Maminka.czČasopis Maminka

Zastavte! Budu blinkat

, Časopis Maminka
19. 8. 2009
Zastavte! Budu blinkat
Některé děti si jízdu autem užívají, jiné ji berou celkem lhostejně, ale jsou i malí cestovatelé, kterým se při pouhém pomyšlení na autosedačku udělá špatně. Někdo zkrátka snáší cestování autem lépe, jiný hůře.

Pokaždé, když vyrážím se svým pětiletým synem někam na delší cestu nebo třeba jen k lékaři do vedlejšího města, vozím s sebou v autě pytlíky, hadřík, vlhčené ubrousky a náhradní oblečení… Prostě veškerou výbavu potřebnou k likvidaci následků případné „blinkací“ nehody. A že jich už na cestách bylo! Je nás jistě mnoho – maminek, jejichž děti snášejí cestování autem, případně autobusem, odmalička velmi špatně. Ve většině případů jde o stav, který se odborně nazývá kinetóza. „Je vyvolán drážděním centra rovnováhy ve vnitřním uchu a doprovázen nevolností a zvracením. Člověku obvykle klesá krevní tlak, cítí se velmi slabý a je nápadně bledý,“ vysvětluje MUDr. Martin Fuchs.

Tato nerovnováha je vyvolána tím, že při pohybu v jedoucím autě či autobuse nám oči tvrdí něco jiného než kinetický orgán ve vnitřním uchu. Současně se však na tomto stavu podílí i mnoho dalších faktorů včetně individuální vnímavosti a momentálního psychického naladění. Pokud se vám miminko v autě jednou poblinkalo, není to ještě důvod k obavě, že to tak bude pokaždé a že se skutečně jedná o kinetózu. Ovšem v případě, že se nevolnost objevila již několikrát, a to bez ohledu na to, co a kdy malý cestovatel snědl nebo vypil, je velmi pravděpodobné, že s tím budete muset na dalších několik let počítat.

Což znamená důkladně se na cesty autem vybavit a také dodržovat určité zásady, které pomohou nebezpečí pozvraceného dítěte, autosedačky a někdy i celé zadní poloviny auta eliminovat. Vyplatí se být na takové situace připraven, protože kdo to zažil, ví, že následné čištění všech záhybů autosedaček, bezpečnostních pásů a všemožných zákoutí auta dá pořádně zabrat. A navíc jedna taková blinkací „smršť“ spolehlivě postačí k tomu, abyste třeba i měsíc nebo dva potom cítila nepříjemný odér pokaždé, když do auta nastoupíte… Nemluvě o tom, že posedávání u doktora v čekárně plné lidí s dítětem poblinkaným od hlavy k patě není pro vás ani pro okolí nic příjemného…

Jak předejít pohromě

Co tedy dělat, když víte, že taková cestovní komplikace není u vaší ratolesti nic neobvyklého? Jak se na to připravit? Zkuste se řídit následujícími pravidly:

* Odvraťte pozornost

Na malé děti to většinou funguje. Jakmile vidíte, že přichází krize (a to u svých dětí spolehlivě poznáte), snažte se vyprávět něco zajímavého, připomeňte cestovateli nějaký nevšední zážitek, zazpívejte jeho oblíbenou písničku nebo jakkoli změňte prostředí v autě. Třeba otevřete okna až do nepříjemného průvanu nebo v klimatizovaném autě uberte na stupních až do citelného ochlazení. Zkrátka vyvolejte jiné, pokud možno o dost silnější podněty a hlavně se každých pět minut malého pasažéra neptejte, jestli ho ještě bolí bříško… Navíc zima a provětrání prostoru auta při nevolnosti prokazatelně pomohou – dítě při jízdě o mnoho hůře snáší teplo a dusný vzduch. I proto jsou „blinkací příhody“ právě v létě častější.

* Zkuste osvědčené „tlumiče“

Když před cestou zajdete do lékárny, nabídnou vám v první řadě klasické léky na cestovní nevolnosti (třeba starý známý Kinedryl). Ne že by zaháněly nevolnost, ale cestovatele zklidní, „utlumí“, často tak, že potom cestu autem prospí. Problém je v tom, že většinou nejsou určeny pro ty nejmenší (pod dva roky) a také nemusí vždy zafungovat. Kromě toho jsou ale k dispozici i alternativní rostlinné přípravky. „Protože jsem věděla, že synovi cestování autem nedělá dobře, měla jsem vždy při ruce zázvorové žvýkačky. Zázvor při těchto potížích prokazatelně funguje, jak nám ostatně potvrdila i naše dětská lékařka,“ vypráví maminka Ivana z Mělníka. Někomu pomáhají i klasická antihistaminika, tedy léky běžně používané na alergii. Což můžete vyzkoušet i u těch nejmenších dětí.

* Žádné čtení a počítačové hry!

Pokud kouká cestovatel na zadním sedadle při jízdě do knížky, ať už čte či prohlíží obrázky, nebo hraje nějakou digitální hru, je o dost větší pravděpodobnost, že mu bude špatně. Problém je totiž v tom, že oči se soustředí na jeden bod uvnitř auta, kdežto vnitřní ucho registruje neustálý pohyb. Tím se vyvolá nerovnováha v těle, které se pak logicky brání… Nejlepší je zcela vyřadit oči „z provozu“, tedy v nejlepším případě spát nebo aspoň příliš nepohybovat hlavou. Není vhodné ani koukat z okénka a pozorovat ubíhající krajinu, oko totiž stále skáče z bodu na bod.

* Nechte si na cestu víc času

Možná se právě chystáte na delší cestu a už jste trochu nervózní z toho, jaké „drama“ vás v autě zase čeká. Optimální je připočítat k očekávanému času na cestě (zvláště pokud jde o několikahodinové putování) dostatečně dlouhou dobu navíc. Naplánujte si pravidelné přestávky na procházku nebo lehké občerstvení. Malí cestovatelé se určitě po delším sezení rádi proběhnou.


Maminčin odborník MUDr. Martin Fuchs Primář pediatrického oddělení FN v Praze Na Bulovce

Pomůže jako prevence úprava jídelníčku?

Rodiče se z obavy před větším znečištěním interiéru auta snaží držet dítě nalačno, a to je asi největší chyba, která se u kinetózy dělá. Především je potřeba dbát na dobrou hydrataci. Nabízíme oblíbené nepřeslazené nápoje, vynecháme bublinky a také čaj – ten je totiž docela slušné emetikum (podporuje zvracení). Před jízdou i během ní podávejte dětem jen lehká jídla.

V jaké poloze se dětem uleví?

Zajímavý je poznatek, že více vadí pohyb hlavou zepředu dozadu. Proto se snažíme dát hlavu dítěte do polohy méně škodící, do polohy kývání zleva doprava. Tedy v zatáčkách má mít dítě hlavu otočenou dopředu, při pohybu brzda–plyn má být dítě naopak opřeno bokem. A mělo by v dopravním prostředku sedět, pokud je to možné, v jeho těžišti – ve středu auta či lodi nebo u křídel letadla.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Kinedryl, Malý cestovatel, Nepříjemný odér, Vnitřní ucho, Neustálý pohyb, Nevšední zážitek, Cestovní nevolnost, Největší chyba

Mohlo by vás zajímat
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Čtyřčata jsem kojila. Divím se, že jsem to dala, úplně mě vysála, říká Helena
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte

Horoskopy

Beran S pracovními výkony jste spokojeni a musíte na to pořád myslet. Pokud zaberete, můžete i povýšit. Ale…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Sarah, Doubravka, Marius

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné