Maminka.czŠkolák

Zásady dětského hubnutí

, Časopis Dieta
7. 8. 2010
Zásady dětského hubnutí
Děti mají dnes tak málo pohybu, že každé šesté dítko má nadváhu nebo obezitu. Tloustnutí můžete předejít, anebo s kily navíc začít aktivně bojovat.

Všimla jste si, že vaše dítko prosedí celé odpoledne u počítače, veškerý jeho pohyb spočívá v cestě do školy a domů, nezdravě jí, miluje sladké a začíná se poměrně rychle zakulacovat? Je načase to změnit.

Nevytvářejte pro dítě dietu

Tvrdá dieta by mu mohla ublížit a přivodit celoživotní problémy s váhou. Děti mohou stejně hubnout nejvýše 0,5 kg týdně.

Co na to odborník: Ani hodně silným dětem nesestavujeme redukční dietu v takové podobě, jak ji známe u dospělých. Taková strava může ohrozit zdravý růst a vývoj dítěte. Ani drtivá většina redukčních diet z internetu není pro dítě vhodnou cestou k úpravě hmotnosti.

V podstatě se jedná o „obyčejnou“ zdravou výživu vhodnou pro dítě v daném věku. Většinou stačí začít pravidelně jíst, hlavně snídat a ve škole svačit, vyškrtat sladkosti a sladké limonády – a výsledky se dostaví.

Neříkejte, že je tlusté

Tím, že se budete snažit dítě „nakopnout“ slovy „nejez ty sušenky, jsi tlustej“ nebo ho budete zásobovat každodenními přednáškami na téma dieta, dítě akorát otrávíte.

Co na to odborník:Děti svůj problém s nadváhou či obezitou jednak většinou velice citlivě vnímají, jednak do určitého věku podobné „dobře míněné“ rady nechápou. A pokud je slyší od svých nejbližších, mrzí je ještě více než třeba od spolužáků.

Zamyslete se nad tím, jestli své dítě máte kvůli jeho kilům navíc rádi méně, než kdyby je nemělo. Ne? Tak mu je nepřipomínejte a raději mu s úpravou hmotnosti pomozte nenápadnými a pozvolnými změnami jídelníčku i celkového životního stylu.

Chvalte

Dítě potěšíte, zvednete mu sebevědomí a motivujete je. Vhodnou odměnou je výlet do přírody, zoo či aquaparku, nové tričko nebo vytoužená hračka.

Co na to odborník:Správná motivace je pro dítě mnohem přínosnější než zákazy, příkazy či zdůrazňování nadváhy, i kdyby byly míněny sebelépe. Svého potomka chvalte i za samotnou snahu něco změnit, ne pouze za shozená kila.

Je také dobré vědět, že je mnohem snazší motivovat dítě k pohybové aktivitě, třeba k jízdě na in-line bruslích, než absolutně zakázat veškeré sladkosti.

Vytvořte kladný vztah k jídlu

A proto nezakazujte, ale předveďte. Společně ochutnávejte a hodnoťte kvalitnější potraviny, zapojujte dítě do vaření a výběru ingrediencí.

Co na to odborník: Je-li třeba provést v jídelníčku dítěte radikální změny, realizujte je nenápadně a postupně. Vyhněte se také poznámkám typu „odteď musíš jíst jenom zdravě“, „jsi teď na dietě, to už se nikdy pořádně nenajíš“ apod. Nový jídelníček by měl být zejména takový, jaký dítě zvládne dodržovat nejen do doby, než se jeho hmotnost upraví, ale celoživotně.

Ani „zdravá“ jídla není vůbec těžké upravit chutně, a pokud si navíc odpustíte poznámku „musíme jíst tohle nové zdravé jídlo, protože jsi tlustý“, s velkou pravděpodobností si potomek změny nevšimne.

Vyvarujte se sladkých nápojů

Litrová láhev koly má stejné množství energie jako oběd. I další limonády nebo zdánlivě zdravé ovocné nektary. Dejte dítěti vodu, neslazený čaj nebo zředěný stoprocentní džus.

Co na to odborník:S vysokou oblibou slazených limonád u silných dětí se v naší poradně setkáváme snad ještě častěji než se sladkostmi. Některé děti jsou schopné vypít podobného nápoje až 4 litry denně! U běžné limonády to ale odpovídá 400 g cukru (pro představu – asi 40 polévkovým lžícím)! Když na tuto skutečnost upozorníme, většinou se dítě zhrozí. A když je požádáme, aby si doma sedlo s cukřenkou k televizi a snědlo 40 polévkových lžic cukru, dívá se s upřímným zděšením.

Příjem cukru ze slazených limonád je u řady dětí opravdu nadměrný, ale nenechte se zmást – zdravěji vypadající slazená minerálka může mít cukru stejně. A i v případě, že má cukru ve 100 ml o polovinu méně, ve 4 litrech to bude „krásných“ 200 g (asi 20 rovných polévkových lžic).

Buďte dítěti vzorem ve stravovacích návycích

Nečekejte zázraky, pokud vy nebo celá rodina nebudete dodržovat zásady zdravého stravování.

Co na to odborník: Je velice smutné, pokud se dítě svou hmotností trápí a rodiče s ním chodí do dietologické poradny, ale to je tak vše, co pro něj udělají. V rodině nenastala žádná změna ani v denním režimu, ani ve stravování. Zvláště mladší děti nemohou podobný problém zvládnout samy, bez podpory (obou !) rodičů a (všech!) sourozenců. Změňte proto postupně a pokud možno nenápadně jídelníček celé rodině. Přivstaňte si na společnou snídani nebo se scházejte na každodenní večeře, o víkendu se začněte jako rodina věnovat sportovní aktivitě. A nakloňte na svou stranu také babičky a dědečky!

Pohyb pro celou rodinu

Dítko do pravidelné pohybové aktivity snadněji vklouzne, když uvidí, že se tak děje i u ostatních členů rodiny. Nenuťte ho jít běhat, když se ostatní ládují u televize brambůrkami.

Co na to odborník: Bez sportu to u dítěte opravdu nejde. Zkuste sledovat, co ho baví. Nemusí nutně běhat každý den 10 km na oválu, ale třeba bude dobrý v míčových hrách, plavání, jízdě na kole, mohlo by ho bavit nějaké bojové umění nebo tanec.

Rozvrhněte sobě i dítěti čas – plánujte jídlo i pohybovou aktivitu

Najděte si na přípravu jídel pro dítě i sebe čas a ten dodržujte. Plánujte dopředu, co uvaříte nebo jakou pohybovou aktivitu vyberete pro celou rodinu.

Co na to odborník:Dobrým začátkem je i 15–20 minut denně na rotopedu doma v obýváku, zařadit můžete i rutinní pohyb – místo výtahu chodit po schodech, do školy a ze školy chodit pěšky, alespoň poslední zastávku, pokud je cesta delší, pro nákup dojít pěšky nebo dojet na kole. Děti k pohybu hodně motivuje také pořízení domácího mazlíčka, který potřebuje venčit (pes, kočka, králík, fretka).

Další zajímavé články se dočtete v aktuálním vydání časopisu Dieta.

Témata: Děti, Předškolák, Školák, Výživa a stravování, Časopis Dieta, Stoprocentní džus, Bojové umění, Celoživotní problém, Správná motivace, Hubnutí, Každodenní večeře

Mohlo by vás zajímat
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Zavinovačka je skoro nutnost! Jak správně miminko zavinout?
Od narození do puberty. Táta točil své děti každý týden. Výsledek je skvělý
Rodičovská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
Jakub dceru rozmazluje, tak jsem to zakázala, říká Agáta Prachařová
Upečte si měkké a voňavé perníčky. Dají se jíst hned po vyndání z trouby
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Čekáte miminko? Oznámit to můžete vtipně a s nápadem. Třeba takto

Horoskopy

Blíženci Nic dnes nesmíte podceňovat. Každé setkání nebo jakýkoli impulz vás může přivést na zajímavou stopu,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Danuta, Liana, Ljuba

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu