Maminka.czÚrazy

Zásuvky, horké nápoje, schody: Víme, kde všude se doma skrývá nebezpečí

redakce 23.  3.  2022
Zdroj: Istock
Zásuvky, horké nápoje, schody: Víme, kde všude se doma skrývá nebezpečí | Zdroj: Istock
Domov považujeme za bezpečné místo, kde se našim dětem nemůže nic stát. Ostré hrany, horká voda, elektrické zásuvky, schody a další nástrahy číhají ale na potomky právě doma. Víte, kde všude hrozí vašim dětem nebezpečí a jak mu předejít? Poradíme vám několik základních triků.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Mezi nejčastější dětské úrazy v domácnosti patří popáleniny, pády, pořezání a nárazy. Není možné mít děti neustále pod dozorem a hlídat je na každém kroku. Můžete však riziko minimalizovat několika bezpečnostními prvky, o které váš domov doplníte.

Pády

Děti padají téměř neustále. Zejména v době, kdy se učí chodit a nemají stabilitu. Z toho důvodu mají dětské kosti vyšší flexibilitu a lebka není napevno srostlá, což ale neznamená, že si nemohou nic zlomit nebo pohmoždit. Pomoct jim mohou protiskluzové povrchy v domácnosti, ale i na ponožkách. Dá se jimi zabránit nepříjemným pádům. V koupelně na podlahu nainstalujte speciální gumové podložky s přísavkami, v obýváku na parkety jednoduše položte koberce, v kuchyni je vhodnou volbou neklouzavé linoleum. Dobrý pozor je pak třeba dávat v domácnostech, které mají schody. Ty se dají snadno ohradit bezpečnostní zábranou a máte o starost méně.

Popáleniny

První základní věcí, kterou pro svou ratolest můžete udělat, je zrušit všechny ubrusy v domácnosti. Pokud se jich nechcete vzdát, pořiďte si sponky, které zabrání jejich strhnutí. Právě taháním za ubrus totiž na sebe děti nejčastěji strhnou vařící polévku nebo čerstvě zalitou kávu. Nádoby s horkým obsahem pokládejte pro jistotu doprostřed stolu, nikoli na jeho okraj. Dejte si rovněž pozor na šňůry elektrických spotřebičů visící dolů v dosahu dítěte. Jedná se typicky o rychlovarnou konvici naplněnou horkou vodou, stále ještě rozpálenou žehličku či elektrickou plotýnku. Úraz může způsobit také silně roztopený radiátor. Nebezpečné popáleniny i horší věci může mít na svědomí zásah elektrickým proudem. Umělohmotné krytky zásuvek by ve vaší domácnosti měly být samozřejmostí.

Tip redakce:

I přes všechny bezpečnostní prvky v domácnosti se může stát, že se dítě zraní. Pro takové případy se vyplatí mít uzavřené dětské úrazové pojištění, které uhradí náklady spojené se zraněním, jeho léčbou a výpadkem příjmů, pokud zůstanete s malým marodem doma.

„Peníze za úraz posíláme už v momentě, kdy máme doloženou první lékařskou zprávu, ze které je zřejmá diagnóza. Peníze tak mají klienti k dispozici tehdy, když to nejvíce potřebují,“ vysvětluje Jan Marek z Generali České pojišťovny. Není tak nutné čekat na vyplacení pojistného plnění až do doby, kdy se úraz či onemocnění vyléčí.

Pořezání

Děti k pořezání obvykle přijdou tak, že se nějak dostanou k ostrým nástrojům a začnou s nimi neohrabaně manipulovat. Z toho důvodu je nejúčinnější a nejjednodušší prevencí tyto nástroje skrýt nebo dostat bezpečně z dosahu dítěte. Zásuvky s noži, příbory i obyčejnými pilníky by měly být pro jistotu opatřeny bezpečnostní pojistkou. Tu umístěte také na šuplíky s jinými nebezpečnými věcmi – prášky, alkoholem, tabletami do myčky apod. Problém sám o sobě pak představují skleněné předměty. Oken se samozřejmě zbavit nemůžete – stejně jako sklenic a dalších základních věcí. Jiné je to již třeba s prosklenými dveřmi, které lze vyměnit. Skleněné lahve, vázy či talíře raději pořádně schovejte na místa, kam dítě nedosáhne.

Nárazy

Častou příčinou zranění dětí bývají ostré rohy nábytku, nejčastěji pak stolu, který je navíc přímo ve výši dětské hlavy. Jistým, nikoli dokonalým řešením mohou být umělohmotné chrániče rohů. Jedná se o kousek plastu, který se nasadí na rohy stolu. Nejedná se samozřejmě o žádný estetický a dekorativní kousek, nicméně svou úlohu plní dobře.

U ostatního nábytku je větší problém zamezit nárazům na ostré rohy, případně nějaké jeho vystouplé části. Jistou možnost tak představuje výměna chytů pro otevírání skříní či šuplíků za nějaké méně vyčnívající a méně ostré.

Témata: Zdraví, Děti, Praktické rady, Domácnost, pomoc, Úrazy, pád, Pojištění, Horká voda, Zásuvka, Popáleniny, Elektrická zásuvka, Domov, Úraz, Nápoj, Schody, Jan Marek, Dom, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
20 nejbizarnějších záběrů z dovolené! Tyto povedené snímky jen tak něco nepřekoná
Formánková Simona
Galerie
Moderátorka Eva Hecko Perkausová čeká miminko! Těhotenské bříško odhalila ve svůdných bikinách
Formánková Simona
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Herec Vojta Kotek se oženil a zanedlouho se stane poprvé tátou!
Mrázková Dita
Slavní tatínci