Maminka.czPodcasty

VIDEO: Je vaše dítě zralé na školku? Tady máte všechny informace, abyste to zjistili

Tereza Víchová 28.  4.  2022
VIDEO: Je vaše dítě zralé na školku? Tady máte všechny informace, abyste to zjistili
Chystáte se k zápisu do školky nebo už máte za sebou ty chvíle, kdy jste přemýšleli, jestli už pro vaše dítě bude školka to pravé? A také která školka, máte-li na výběr? Podívejte se na video, kde jsme si povídali s odbornicí na slovo vzatou – s odbornicí na děti i rodiče.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Mámo, táto, jestlipak jste připraveni?

Michaela Willheimová je pedagožka a jedna ze zakladatelek projektu Žijeme Montessori. O zralosti dítěte pro školku má jasno a pro spoustu rodičů to bude překvapení: mnohem víc než o zralosti dítěte samotného a skutečnosti, zda pozná svou značku na skříňce a umí se najíst příborem, je to o zralosti rodičů.

Mateřská škola je přechodový rituál, první velké odloučení. Děti z nás všechno cítí – i to, jestli jsme si jistí svým rozhodnutím. Děti se totiž adaptují na cokoliv, ale musí mít pocit bezpečí a důvěry,” říká Michaela Willheimová s tím, že máma i táta si zkrátka musí být jisti, že ten správný čas na školku už nastal.

Na mateřské: mám dát starší dítě do školky?

Možná jste také přesně v téhle situaci a váháte. Michaela Willheimová radí zohlednit následující: 

„Zajímá vaše dítě svět? Na dítěti je poznat, že už mu máma přestává stačit. Ptá se proč, co a jak, potřebuje viditelně ‚do světa’. Vydrží bez vás? Je v pohodě dvě hodiny u kamarádky, přespalo u babičky? Na tom všem je jasně poznat, jestli je na školku zralé.”

Chci do práce brzy: a co když dítěti školkou ublížím?

A to je druhé jablko sváru, které se týká velkého množství maminek. Ať už je důvod k ukončení rodičovské a k rozhodnutí pro školku jakýkoliv, má odbornice jasno: spokojená máma = spokojené dítě. Takže posuzovat, zda je správné dávat dítě do školky dříve, než je obvyklé, není na pořadu dne. Ale jeho spokojenost se dá zajistit pečlivým výběrem.

„Doporučuji dávat děti do školky jen na dopoledne, ať tam nezůstávají dlouho. Ideální je koncept dětských skupin, kde je maximálně deset nebo dvanáct lidí. Je totiž velký rozdíl ve zralosti dvou- a tříletého dítěte a každé potřebuje něco jiného,” vysvětluje Michaela Willheimová.

Podle čeho vybrat správnou školku? Jaká jsou specifika Montessori přístupu? V čem vám pomůže to, když se kolem té „své” vybrané školky budete předem jen tak procházet a pozorovat děti a paní učitelky na zahrádce? A jaká kouzelná věta vás zbaví smutku, když se později u dětí objeví slzičky kvůli odloučení? Podívejte se na video. 

FESTIVAL O tĚHOTeNSTVÍ, POrodu a rodičovství 2022

A pokud budete chtít inspirativní Míšu Willheimovou vidět osobně, potkáte ji na Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství 2022.

V rámci Týdne respektu k porodu proběhne už 16. až 22. května v pražských Holešovicích.

Témata: Rodiče, Podcasty, Děti, Předškolák, Rozhovor, Mateřská škola, Montessori, Nejlepší video, projekt, Michaela Willheimová, Odbornice, Zralost, Máma, Holešovice
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Zlobivé, nebo hyperaktivní? Kdo to zjistí a jakým způsobem
Ašenbrenerová Ivana
Časopis Maminka
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Zpěvačka Rihanna porodila! S rapperem A$AP Rockym se radují z prvního potomka
Formánková Simona
Rihanna
Tímto gestem dojali svou maminku k slzám! Tři bratři vytvořili "remake" fotek z dětství, takové snímky by chtěl každý rodič
Formánková Simona
Galerie
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie