Maminka.czZápisy

Zápisy do prvních tříd se blíží. Jak budou letos vypadat a co by měl umět každý předškolák?

Simona ProcházkováČasopis Maminka 11.  3.  2021
Pokud máte doma předškoláka, který v září usedne poprvé do školní lavice, určitě vás zajímá, jak budou letos probíhat zápisy do prvních tříd. Nabízíme praktické informace a rady, na co se připravit.

Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci a mimořádným opatřením zřejmě zápisy do prvních tříd proběhnou, stejně jako v loňském roce, distanční formou. To znamená pouze formálně a bez osobní účasti dětí a rodičů přímo ve škole.

"Přestože je v běžných podmínkách zápis do 1. třídy významnou událostí v životě rodiny i školy, současný stav to neumožňuje," uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. „Vzhledem k tomu, že nelze předvídat, jaká budou platit mimořádná opatření v době konání zápisů, je důležité nastavit organizaci zápisu tak, aby umožňovala distanční průběh od začátku do konce a zároveň vycházela vstříc individuálním podmínkám jednotlivých rodin,“ napsal úřad i ředitelům MŠ.

Zápis do 1. tříd se koná v době od 1. dubna do 30. dubna kalendářního roku, ve kterém má dítě zahájit povinnou školní docházku. Konkrétní termín pro školní rok 2021/2022 stanoví ředitel školy.

O konečné podobě konání zápisů by mělo ministerstvo školství rozhodnout ve druhé polovině března. Rodiče by měli proto sledovat webové stránky vybrané základní školy, kde najdou aktualizované informace.

Zápisy do školy: R a Ř umět nemusí, spoustu jiných věcí ano. Které?

Rozhoduje datum narození

Pro vznik povinnosti začít chodit do školy je rozhodující věk dítěte. K zápisu do prvního ročníku pro školní rok 2021/2022 se dostaví děti, kterým bude šest let do 31. srpna 2021 - tedy ty narozené od 1. 9. 2014 do 31. 8. 2015. Dále děti, kterým byl při zápisu v dubnu 2020 povolený odklad školní docházky o jeden rok.

Co všechno potřebujete k zápisu do školy?

Aby mohl být váš budoucí prvňáček zapsán do školy, je nutné dodat:

Veškeré potřebné dokumenty můžete doručit do školy následujícími způsoby:

 • do datové schránky školy
 • prostřednictvím e-mailu s uznávaným elektronickým podpisem zákonného zástupce dítěte (nelze jen poslat prostý email)
 • poštou, nejlépe jako doporučenou zásilku
 • osobním podáním – vhozením do poštovní schránky umístěné zpravidla u vchodu do budovy školy
 • osobním podáním v kanceláři školy nejpozději v den konání zápisu (pokud to škola vzhledem k aktuální situaci umožní)
Navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu s předškolákem se rozhodně vyplatí

Co by měl umět školák?

POZORNOST: Jednou z nejdůležitějších věcí je, aby dítě umělo udržet pozornost alespoň 15 minut.

MOTORIKA: Budoucí školák musí mít uvolněnou ruku a z prstů zvládnout udělat takzvanou špetku, která je základem pro držení tužky. Ani vybarvení obrázku, zapnutí knoflíku nebo zavázání tkaničky by mu neměly dělat potíže.

SLUCH: Už před nástupem do školy by se děti měly naučit rozeznat první hlásky ve slově.

ZRAK: Pro budoucího školáka by neměl být problém rozeznat barvy a tvary, při skládání puzzle či při hraní pexesa by měl jasně rozeznat obrázky a dílky, které k sobě patří.

ŘEČ: Bez mluvení to ve škole nepůjde, a tak by dítě nemělo mít poruchy řeči, mělo by se umět dorozumět a mělo by mít o mluvení zájem.

ZRALOST: Tím se rozumí, že se dítě dokáže podřídit autoritě a svá přání je schopno odložit. Dokáže vyčkat, až domluví ostatní, je schopno pracovat ve skupině.

POHYB: Ještě než si vaše dítě sedne do lavice, mělo by umět hodit a chytit míč, udržet rovnováhu, skákat na jedné noze a přeskočit překážku.

Patlavostí trpí stále více předškoláků! Co s tím a proč tuto vadu řeči neignorovat?

Nenechávejte přípravu na poslední chvíli  

Nástup do školy je pro děti i jejich rodiče zlomovým životním okamžikem a mimořádnou událostí. Jedním z předpokladů úspěšného startu ve škole jsou dobré vyjadřovací schopnosti a komunikační dovednosti. Několikaměsíční domácí izolace, ve které jsme se všichni ocitli, může bohužel mnohým předškolákům nástup do školy zkomplikovat. Dětem schází tolik potřebná komunikace ve školkách s učitelkami i vrstevníky, ale i rozmanitost různých přípravných kroužků a aktivit. Velkou roli tudíž v tomto ohledu aktuálně zastávají rodiče. Co by mělo dítě ideálně zvládnout a jak mu s tím pomoci? Tohle doporučuje klinická logopedka Mgr. Jitka Kaulfuss:

 • předškolák by se měl umět srozumitelně vyjadřovat, položit otázku a odpovědět na ni a porozumět sdělovanému obsahu
 • dbejte na bezchybnou artikulaci hlásek, správná výslovnost je jedním z hodnotících faktorů při zápisu do školy (tolerují se určité nedostatky u složitých hlásek, jakými jsou R a Ř)
 • soustřeďte se více než kdy jindy na komunikaci se svými dětmi, zejména pak na to, jak se vyjadřují a co říkají
 • společné čtení, vyprávění, učení říkanek, písniček a podobné činnosti jsou při rozvoji řeči nenahraditelné, děti si jejich prostřednictvím řeč přirozeně rozvíjejí a kultivují
 • pokud má dítě problémy s výslovností některých hlásek, může pomoci společné procvičování, návody a ukázky toho, jak se naučit jednotlivé hlásky správně vyslovovat a cvičit, najdete například na hlaskovanislipankem.cz 
 • pokud dítěti některé hlásky ani při dlouhodobějším tréninku nejdou, je nejlepším řešením návštěva odborníka – klinického logopeda, který poradí, jak a na čem s předškolákem pracovat

Video: Podívejte se na metodu, jak si snadno zavázat tkaničky

Drží vaše dítě špatně tužku? Správný úchop učte už po třetím roce
Víte, která souhláska nám dělá největší problém?
Jak motivovat předškoláky? Zaměřte se na jejich hrdost, radí učitelky
Témata: Časopis Maminka, Rodina, Děti, Video, Rodiče, Předškolák, Školák, Školy, Školák, Základní škola, Zápisy, Školní lavice, Konání, Budoucí škola, Školní docházka, Datová schránka, Škola, Lavice, Tkanička, Správný úchop, Malý předškolák, Školský zákon, Puzzle, Zápis, První třída
Mohlo by vás zajímat
Milujete tvaroh? Upečte si "prošívanou deku" podle Patricie Pagáčové
Formánková Simona
Slavné maminky
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí
Procházková Simona
Mateřství
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje
Blesk pro ženy
Vaše příběhy
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020