit. Rizika pro maminku i plod zde sice existují, ale procento úspěšnosti léčení je velmi vysoké.

Nevolnost, zvracení, bolesti břicha? Vždyť jste těhotná!

Průběh zánětu apendixu bývá v těhotenství často rychlejší než mimo toto období. Zpočátku mohou být příznaky přisuzovány postupujícímu těhotenství, a není se co divit! Nevolnost, zvracení, poruchy trávení (zácpa či průjem) k jinému stavu v různé míře takřka neoddělitelně patří. A dokonce ani mírná bolest i tlak v břiše nejsou v těhotenství zas až tak neobvyklé. Určení diagnózy navíc komplikuje fakt, že postupující těhotenství posouvá apendix z normální polohy, a zvětšující se děloha ztěžuje mnohá vyšetření. (Nicméně akutní zánět se obvykle ohlásí velkými bolestmi, s kterými nastávající maminku již nikdo „neodbude“.).

Aby problémů nebylo málo, má slepé střevo vlivem těhotenských hormonů tendenci být překrvené a snadněji podléhat zhnisání – zánětu. Máte-li tedy před plánovaným těhotenstvím problémy s chronickým zánětem slepého střeva, je na místě tyto skutečnosti konzultovat s vaším gynekologem. (Už proto, že chronické problémy v oblasti apendixu mohou zkomplikovat i samotné otěhotnění.)

Opravdu lze těhotnou operovat?

Apendicitida se během gravidity častěji vyskytuje v počátku těhotenství, nejčastěji během prvních 3. měsíců, což operatérům poněkud „usnadňuje cestu“, avšak i operace, kdy je operována nastávající maminka v pokročilejších stádiích těhotenství, bývají úspěšné!

V případě, že se v době vzplanutí zánětu vaše těhotenství chýlí ke konci a plodu předčasný porod již neublíží, pravděpodobně se „zabijí dvě mouchy jednou ranou“, což je sice v tomto případě přirovnání poněkud morbidní, ale trefné! Během císařského řezu vám bude odňat nejen neposedný apendix, ale i další velmi živý obyvatel vaší dutiny břišní – váš potomek. (Což má i jednu nepatrnou výhodu; jizvu budete mít v takovém případě jen jednu.)

Uvažujete-li o miminku, rozhodně neodkládejte své chronické problémy, ať už se jedná o problémy se žlučníkem, slepým střevem nebo třeba zuby moudrosti „na neurčito“. Mnohdy se totiž ozvou v době, kdy to nejméně čekáme a potřebujeme!

Témata: Těhotenství, Chronický zánět, Zánět, Přirovnání, Akutní zánět, Mírná bolest, Zub moudrosti, Muž, Slepé střevo
Mohlo by vás zajímat