Maminka.czDěti a nemoci

Zápal plic u dětí: Jak vzniká a je nakažlivý? Tohle jsou jasné příznaky

3. 11. 2020
Co je nejčastěji příčinou pneumonie neboli zápalu plic u dětí? Jak se nemoc projevuje a kdy je na místě volat lékaře? Můžete jako rodič – laik poznat, že nejde o obyčejnou virózu, kašel nebo nachlazení? A jak náročná je léčba? Poradí lékař.

Zánět plic (zápal plic, latinsky pneumonie) byl zvláště v minulosti obávanou nemocí a je jí, jak nyní vidíme při pandemii koronaviru, dosud. Dýchací cesty včetně plic jsou vystaveny denně při dýchání miliardám mikroorganismů a cizorodým látkám (zvláště v moderní době se silně znečištěným vzduchem) a plíce jsou jakýmsi „vzduchovým filtrem“.

Dětské nemoci u dospělých mohou mít vážnější průběh a více komplikací

Je tedy třeba je dobře chránit a pečovat o jejich kondici. Podle údajů Světové zdravotnické organizace představuje zápal plic příčinu 16 procent všech úmrtí dětí mladších pěti let. Podle vědeckých studií mají vyšší riziko vzniku zápalu plic děti, jejichž rodiče kouří, a ty, které jsou vystaveny pasivnímu kouření.

 Jak vznikne zápal plic?

Zápal plic mohou způsobit viry, bakterie, plísně nebo třeba chemické látky (velmi nebezpečné jsou výpary těkavých látek, třeba benzínu při náhodném požití). Nejčastějším původcem zápalu plic jsou viry (včetně nyní aktuálního pandemického koronaviru SARS-CoV-2).

Také se stává, že po prvotním poškození plic se více následně rozmnoží bakterie (například velmi nebezpečný pneumokok) a dílo zkázy dokončí. „Nejvíce se tohoto onemocnění bojíme u starších lidí, malých dětí a chronicky nemocných pacientů. U rizikových pacientů může být i v dnešní době tato nemoc smrtelná nebo zanechat dlouhodobé nebo dokonce trvalé následky. Naštěstí drtivá většina zápalů plic u dětí probíhá příznivě a plně se uzdraví,“ říká pediatr Richard Rýznar.

Nákaza pneumokokem: Hrozí záněty průdušek, zápal plic i meningitida!

Varovné příznaky? Kašel, teplota, dušnost a pocení!

Samozřejmě není na místě panika, zdaleka ne každý kašel znamená hned zápal plic, většinou se naštěstí jedná o akutní zánět horních dýchacích cest. „Navíc kašlací reflex je u dětí mnohem silnější než u dospělých. S každým zakuckáním nebo zvýšenou teplotou není třeba utíkat hned k doktorovi. Pokud ovšem kašel provázejí teploty vyšší než 38 stupňů, dítěti se hůře dýchá, je unavené, potom je okamžitá návštěva lékaře nutností. Také v případě, že kašel trvá i bez teploty, ale bez viditelného zlepšení 14 dnů, je rovněž vhodné lékaře navštívit,“ vysvětluje lékař Rýznar.

Jak probíhá diagnóza a léčba?

Diagnózu zápalu plic stanoví lékař na základě fyzikálního vyšetření dítěte (zejména poslechem za pomoci stetoskopu, ale negativní poslechový nález není rozhodujícím kritériem), laboratorního vyšetření vzorku krve, mikrobiologického vyšetření odebraných výtěrů a hlenů a samozřejmě pomocí moderních zobrazovacích metod (rentgen plic nebo CT).

„Následně po stanovení diagnózy se snažíme určit i původce zápalu plic. Toto však je často možné až s odstupem několika dnů. V léčbě se používají podle příčiny antibiotika, léky proti virům, vitaminy, přípravky na posílení imunity, důležitý je dostatek tekutin a klidový režim. Nutné jsou samozřejmě pravidelné kontroly lékařem. Závažnější stavy se pak řeší za hospitalizace v nemocnici,“ popisuje pediatr Rýznar.

Zánět středního ucha už nemusí budit vaše dítě ze spaní

Důležitá je prevence i rekonvalescence

Jako u všech onemocnění, zejména těch respiračních, je velmi důležitá prevence. V čem spočívá? V poslední době o tomto tématu čteme a slyšíme prakticky neustále a ze všech stran. Základem je samozřejmě posilování přirozené imunity, zdravý životní styl, dostatek spánku a kvalitního odpočinku, pravidelný pohyb, nejlépe na čerstvém vzduchu, a rozmanitý jídelníček bohatý na vitaminy, minerální látky, vlákninu.

„Dovolil bych si připomenout ještě jednu důležitou věc, a to očkování proti pneumokokům, které u kojenců a také seniorů hradí zdravotní pojišťovny. Potřebné informace vám rád poskytne každý pediatr,“ zdůrazňuje lékař. Vakcína proti pneumokokům je jedním z nejspolehlivějších nástrojů k omezení výskytu a závažnosti zápalu plic.

Stolice miminek: Jak by měla vypadat a co vše z ní poznáte?

Jak již bylo zmíněno výše, zápal plic, zejména pokud je jeho průběh komplikovaný, může někdy zanechat trvalé následky na zdraví. Nevíte, jak dlouho dítě po nemoci „šetřit“, kdy mu opět dovolit fyzickou zátěž a sport? „Rekonvalescenci po prodělaném zápalu plic není radno podcenit. Vhodnější je, pokud je delší s postupným zařazováním fyzické zátěže. Postup je ale individuální, záleží na spoustě okolností a je třeba i toto období a další postup konzultovat s pediatrem,“ popisuje  Rýznar.

Zhoršuje Covid-19 potíže malých alergiků a astmatiků? Tohle byste měli vědět!

Pozor na kašel u nejmenších dětí!

Kašel je důležitým obranným mechanismem dýchacích cest, zbavuje například hlenu. Pokud je ale suchý dráždivý kašel (většinou se objeví v první fázi onemocnění) příliš vyčerpávající, je třeba jej zmírnit. Vhodných preparátů existuje celá řada.

V dalším průběhu onemocnění dýchacích cest se kašel většinou mění na vlhký – tzv. produktivní. Zde se potom používají jiné léky a doplňky stravy na ovlivnění charakteru hlenu. „Jelikož malé děti (kojenci a batolata) produkují mnohem více hlenu než starší děti nebo dospělí, doporučuji jim tyto léky nepodávat. Lépe je mít doma inhalátor (postačují i ty levnější), menším dětem je potřeba odsávat z horních dýchacích cest hleny, nepřetápět v místnosti a často větrat. Dítě pak ukládejte do zvýšené polohy, kvůli usnadnění dýchání. Můžeme zvlhčovat prostředí zvlhčovači vzduchu nebo alespoň mokrými prostěradly a ručníky kolem postýlky,“ radí lékař Rýznar.

Příznaky zápalu plic u dítěte

*kašel

*dušnost

*zrychlené či přerývavé dýchání

*bolesti hlavy

*začervenalé, planoucí tváře

*zvýšená teplota nebo horečka

*únava, schvácenost, pocení

*ztráta chuti k jídlu

Potravinovou intoleranci je na rozdíl od alergie těžší hned rozpoznat
Jak vyléčit dítě? Pozor na zaručené rady z diskusí na internetu, varuje lékárnice

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Děti, Zdraví, Koronavirus, Děti a nemoci, Nemoc, Nemoci, Kašel, Léčba, Zápal plic, Richard Rýznar, Onemocnění, Lékař, Výtěr, Riziko vzniku, Laťka, Plíce, Hlen, Dýchací cesta, Laboratoř

Mohlo by vás zajímat
Kdysi a teď: Po letech se znovu nafotili, veselé i dojemné snímky vás dostanou
To se nedá jíst, stěžují si mámy v porodnicích. Co jste dostaly na talíř vy?
Poporodní deprese! Máma ukázala dvě odlišné fotky a sklidila neuvěřitelnou podporu!
Očekávání vs. realita. Kresby mateřství, které pobaví i uklidní! Jedeme v tom všichni
Hračky, které se nepovedly. Výběr z těch nejšílenějších
Na věku nezáleží, otěhotním i ve 40! Jaké jsou další největší mýty o neplodnosti?
10 chyb v legendárním filmu Pelíšky, na které jste zatím nepřišli
Hysterický záchvat: Zvládněte ho bez stresu! Tohle na vzteklouny platí
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině

Horoskopy

Ryby Neváhejte ani minutu a otevřete oči novým možnostem. Pokud jste na sobě nepocítili profesní úspěch, tak…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ingrid, Ingeborg, Inna

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné