Maminka.czPrezentace klienta

Zařizujete dětský pokoj? Nepodceňte světlo ani stínění!

Reklama 29.  12.  2023
Nastal čas zařídit potomkovi samostatný dětský pokoj? Dosud možná spal s vámi v ložnici, možná se teprve narodí, ale vy chcete, aby od začátku měl svoje vlastní království. Ať tak či tak, zařizování dětského pokoje je zábava, můžeme tu popustit uzdu fantazii a užívat si to.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dětský pokoj jako malé království

Mít vlastní pokoj pro dítě znamená vlastní království, ve kterém si může hrát, kreslit, dělat, co ho baví. Tohle území by se mělo stát jeho útočištěm, kde se cítí bezpečně, zároveň by ale mělo být útulným, a přitom praktickým místem. Možná ho dosud nemělo, protože jste bydleli v malém bytě, který jste teď díky hypotéce na bydlení vyměnili za větší, možná jen nebyl čas ho zařídit. Jak na to, aby se v pokoji dítě cítilo „jako doma“?

Myslete na zóny

Zařizování dětského pokoje má svá pravidla, která je třeba dodržet. Ať už je místnost jakkoli velká, musí v ní být místo, kde si děti budou hrát, kde budou moci spát, a kde budou moci pracovat, kreslit si, tvořit. Nejjednodušší cestou, jak toho dosáhnout, je rozdělit místnost na zóny a ty pak přizpůsobit tomu, k čemu jsou určené. Nezapomeňte, že jednotlivé zóny by od sebe měly být oddělené.

Zóna spaní

Prostor pro spánek je důležitou součástí dětského pokoje, své místo v něm má postel a noční stolek, na který se dá postavit lampička nebo noční světýlko. Spací zóna je určena pro Relax a odpočinek, měla by vyzařovat pozitivní energii. Postel v ideálním případě postavte čelem ke zdi tak, aby z ní dítě vidělo na dveře, snažte se, aby v okolí nebyla žádná elektronika, vyjma už zmíněné lampičky. Postel volte kvalitní a bytelnou, která nevrže a nebude rušit klidný spánek dítěte, pozornost věnujte i výběru roštu i matrace.

Zóna na hraní

Hlavní zóna dětského pokoje, dokud se dítě nepromění ve studenta. I školáci tuto zónu rádi využívají, i když by to veřejně a nahlas nejspíš nepřiznali. Právě tady se odehrávají nejkrásnější chvíle dne, děti se proměňují v princezny, rytíře, oblíbené pohádkové a zvířecí postavičky. Fantazii se meze nekladou.

Klepněte pro větší obrázek

Herní zóna by měla být dostatečně velká na všechna dobrodružství, ideálně uprostřed pokoje, podél jehož zdí je postel, skříně a další nábytek. Do herní zóny se hodí i koberec, abyste se nemuseli bát, že dítě prostydne, umístit sem můžete například i hrací stan, do kterého se mohou v případě potřeby schovat.

Víte, že právě v téhle části pokoje klidně může zavládnout chaos? Hračky se mohou nacházet volně v prostoru, pokud máte větší dítko, nechte to taky trochu na něm. Zeptejte se ho, jak by tahle zóna měla vypadat.

Zóna na učení nebo práci

Jakmile se dítko věkem přiblíží školnímu věku, nastává čas vybudovat učící zónu. Jasně, jistě zde i dosud byl stoleček na kreslení, nejspíš ale nešlo o klasický pracovní stůl, na kterém dítě bude plnit zadané domácí úkoly nebo se připravovat na školu. Mnozí rodiče s tím vyčkávají až na nástup do první třídy, i na ni se ale musí připravovat. Vždyť poslední rok v mateřské škole se dítě stává předškolákem a připravuje se na zápis.

Pracovní stůl postavte tak, aby dítě nesedělo zády ani k oknu, ani ke dveřím, od věci vůbec není výškově nastavitelný stůl, který poroste spolu s dítětem. K němu pořiďte kvalitní židli, nezapomeňte ani na osvětlení. Na něm se nevyplácí šetřit.

Dobře vyberte barvy

I při zařizování dětského pokoje platí pravidlo, že čím je místnost menší, tím světlejší by měly být stěny i nábytek, aby se prostor alespoň opticky zvětšil. Ideální je zařídit pokoj v neutrálních přírodních barvách, další možností je volit barvy podle výše uvedených zón. Do studijní zóny se hodí barvy jako žlutá nebo hnědá, které podporují soustředění, v herní zóně naopak mohou být pestřejší barvy. Pro spací zónu se hodí bílá, modrá nebo fialová.

Nepodceňujte světlo ani stínění

A tady se zastavíme, protože tohle je věc, kterou často neřešíme tak důkladně, jak bychom měli. Často vyrazíme do obchodu s osvětlením a to, které pořídíme, vybíráme podle vzhledu. Co na tom, že naše původní představa byla jiná, Ten motiv je přece dokonalý. Podvědomě sice víme, že to nebylo správné, ale přece tam ten skvost nenecháme.

Klepněte pro větší obrázek

Tak přesně tak by to nemělo vypadat, nejspíš potřebujeme více informací, jak světlo správně vybrat. Výběru osvětlení je třeba věnovat dostatečnou pozornost, raději si vše dvakrát rozmyslet a pro každou zónu vsadit na jiné. V každém případě bychom se ale měli snažit o co nejvíce přirozeného světla. Aby dítě v noci nerušilo, pořiďte sem závěsy, rolety na okna nebo žaluzie do dětského pokoje.

V dětském pokoji nesmí chybět hlavní svítidlo, které ozáří většinu plochy místnosti, různě po pokoji pak rozmístěte menší doplňková svítidla. Na pracovní stůl postavte lampičku, aby si dítě při kreslení nebo psaní úkolů nekazilo oči, do zásuvky dejte orientační svítidla, která všichni ocení zejména v noci.

Víte, že důležitá je i barva světla, jinak teplota chromatičnosti? Ta se udává v Kelvinech a čím je vyšší, tím je světlo studenější. Světlo o hodnotě 4500-6000 K je ideální pro centrální svítidlo a lampičku na pracovním stole, podporuje totiž soustředění. Do odpočinkové zóny stačí hodnota 2700-3000 K. Zajímat byste se měli i o intenzitu světla udávanou v lumenech. Pro centrální svítidlo platí hodnota alespoň 300 lumenů na metr čtvereční, lampička by ideálně měla mít 500 lm.

Témata: Děti, Prezentace klienta, Reklama, Dětské pokoje, Hypotéka