Maminka.czZápisy

Zápis do 1. třídy: A tkaničku si ten váš zavázat umí?

Tereza Víchová 10.  2.  2022
Zápis do školy je tu za pár týdnů. Patříte k rodičům, kteří s dětmi „trénují”, nebo mávnete rukou, že to přece nějak dopadne a vaše dítě je viditelně na školu zralé? Přinášíme vám desatero předškoláka a jednu otázku k tomu: Jak jste na tom doma s vázáním tkaniček?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Od ambicí k lenosti. Ale i tak…

Do školy budu vypravovat třetí (a poslední) dítě. Byla jsem zprvu ambiciózní matkou, která s prvním synem mockrát řešila, že namalovanému tátovi (no, při použití velké dávky fantazie to byla mužská postava) chybí uši nebo počet prstů na ruce se nerovná pěti. U druhého syna mi vadil i fakt, že se stydí a paní učitelce se u zápisu nedívá do očí. ("Vždyť ji znáš a co jsme si doma tolikrát říkali?!") Momentálně jsem už šest let líným rodičem, který nechá děti co nejvíc věcí vyřizovat samotné, a učit se tak nějak jedno od druhého. Ale přesto… TA tkanička!

Její zavazování v mé hlavě po pátých narozeninách dětí spouští alarm. Je to něco, co považuji za podobnou nutnost jako čistit si zuby. Kde se ta obsese vzala? Sama nevím. Jak je to u vás? Já jsem právě po několikadenním tréninku kličkování oslavila úspěch a pomyslně si odškrtla, že úkol je splněn. Hrdý syn prohlásil, že se u zápisu sám ozve a ukáže, co umí. Ale ouha, bude to vůbec potřebovat?

VIDEO: Zápis do školy: Na co se připravit?

Tkanička? To už raději ani nezkoušíme

Mezi učitelkami mám pár známých a kamarádek. Jedné z nich jsem hrdě hlásila, který bod desatera jsme úspěšně zvládli. Zasmála se od srdce a lakonicky pravila, že zavázat tkaničku už obvykle po dětech ani nechtějí. Netroufnou si. Přestává to být běžná výbava prvňáka (i staršího žáka). Dokládá to třeba příhoda s jedním šesťákem. Na hodině tělocviku se ozval učitel s výtkou směrem k žákovi, že se má tkaničky naučit zavázat a nestrkat je do bot. Situace se vyřešila tím, že rodiče zakoupili tenisky na suchý zip.

Zápisy do prvních tříd se blíží. Kdy proběhnou, co by měl předškolák umět a jak ho připravit?

My jsme s předškolákem slavnostně vyrazili na nákup nových bot. A hádejte, na co jsme narazili: v čísle 31 jsme tenisky na tkaničky na pultě nenašli. Možná náhoda, když je zrovna zimní sezona. Nebo jsou už běžnější boty, kde jsou tkaničky gumové – nezavazovací, jen takové naoko, přes něž se zapne jeden suchý zip? Nemám pocit, že by měl syn nadpozemskou schopnost, protože si zaváže boty. Koneckonců to podle nabídky prodejen s obuví možná ani nepotřebuje. K zápisu ale půjdeme s tím, že desatero je splněno. Tady jsou všechny jeho body, ať už k vyzkoušení, zamyšlení nebo k onomu mávnutí rukou z úvodu:

Desatero předškoláka

  • Znám své jméno.
  • Umím pozdravit.
  • Umím správně držet tužku.
  • Rozpoznám levou a pravou ruku.
  • Umím počítat do deseti.
  • Znám barvy.
  • Znám geometrické tvary.
  • Umím se obléknout.
  • Umím si zavázat tkaničku.
  • Dovedu si uklidit hračky.
Témata: Předškolák, Syn, Rodiče, Zápisy, Základní škola, postava, Prvňáček, První třída, Hrdý, Zápis, Desatero, Zimní sezona, Děti, Tkanička, Škola, Vázání, Boty