Maminka.czMateřská škola

Zápis do školky: Jakou vybrat a na co všechno dítě připravit?

istockphoto.com
Zápis do školky: Jakou vybrat a na co všechno dítě připravit? | istockphoto.com
Zápisy do mateřských škol proběhnou sice až v květnu (letos nejspíše opět distanční formou), ale už nyní je třeba si položit otázku, jestli je vaše dítě na školku zralé. Už víte, jakou školku mu vyberete, co takový zápis bude obnášet a jaké jsou podmínky přijetí do mateřské školy?

Čeká vás, respektive vaši ratolest, zápis do mateřské školky? Jde o důležitý milník v životě každého dítěte, a tak byste měli myslet na to, aby byl pro něj co nejpohodovější. Je proto dobré pečlivě vybrat místo, kde se bude cítit dobře, kde ho budou mít rádi a nebudou ho peskovat za špatně utřený zadeček, rozbryndanou polévku či obráceně obuté botky. V letošním roce bohužel proběhnou zápisy do mateřinek pravděpodobně opět pouze na dálku, což je velká škoda. 

Začněte školku řešit včas

Prvním krokem je pochopitelně dobrý výběr školky, máte-li možnost vybírat. Kritériem určitě bude vzdálenost od domova (proto se nabízí jako nejjednodušší řešení výběr spádové státní mateřské školy, do níž budou navíc chodit i kamarádi z nejbližšího okolí) a samozřejmě rovněž finanční otázka – protože u státní školky platíte maximálně pár set měsíčně, kdežto v soukromém zařízení vás celotýdenní docházka vyjde hlavně ve velkých městech, a pokud není školka zapojena do dotačních programů, na osm nebo deset i více tisíc korun měsíčně. 

Rozhodující je pro řadu rodičů také to, jaký výchovně-pedagogický směr nebo nadstandardní vzdělávání školka nabízí. I státní mateřské školy už nabízejí rozšířenou výuku jazyků či sportovní zaměření. U soukromých si můžete vybírat i taneční, ekologické, lesní, školky s Montessori či Waldorfskou pedagogikou a potěší, že soukromá zařízení mají více učitelů/lektorů na menší počet dětí a nezřídka tam potkáte i učitele-muže.

Soukromé školky častěji slučují děti všech věkových kategorií do jedné třídy, což může být velkou výhodou pro všechny. Starší mohou pomáhat mladším a mladší se učit od starších jako od sourozenců. Ale pokud má být uznaný poslední rok školky jako oficiální předškolní docházka, měla by i taková soukromá školka patřit mezi tzv. rejstříkové. Jinak počítejte v posledním roce s nutností dojít do nejbližší rejstříkové, přihlásit dítě tam, byť k individuálnímu programu, a nechat si jej „přezkoušet“ ze školní zralosti.

Jak se připravit k zápisu do školky?

Výběr školky nepodceňujte

Udělejte si vlastní „průzkum trhu“. Na hřištích nebo například na facebookových stránkách vašeho města zapátrejte po zkušenostech maminek, jejichž děti už do vámi vybrané školky chodí. Skvělou příležitostí bývá, tedy za normálních podmínek, zavítat na dny otevřených dveří. Letos je celá řada mateřských škol bude organizovat on-line, tudíž bude šance prohlédnout si prostory školky alespoň na videu, prostřednictvím internetových komunikačních platforem se pak budete moci ředitele školky nebo pedagogů zeptat na vše, co vás zajímá. Sledujte webové stránky vybrané školky.

Určitě bych si všímala otevřenosti personálu, zkušeností učitelek a ředitelů, komunikace s rodiči,“ vysvětluje Mgr. Ivana Procházková, která vede kurzy pro rodiče a provozuje v Brně školku s prvky Montessori. „Ptala bych se na program a aktivity, které se s dětmi dělají, jestli jsou přiměřené věku. Fajn je, když se můžete jít podívat na běžný chod třídy. Jestli jsou někde děti šťastné, jde poznat vcelku rychle. Obecně je v rozhodování se důležitá intuice. Jak se kde cítíte a jakou má školka atmosféru. Proto je dobré jít se podívat i do několika, protože často nevíte, co můžete od školky očekávat,“ doporučuje.

Školka, nebo jesle? Možností je víc! A kam přijmou dítě bez očkování?

Dejte jen na svůj názor

Pokud už máte svůj tip, ještě se ujistěte, že je opravdu váš. Že do drahé anglické školky nebudete hlásit své dítě jen proto, že to udělala vaše kamarádka. Jděte po tom, jaké je vaše dítě, zkuste si představit, jak by ho ve školce bavil den, jestli jeho povaha souzní s hlavní náplní školky. Je také nesmysl dát dítě například do Montessori školky jen proto, že je to zrovna módní.

Stává se to. Máme rodiče, kteří o Montessori vlastně ani nic neví, jen jim někdo řekl, že je to u nás dobré, nebo to někde četli/slyšeli a líbilo se jim to. Potom jsou rodiče překvapení, co všechno dítě u nás dokáže. Každopádně určitě je třeba se rozhodovat podle toho, co s vámi souzní,“ říká otevřeně Mgr. Ivana Procházková.

Zápisy do školek: Přečtěte si tipy, jak děti na nástup do školky připravit

Děti motivujte, ale nepřetěžujte

Řada rodičů vybírá také velmi ambiciózní instituce, se spoustou aktivit, kroužků a vzdělávání, které si člověk spojuje spíše se školou. 

Přehlcení dětí je velkým tématem dneška. Pokud je například cizí jazyk učený tak, že je plynule zakomponován do chodu třídy, tzn. ideálně, že prostě jeden dospělý takto neustále mluví, děti to nezahlcuje. Když ke všemu ale napočítáme keramiku, sport, zpívání, tančení, gymnastiku, jógu… nezbývá dětem moc času na takové to nicnedělání, které by odpoledne po programu ve školkách být mělo,“ vysvětluje Mgr. Ivana Procházková, v čem se často děje chyba.

Zápis do školky: Přednost mají starší děti a nejdůležitější je trvalé bydliště

Je dítě na zápis do školky připravené?

Na co nesmíte zapomínat, je také fakt, jak je dítě na začátek školky připravené – zda už je pro něj správný čas. Možná do září stihne třetí narozeniny, které ještě donedávna byly jedním z hlavních kritérií nástupu. Ale je opravdu dítě připravené?

Nejde jen o to, že by mělo být 100% odplenkované, ovládat sebeobsluhu, tedy umět si obléknout většinu oblečení a samo se najíst, jít na záchod, mělo by umět vykomunikovat si, co potřebuje… Jde o něco jiného.

Nemyslím, že jsou rozhodující narozeniny, ale to, jak je dítě zralé (fyzicky, psychicky, emočně i sociálně) a také jak jsou zralí rodiče. Ti se totiž často nerozhodují podle připravenosti dítěte, ale podle toho, kdy musí jít do práce,“ upozorňuje Mgr. Ivana Procházková na důležitou věc.

Dvouleté děti místo ve školce asi nenajdou. Senát chce zákon zrušit

Je sice pravda, že děti kolem třetího roku přirozeně tíhnou ke kolektivu, vyhledávají vrstevníky, tedy je načasování na tři roky „ideální“, nicméně pokud doma máte dítě, které bývalo hodně nemocné, je na vás fixované, ještě se mu nechce mluvit... je na místě minimálně přiklonit se ke školce s individuálním přístupem (i kdyby jen na první rok) nebo rovnou přemýšlet o tom, že nastoupí až za rok.

Co budete k zápisu potřebovat

Na zápis do školky můžete někde i sama, bez dítěte. Konkrétní informace je třeba si zjistit na webu dané školky. Ale když ho vezmete s sebou, bude to pochopitelně lepší. Rozkouká se. Jedna paní učitelka pak bývá vyčleněná na komunikaci s rodiči, druhá je tu k dispozici pro děti.

  • S sebou si vezmete občanský průkaz, někde chtějí vidět i rodný list dítěte nebo potvrzení, že jste ukončila rodičovskou dovolenou.
  • Je třeba vyplnit přihlášku, evidenční list, ale jsou i školky, kde vám to dají na vyplnění domů, a všude k tomu přidají také potvrzení o očkování, které přinesete později orazítkované od pediatra a které nevyžadují jen některé alternativní mateřské školky.
Jak se připravit k zápisu do školky?

Kdy probíhají zápisy do mateřské školy?

Zápisy do mateřských škol pro školní rok 2021/2022 budou probíhat v průběhu května. Konkrétní termín je na rozhodnutí ředitele každé mateřské školy. Přesné dny zápisu do vámi vybrané školky budou na webových stránkách dané školky či nástěnkách před školkou.

To, jestli vaše dítě nakonec přijali, bude nejisté zase hlavně u spádové státní školky. Ty jsou zkrátka nejžádanější a nejplnější. Jestli jste se „vešli“, vám dá školka vědět v předem známém termínu, abyste ještě stihli vyřešit náhradu.

Zápisy do školky budou v květnu. Jak vybrat takovou, kde bude dítě spokojené?

Kritéria přijetí do mateřské školy

Každá školka si před zápisem vytvoří kritéria  podmínky přijetí. Tvoří se proto, aby měly šanci i děti, které přijdou k zápisu v odpoledních hodinách. Není to tedy tak, kdo dřív přijde, ten má větší šanci. Vždy je jedním z kritérií věk dítěte a také adresa trvalého pobytu. Povinnost vzít předškoláka je jasná a potom se skládají přihlášky dle věku.
 
„Je-li ve školce hodně volných míst, dostane se i na nejmenší. Já už dlouhou dobu beru vždy i „netříleté“ děti. Dokonce jsem přijala i dítě, kterému byly dva roky a jeden den. To však bylo na vesnici, kde jsem též ředitelovala. Dalším kritériem je to, že dítě musí zvládat sebeobsluhu a že se nějak domluví. K tomu se vyjadřují rodiče a ředitelka má právo tří měsíců, aby během této doby posoudila, zda tyto podmínky splňuje. Tato podmínka musí být napsaná také v rozhodnutí o přijetí,“ říká ředitelka MŠ V Zahradě v Příbrami Eva Čechová.
 

Co by mělo dítě před nástupem do školky zvládnout?

Na rozdíl od zápisu do školy neprobíhá před nástupem do školky žádné „testování“. Přesto je dobré vědět, jaké základní dovednosti jsou ve školce vyžadovány. Do září zbývá spousta času, proto je dobré začít s předstihem.

  • Dítě by mělo znát své jméno.
  • Dítě by mělo být schopno poznat svou „značku“ na ukládání oblečení. Mělo by také vědět, které oblečení je jeho, a poznat, co si obléknout na procházku apod.
  • Mělo by se umět samo svléknout, s oblékáním i obouváním paní učitelky mladším dětem ještě pomohou. Čtyřleté by to však již mělo zvládnout bez pomoci.
  • Dítě by se mělo být schopné najíst samo lžící bez bryndáku, stejně jako pít z klasické skleničky.
  • Předpokládá se, že dítě již nenosí plenky a umí se vysmrkat.
  • Dítě by mělo umět uklidit po sobě hračky.
  • Budoucí předškoláček by měl vydržet bez rodičů, i když začátky můžou být náročnější.

VIDEO: Kdy daly své děti do školky slavné maminky? Asi vás to překvapí

Školka klepe na dveře. Poradíme vám, na co sebe a předškoláčka připravit
Navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu s předškolákem se rozhodně vyplatí
Zápisy do 1. třídy se blíží. Místo počítání trénujte samostatnost a sociální návyky
Témata: Časopis Maminka, Rodiče, Předškolák, Výchova, Mateřská škola, Očkování, Montessori, Zápisy, Třetí narozeniny, Nejjednodušší řešení, Potenciální kamarád, Kritérium, Maminka, Praha, Příbram, Učitelka, Evidenční list, Velké město, Výplň, První krok, Školní zralost, Otevřenost, Škola, Fix, Zdravotní důvod
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Marie Doležalová: A je to tady zase! Vytahané břicho, povolený zadek a kila navíc
Fejeton Marie Doležalové
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí
Procházková Simona
Mateřství
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Machová MartinaProcházková Simona
Autismus
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
redakce
Chování a vztahy
Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky
Zenklová Veronika
Retro