[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Proč jste se rozhodla věnovat v rámci seriálu konferencí FOOD21 právě nyní tématu Dětská výživa?
Uspořádat konferenci na téma Dětské výživy považuji vzhledem k současnému zdravotnímu, fyzickému, kondičnímu a duševnímu vývoji „nejmladší“ části naší populace za povinnost.
Je naprosto nezpochybnitelné, že správnou výživou dokážeme dětem vytvořit adekvátní podmínky pro jejich fyzický a duševní vývoj včetně jejich budoucích stravovacích návyků a preferencí, metabolické odolnosti a obecně „fondu“, ze kterého budou moci v pozdějším věku čerpat adekvátní penzum energie a sil.
Jak ale na tu „správnou výživu“ těch nejmenších v době, kdy téměř veškerý názorový vliv převzala reklama velkých potravinářských firem, které častokrát nenávratně směřují naše děti k obezitě, zdravotním komplikacím a pohybové degeneraci?
V době, kdy ekonomická stránka v rámci školního stravování převážila tu výživovou a pečovatelskou? Navíc v době, kdy teplo domova u společné večeře nahradila mikrovlnka?
Jako nakonec u všeho ostatního, i v tomto případě je řada na nás, současných i budoucích rodičích, převzít plnou odpovědnost za stravování našich dětí a vytvořit pro ně ty nejlepší možné podmínky v kritických periodách jejich vývoje.
Jaká témata v rámci dětského stravování jsou podle Vašeho názoru v současné době zásadní?
V současné době se věnuje velká pozornost přípravě na početí dítěte a stravování v období prenatálního vývoje dítěte.
Dalším tématem jsou staro-nové výživové směry (vegetariánství, veganství, raw-strava) u dospívající mládeže, zda jsou vůbec vhodné, kdy můžou pomoci a kdy naopak uškodit. Dále se často hovoří o problematice kaseinu a lepku a jejich případných náhražkách v dětské výživě.
Kdo by měl být zapojen do výživy dětí?
Rodiče, školní zařízení a především samotné děti. Rodiče by měli brát v úvahu fyzické vytížení dětí. Jinak se bude stravovat dítě, které denně sportuje, a jinak dítě, které svůj volný čas věnuje spíše pasivnímu pohybu formou různých her, aplikacích atd..., a to zejména s ohledem na množství cukru ve stravě.
Pokud dítě onemocní, duševně nebo fyzicky, pak by i tomuto měla být výživa přizpůsobena. Dle mého názoru je zároveň nezbytné, aby se pozornost v rámci stravy věnovala také edukaci samotných dětí.
Což by měli zajistit jak rodiče, tak školy. Pokud dítěti vysvětlíme, proč je důležité jíst určitou potravinu, jaké tělu přináší benefity, lépe se pak může stavět ke konzumaci zdravých potravin.
Zároveň pokud děti zapojíme do samotného vaření, především do přípravy jídel ze základních surovin, také samotné dítě bude pak tyto pokrmy raději konzumovat.
Více informací o konferenci najdete na webu www.food21.cz.
Podívejte se na video, jak vybrat dětskou výživu do jednoho roku