Maminka.czZápisy

Zápis do 1. třídy: A tkaničku si ten váš zavázat umí?

Tereza Víchová 10.  2.  2022
Zdroj: koláž Istock
Zápis do 1. třídy: A tkaničku si ten váš zavázat umí? | Zdroj: koláž Istock
Zápis do školy je tu za pár týdnů. Patříte k rodičům, kteří s dětmi „trénují”, nebo mávnete rukou, že to přece nějak dopadne a vaše dítě je viditelně na školu zralé? Přinášíme vám desatero předškoláka a jednu otázku k tomu: Jak jste na tom doma s vázáním tkaniček?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Od ambicí k lenosti. Ale i tak…

Do školy budu vypravovat třetí (a poslední) dítě. Byla jsem zprvu ambiciózní matkou, která s prvním synem mockrát řešila, že namalovanému tátovi (no, při použití velké dávky fantazie to byla mužská postava) chybí uši nebo počet prstů na ruce se nerovná pěti. U druhého syna mi vadil i fakt, že se stydí a paní učitelce se u zápisu nedívá do očí. ("Vždyť ji znáš a co jsme si doma tolikrát říkali?!") Momentálně jsem už šest let líným rodičem, který nechá děti co nejvíc věcí vyřizovat samotné, a učit se tak nějak jedno od druhého. Ale přesto… TA tkanička!

Její zavazování v mé hlavě po pátých narozeninách dětí spouští alarm. Je to něco, co považuji za podobnou nutnost jako čistit si zuby. Kde se ta obsese vzala? Sama nevím. Jak je to u vás? Já jsem právě po několikadenním tréninku kličkování oslavila úspěch a pomyslně si odškrtla, že úkol je splněn. Hrdý syn prohlásil, že se u zápisu sám ozve a ukáže, co umí. Ale ouha, bude to vůbec potřebovat?

VIDEO: Zápis do školy: Na co se připravit?

Tkanička? To už raději ani nezkoušíme

Mezi učitelkami mám pár známých a kamarádek. Jedné z nich jsem hrdě hlásila, který bod desatera jsme úspěšně zvládli. Zasmála se od srdce a lakonicky pravila, že zavázat tkaničku už obvykle po dětech ani nechtějí. Netroufnou si. Přestává to být běžná výbava prvňáka (i staršího žáka). Dokládá to třeba příhoda s jedním šesťákem. Na hodině tělocviku se ozval učitel s výtkou směrem k žákovi, že se má tkaničky naučit zavázat a nestrkat je do bot. Situace se vyřešila tím, že rodiče zakoupili tenisky na suchý zip.

Zápisy do prvních tříd se blíží. Co by měl umět předškolák a jak mu pomoct s přípravou?

My jsme s předškolákem slavnostně vyrazili na nákup nových bot. A hádejte, na co jsme narazili: v čísle 31 jsme tenisky na tkaničky na pultě nenašli. Možná náhoda, když je zrovna zimní sezona. Nebo jsou už běžnější boty, kde jsou tkaničky gumové – nezavazovací, jen takové naoko, přes něž se zapne jeden suchý zip? Nemám pocit, že by měl syn nadpozemskou schopnost, protože si zaváže boty. Koneckonců to podle nabídky prodejen s obuví možná ani nepotřebuje. K zápisu ale půjdeme s tím, že desatero je splněno. Tady jsou všechny jeho body, ať už k vyzkoušení, zamyšlení nebo k onomu mávnutí rukou z úvodu:

Desatero předškoláka

  • Znám své jméno.
  • Umím pozdravit.
  • Umím správně držet tužku.
  • Rozpoznám levou a pravou ruku.
  • Umím počítat do deseti.
  • Znám barvy.
  • Znám geometrické tvary.
  • Umím se obléknout.
  • Umím si zavázat tkaničku.
  • Dovedu si uklidit hračky.
Témata: Rodiče, Předškolák, Syn, Prvňáček, Základní škola, Zápisy, První třída, postava, Škola, Vázání, Hrdý, Děti, Tkanička, Desatero, Boty, Zápis
Mohlo by vás zajímat
Herečka Erika Stárková porodila dceru Almu doma. Které další známé Češky si nemůžou vynachválit domácí porod?
Mrázková Dita
Domácí porod
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Syndrom karpálního tunelu: Bolesti, křeče, brnění prstů i otoky. Co s tím?
Procházková Simona
Zdraví
Eva Burešová porodila! Partner Přemek napsal dojemné vyznání
Víchová Tereza
Slavné maminky
Dominika Mesarošová má jasno: Druhé dítě nechci. Úkol stát se mámou jsem si už splnila
Mrázková Dita
Slavné maminky
Jedna vlastní, druhá adoptovaná: Dcery herce Toma Cruise Suri a Isabella vyrostly jako z vody! V čem našly největší vášeň?
Mrázková Dita
Děti slavných
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie