Maminka.czZdraví

Zánět středního ucha u dětí nepodceňujte. Kdy je píchnutí ucha již nezbytné?

Markéta Novák Matějková 29.  3.  2019
Zánět středního ucha u dětí nepodceňujte. Kdy je píchnutí ucha již nezbytné?
Zánět středního ucha se nejčastěji objevuje u dětí mezi šesti měsíci až třemi roky. Většinou jde o komplikaci spojenou s rýmou či jiným virovým zánětem horních cest dýchacích. Kdy vyrazit k lékaři a proč bolest ucha u dětí nepodceňovat?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jak vzniká zánět středního ucha

Zánět středního ucha vzniká vždy jako komplikace probíhající vleklé rýmy tím, že infekce pronikne sluchovou trubicí (Eustachovou). Je to trubice, která zajišťuje dostatečnou ventilaci středního ucha, u kojenců je široká a krátká, není ještě plně vyvinuta a ústí přímo do hltanu. Takže infekce z nosohltanu se velmi snadno dostane touto trubicí do středouší.

Dojde k zánětu sliznice, která středouší pokrývá, hromadí se zde hlen nebo hnis, bubínek se rozpíná a právě toto pnutí vyvolává nepříjemné bolesti. Pokud včas nezasáhne lékař tím, že bubínek propíchne, může prasknout sám a hnis vyteče. Uvolněním středouší se dítěti uleví.

Zánět středního ucha je vždy provázen opravdu nepříjemnými bolestmi, při kterých malé děti neztišitelně pláčou, nechtějí pít a hlavičku se snaží schovat do peřinky. Současně se objeví kolísavá teplota.

Kdy vyrazit do pohotovost a jak je to s propíchnutím

Někdy se zánět opakuje, a může tak být příčinou pozdější poruchy sluchu. Mějte na paměti, že je vždy na místě zavčas vyhledat lékaře, protože protržení bubínku odbornou cestou se zhojí prakticky bez jizvy, zatímco když bubínek sám praskne, zůstává jizva vždycky.

To může v pozdějším věku vést k jeho špatné funkci a k poruše sluchu. Někdy se však jizva po samovolném prasknutí bubínku nemusí zhojit úplně, což vede k chronickému zánětu a komplikacím s tím spojeným.

Záněty středního ucha se často pojí s chřipkou

Jak ulevit při prvních příznacích zánětu?

Na zánět středního ucha můžete použití speciální ušní kapky. Dále pomůže  čištění nosní dutiny s použitím nosních kapek a odsávačky. Dítěti můžete podat lék ke snížení teploty, který zároveň utlumuje bolest.

Pokud se ovšem dítěti neuleví, teplota přetrvává nebo se dokonce zvýší na 39 °C a více, je třeba vyhledat odborného lékaře, který zvolí vhodný postup léčby.

Jak dlouho zůstat doma po píchnutí uší? Na plavání zapomeňte

Po zánětu středního ucha se snažte zbytečně neurychlovat návrat do normálního režimu, ať už dítě mělo ucho píchnuté, nebo ne. Rozhodně se vyhněte koupání v bazénu a potápění. Lékaři hovoří alespoň o třech týdnech po nemoci. Pokud vaše dítě trpí opakovanými záněty středouší, je dobré se poradit o vhodnosti plavání s pediatrem.

Chronické záněty středního ucha

Pokud vaše dítě trpí chronickými záněty, je na místě především zvyšování jeho odolnosti tak, aby se frekvence zánětů snížila co nejvíce. Vždy je důležité dodržovat dostatečnou rekonvalescenci po již proběhlém zánětu, také dítě otužovat a po konzultaci s lékařem je možno podávat přípravky na posílení obranyschopnosti organismu.

Velice prospěšný je také pravidelný pobyt mimo městské prostředí. Bohužel pouhý týden na horách či u moře nestačí. Velice důležité je naučit dítě co nejdříve samo smrkat.

Očkování proti streptokokům

Jednou z dalších možností je nechat dítě očkovat. Očkuje se proti bakterii Streptococcus pneumoniae, která je nejčastějším původcem opakovaných středoušních zánětů. Veškeré informace vám podá ošetřující dětský lékař.

Jaká homeopatika pomáhají při zánětu středního ucha?

Kdo je náchylný k zánětům středního ucha?

Mezi rizikové faktory pro vznik zánětu středního ucha patří předčasný porod, nízká porodní hmotnost, rozštěp patra, zbytnělá nosní mandle, nesprávná technika smrkání, pobyt novorozence na jednotce intenzivní péče, nemocní starší sourozenci, chladné počasí,  ale údajně jsou také více ohrožené nekojené děti nebo děti žijící v kuřáckém prostředí. Studie ukázaly, že děti, které byly v prvním půlroce krmené umělou výživou, byly záněty středního ucha ohroženy více než děti, které byly kojené.

Jak předcházet zánětům?

Pokud se jedná o miminko, dbejte na to, aby mělo neustále čistý nos. Jakmile dítě trošku povyroste, naučte ho smrkat. Ano, u menších dětí použijete ještě odsávačku, ale batole by již smrkání mohlo zvládnout s vaší pomocí samo. Podle odborníků můžete s nácvikem smrkání začít ještě před prvními narozeninami vašeho dítěte. Děti se v tomto období učí velmi rychle a je to jednodušší, než když začnete o rok později.

Umět se vysmrkat je totiž výbornou prevencí proti vzniku středoušního zánětu, špatná či pozdě nacvičená technika smrkání ho naopak může ještě více podpořit.

Zánět středního ucha: Co vše vás zajímá

Zánět středního ucha a babské rady

Možná jste slyšeli, že na bolest uší pomáhá česnek, který dítěti jednoduše dáte do ucha. To ale rozhodně nezkoušejte, ucho byste totiž mohli ještě více podráždit. Z babských rad se ještě doporučuje převařit vodu s trochou francovky a roztok kapat do ucha. Nicméně u dětí bychom moc neexperimentovali a raději vyrazili k lékaři.

Zmírnit průběh nemoci můžete podáváním doplňků stravy na podporu imunitního systému, dále probioti a prebiotik, například i ve formě fermentovaných potravin, a samozřejmě používáním ušních kapek a nosních sprejů.

Zánět středního ucha a psychosomatika

Zajímavý pohled na bolesti uší nabízí psychosomatika. Například uznávaný lékař, psychoterapeut a průkopník celostní medicíny Ruediger Dahlke se ve své knize Nemoc jako řeč dětské duše v jedné z kapitol věnuje i zánětům uší a uvádí:

"Zánět středního ucha je jedním z nejčastějších akutních onemocnění dětského věku a jeho rozšíření se stále ještě zvětšuje. Musí to souviset s problémy, které odpovídají naší době a které se neřeší. Hlavním obdobím zánětu středouší je skutečně ona fáze dětství, v níž jde právě o zmíněnou oblast naslouchání a poslouchání. Je pochopitelné, že bolest v uších odráží problémy s výchovou a zobrazuje jakousi revoltu proti mnohokrát slyšenému: Ty musíš! Ty nesmíš! Bolesti představují v Nemoci jako symbol výkřiky o pomoc, záněty symbolizují naše konflikty," píše.

Jako lékař samozřejmě uvádí, že příčiny opakovaných zánětů středouší mohou být i virové a bakteriální, ale jako lékař celostní medicíny nezapomíná ani na pohled z hlediska psychosomatiky.

Pokud to ještě na lékaře není, rozhodně nezkoušejte dávat dítěti do ucha česnek, jak radí některé babské rady, celé vnitřní prostředí byste mohli ještě více podráždit. Spíše zkuste následující: vyrobte kapky z převařené vody s trochou francovky a ty kapejte do ucha. Většinou to u nerozběhlého mírného zánětu zabere. Na druhou stranu – jestliže dítě nadále ucho pobolívá, a navíc má už třeba tři čtyři dny zvýšenou teplotu, vezměte ho k lékaři, může jít o celkovou bakteriální infekci.

Více na https://supermamy.maminka.cz/clanek/pro-zeny-super-mamy-materstvi-kojenec/379924/zanet-stredniho-ucha-kdy-vyrazit-k-lekari-a-jake-babske-rady-zkusit.html?utm_source=supermamy.maminka.cz&utm_medium=copy
Témata: Zdraví, Děti, Nemoc, Rozšíření, Trubice, Psychosomatika, Babská rada, Píchnutí, Psychoterapeut, Prasknutí, Původce, Bolest uší, Chronický zánět, Ucho, Čas na smrkání, Ruediger Dahlke, Vlek, Střední ucho, Zánět, Bubínek, Bolest, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Galerie: "Pneumatiky", strie, celulitida? Známé i neznámé mámy ukázaly svá těla v plavkách a nedostatky neřeší
Mrázková Dita
Mámy v plavkách
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Adoptovala tři děti, aby si splnila sen o velké rodině. Co o nich potom zjistila, je k neuvěření!
Formánková Simona
Příběhy
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
GALERIE: Princezna Charlotte nebo princ George jako dospělí? Neuvěříte, jak budou vypadat děti královských rodin za pár let
Formánková Simona
Galerie
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Tímto gestem dojali svou maminku k slzám! Tři bratři vytvořili "remake" fotek z dětství, takové snímky by chtěl každý rodič
Formánková Simona
Galerie