Maminka.czZdraví

Zatočte s alergeny v domácnosti

Domov by měl být oázou klidu a bezpečí. O tom však část alergiků občas pochybuje. Jen se za nimi zavřou dveře, začnou kýchat, kašlat, případně je pálí oči. Za potížemi mohou stát rozličné alergeny, ovšem prevence a první pomoc jsou pouze jediného druhu – hloubkový úklid domácnosti.
2. 11. 2015
Zatočte s alergeny v domácnosti

Pokud máte malého alergika, určitě byste na jeho zdraví měli myslet už při zařizování a úklidu celého bytu a především dětského pokoje. Nejdůležitější je zamezit nadměrnému usazování prachu.  

Zdroj zla

Domácí prach je pestrou směsicí různých částic. Nejčastěji se skládá z roztočů a jejich výkalů, lidských a zvířecích šupin kůže, z vlasů, chlupů domácích zvířat, z textilních vláken i peří. Zapomínat nelze ani bakterie, plísně a pylová zrna. Lidé s alergií na prach se stávají přecitlivělými vůči jedné nebo více z těchto složek. 

 • Roztoči. Jedná se o okem nepozorovatelné členovce příbuzné pavoukům a klíšťatům. Miniaturním parazitům se daří především v teplém a vlhkém prostředí, tedy například v lůžkovinách, čalouněném nábytku a kobercích. Spolu s prachem poté víří vzduchem například při vysávání, chůzi po kobercích nebo při stlaní postelí. Alergeny jsou obsaženy zejména ve výkalech roztočů a představují velmi častou příčinu astmatu u dětí.
 • Švábi. V naší zemi se vyskytují prakticky pouze v blízkosti lidských obydlí. U náchylných jedinců vyvolává projevy přecitlivělosti poletování prachu s alergenními částečkami ze švábů.
 • Plísně. Pro alergiky jsou významné zejména druhy „vláknitých“ plísní, které produkují takzvané spory, drobné rozmnožovací částečky neviditelné pouhým okem. Všudypřítomné částice dýcháme všichni, jenom u náchylných osob však způsobují rozvoj alergických projevů. Ve vnitřním prostředí je nejvyšší výskyt spor zejména v zimních měsících, protože právě v tomto období je uvnitř místností vysoká vlhkost i teplota.
 • Pyl. Tyto částice ze stromů, bylin i trav způsobují největší obtíže od jara až do časného podzimu. Pyl je tak nedílnou součástí domácího prachu a může být pravou příčinou většiny případů alergie na prach.
 • Zvířecí alergeny. Projevy přecitlivělosti jsou také způsobeny slinami a šupinkami kůže (kočky a psi) nebo alergeny obsaženými v moči (hlodavci).

Od rýmy po sípání

Při víření prachu je nejvíce postižen dýchací systém, ale trpět mohou i oči. Mezi nejčastější projevy této alergie tak patří výtok či pocit ucpaného nosu, červené, svědící a slzící oči, kašel, tlak na hrudi, dušnost a svědění obličeje.

Dětský pokoj by měl být dítěti příjemný. "Nesmí chybět oblíbené hračky, pohodlná postýlka pro klidný spánek, ale zároveň by všechny povrchy měly být dobře omyvatelné či jinak vyčistitelné," doporučuje alergoložka Eva Kovaříková z pražské alergologie Třeboňská (viz box).

Bez hraček se žádný pokojíček neobejde. Ale v některých hračkách se prach a roztoče hromadí (plyšové a textilní hračky). Dítě bude určitě protestovat, pokud je budete chtít vyhodit, takže se o ně musí pravidelně pečovat. 

Ty, se kterými se vaše dítě nehraje pravidelně, odložte do uzavíratelné nádoby, skříně nebo zásuvky na hračky, aby se ně neprášilo. Hračky, se kterými si hraje rádo, musíte pravidelně prát při vysoké teplotě. Pokud má vaše dítě zálibu v gumových hračkách a plastových hračkách, omývejte je v nádobě s vodou s kvalitním desinfekčním přípravkem (například nové bezchlorové Savo na podlahy). 

Pomoci mohou i drobné úpravy

 • Regulujte. Vysoká vlhkost vzduchu je ideální půdou pro rozmnožování plísní a roztočů – dlouhodobě by neměla překračovat 60 %. K jejímu snížení lze využít odvlhčovače vzduchu nebo nainstalovat do domácnosti klimatizaci.
 • Ochraňujte. Účinný způsob, jak omezit množení roztočů, představují takzvané bariérové povlaky. Jedná se o povlečení určené speciálně pro alergiky, které zmenšuje množství vdechovaných alergenů z lůžka a zabraňuje jejich hromadění v bytě.
 • Přehodnoťte. Vhodná je také výměna klasických „péřových“ peřin a polštářů za syntetické materiály.
 • Změňte. Pokud je to možné, nahraďte koberce plovoucí podlahou, linem nebo dlažbou a zbavte se závěsů a čalouněného nábytku. Závěsy můžete nahradit třeba omyvatelnými žaluziemi. Nezapomeňte na jejich pravidelné otírání.

Protialergická bariéra

 • Nezbytností je pravidelné praní lůžkovin, ideálně jednou týdně. Roztočů se lze zbavit i tím, že textil necháte přes noc v mrazničce. Přikrývku i polštář se doporučuje prát alespoň jednou za tři měsíce.
 • Při úklidu používejte vlhký mop nebo hadr. Čištění podlahy nebo utírání prachu na sucho totiž způsobuje výrazné víření prachových částic.
 • Najděte všechna ložiska plísně a odstraňte je vhodným protiplísňovým (fungicidním) přípravkem. V zimních měsících nezapomínejte na pravidelné větrání místností.
 • Pro vysávání domácnosti je ideální volbou HEPA filtr, který pohlcuje mikroskopické částice prachu a alergenů. Možným doplňkem je také používání dýchací masky při vysávání.
 • Chlupaté mazlíčky nikdy nepouštějte do prostoru ložnice. Definitivní řešení problémů v tomto případě však většinou vyřeší až odchod zvířete z domácnosti.
Témata: Děti, Zdraví, Váš domov, Hračky pro děti, Web Ulékaře.cz, Domácnost, Dýchací systém, Vnitřní prostředí, Třeboň, Účinný způsob, Vysoká vlhkost, Alergologie, Alergický projev, Nejčastější projev, Pavouk, Dušnost, Alergeny
Mohlo by vás zajímat
Syn má jinou barvu kůže než táta. Podezírali mě z nevěry
Oprašte tradici vánočních přání. Vyrobte si je sami, třeba z knoflíků
Chřipková sezóna v těhotenství. Jak ji zvládnout bez úhony a na co si dát pozor?
Nádherné adventní věnce. Inspirujte se nápady pro rok 2017

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu