Maminka.czZdraví

V Česku se po mnoha letech objevil záškrt. Čím se projevuje a jak sebe a děti ochráníte?

Simona Procházková 27.  9.  2022
Státní zdravotní ústav potvrdil letos již čtyři případy záškrtu, který se v Česku téměř 30 let vůbec nevyskytoval. První nákaza byla zaznamenána v květnu u dospělé ženy, začátkem září pak onemocněli dva sourozenci v dětském věku a rovněž jedna starší pacientka. Kde se můžete nakazit, jak se nemoc projevuje a léčí a čím může ohrozit zdraví i život?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Onemocnět záškrtem je v současnosti v našich zeměpisných šířkách díky vysoké proočkovanosti prakticky nemožné. Také jste o tomto tvrzení byli přesvědčeni a žili jste v domnění, že záškrt je jako vážná nemoc již dávno minulostí? Pozor, toto už bohužel neplatí.

VIDEO: Neštovice u dětí: Jaké jsou příznaky, léčba a největší komplikace?

Co je záškrt?

Záškrt je infekční onemocnění vyvolané bakteriálním toxinem bakterie Corynebacterium diphteriae, které je podobné angíně. Dnes, hlavně díky povinnému očkování, se již téměř nevyskytuje. Narazit na něj můžete zpravidla v rozvojových zemích a oblastech, kde není hygiena na příliš vysoké úrovni. V České republice se záškrt řadu let nevyskytoval, protože jeho výskyt značně omezilo povinné očkování, které začalo už v roce 1946. Riziko nákazy má většinou souvislost s kontaktem s neočkovanými osobami nebo častějším cestováním do zahraničí.

Kde a jak se můžete nakazit?

Zdrojem záškrtu bývá kontakt s bacilonosičem, kterým může být člověk i zvíře. Infekce se šíří kapénkami, podobně jako například rýma, vzácně ale i kontaktem s kontaminovanými předměty.

„Pokud jde o riziko nákazy záškrtem, nejohroženější skupinou jsou malé děti, jelikož bakterie způsobuje rozsáhlé pablány (pseudomembrány) na mandlích, které se pak šíří dál do dýchacích cest. Následně pak i vzniká otok krku, což může vést v nejhorším případě k dušení. Závažnou komplikací je i zánět srdečního svalstva nebo zánět mozkových blan,“ popisuje MUDr. Šárka Zemanová Samuelová, dětská lékařka z nemocnice v Třebíči, a pokračuje: „Příznaky jsou zprvu dost podobné angíně, objeví se teplota, bolest v krku, potíže s polykáním, postupně vznikají rozsáhlé pablány na mandlích. Když se onemocnění nezačne včas léčit antibiotiky, může šíření pablán pokračovat do dýchacích cest.“

Spálová angína postihuje zejména předškoláky. Jak ji poznáte a proč jsou potřeba antibiotika?

Záškrt může skončit dušením

Infekce nejčastěji napadá již zmíněné mandle, nosní sliznici a hrtan, ale také spojivky nebo genitálie. Postižené místo je po dvou až třech dnech od začátku horeček oteklé, pokud se infekce nachází na hrtanu či mandlích, bývají zduřené mízní uzliny. Záškrt je velmi nebezpečný, jeho neléčení může skončit i smrtí, zejména kvůli neprůchodnosti dýchacích cest.

Jak se záškrt projevuje:

  • vysokou horečkou
  • malátností, celkovou schváceností
  • potížemi s polykáním
  • otokem a bolestí v krku.

Jak se léčí záškrt?

„Nemoc by měla být diagnostikována co nejdříve a léčena výhradně pod dohledem lékaře vhodnými antibiotiky. Pokud se jedná o nemocné dítě, nejspíše bude nutná hospitalizace v nemocnici, zejména v případě nejmenších dětí,“ uvádí MUDr. Šárka Zemanová Samuelová. Během léčby nemocný postupně vykašlává pablánu, která obaluje mandle, někdy i celé patro. Pokud zjistíte, že jste byli v rizikovém kontaktu s nakaženou osobou, měli byste být rovněž vyšetřeni.

Velký lexikon dětských pupínků 2: Meningitida, neštovice, opar a opruzení

Prevence záškrtu? Jedinou cestou je očkování

  • Jedinou spolehlivou prevencí proti onemocnění záškrtem je očkování.
  • Děti jsou proti záškrtu povinně očkovány v rámci tzv. hexavakcíny, která se podává od 9. týdne věku. Následuje přeočkování mezi 5. a 6. rokem a pak ještě mezi 10. a 11. rokem.
  • Možné je nyní také přeočkování v dospělém věku, a to kombinovanou vakcínou proti černému kašli.
Témata: Zdraví, Děti, Nemoci, Děti a nemoci, Nemoc, Očkování, Kašel, Dýchací cesta, Záškrt, Hospitál, Léčba, Česká republika, Mandle, Nákaza, Bakterie, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Tajemná linea nigra: Co znamená hnědá čára uprostřed těhotenského bříška?
Machová Martinasim
Těhotenství
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod