Maminka.czZdraví

Zatočte s potem nejen v létě

18. 6. 2015
Používáte pravidelně antiperspirant, nebo máte raději deodorant? Víte, jaký mezi nimi rozdíl? A proč se vlastně člověk potí? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v následujícím článku.

Také míváte pocit, že se se stoupajícími venkovními teplotami mnohem více potíte? Je to normální, protože pocení je pro člověka naprosto přirozené, lidské tělo se tak brání přehřátí.  Dochází k regulaci tělesné teploty a zároveň se společně s potem odvádějí z těla odpadní látky. Potem také lidské tělo reaguje například na vyšší tělesnou zátěž, intenzivnější pocení se často objevuje také při nervozitě, nepříjemných stresových situacích či strachu.

Více se obvykle potí lidé s nadváhou, ženy v menopauze a také v těhotenství. Může za to nejen zvýšení tělesné hmotnosti, ale také hormonální změny, které se v těle budoucí maminky odehrávají. Krátkodobá zvýšená tvorba potu často následuje po požití horkého nápoje nebo silně kořeněných nebo pálivých jídel.

Proč je pot cítit

Potní žlázy se u člověka dělí na ekrinní a apokrinní. Malé ekrinní žlázy se nacházejí po celém těle (kromě rtů), nejvíce jich je na dlaních, chodidlech a čele. Fungují již od narození a vylučují pot především při zvýšené tělesné námaze. Velké apokrinní, neboli pachové, potní žlázy lze nalézt především v podpaží, aktivní začínají být v období dospívání.

Pot je bezbarvá tekutina, téměř z 99% je tvořený vodou. Společně s ní se z těla odvádějí ještě další látky, například sůl, minerální látky, bílkoviny a bakterie. Právě tato směs, která se na pokožce rozkládá, může za nepříjemný zápach, který se s potem šíří do okolí.

Jak si poradit s nadměrným pocením?

Pot se z povrchu kůže odpařuje pomocí potních žláz průběžně, během dne dospělý člověk vypotí kolem jednoho litru. V horku a při sportu to bývá ještě mnohem více. A v takovém případě je třeba více myslet na doplnění ztracených tekutin v podobě zvýšeného pitného režimu. Ženy mají menší množství potních žláz a potí se méně než muži, jejichž pot také bývá mnohem více cítit.

Někteří lidé se však potí mnohem intenzivněji, nejčastěji v podpaží, dlaních, na chodidlech nebo na čele. Jde mnohdy o velmi obtěžující nadměrné pocení, kterému se říká hyperhidróza a obvykle je třeba zvýšenou činnost potních žláz řešit ve spolupráci s lékařem.

Doporučuje se zároveň zvýšená hygiena, zejména v letních měsících, pomoci může i prodyšné bavlněné oblečení, které dobře saje pot a samozřejmě používání antiperspirantů. Ty totiž pocení omezují, a tak se vám nebudou tvořit nepříjemné mokré koláče v podpaždí.

Proti zápachu, kterým je pot cítit, jsou ideální deodoranty. Sice nesnižují pocení, ale mají antibakteriální účinky a jsou parfemované, proto si poradí nepříjemným odérem. Řada výrobců však nabízí produkt 2v1, tedy antiperspirant s deodoračním účinkem.

Často člověku od nadměrného pocení uleví alespoň na pár měsíců zákrok v podobě injekční aplikace botulotoxinu. Ten totiž na omezenou dobu výrazně sníží produkci potu. Samotný zákrok se však nedoporučuje provádět v těhotenství a během kojení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

 

 

Maminka roku - Hlasování
Témata: Zdraví, Krása a styl, Zvýšená tvorba, Venkovní teplota, Let, Dospělý člověk, NEJ, Tělesné teplo, Bavlněné oblečení, Nadměrné pocení, Nepříjemný odér

Mohlo by vás zajímat
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?
Rouška z trička: Jednoduchý návod bez šití! Video s postupem
Matka rodila na zahradě, kde si hrály děti. Porod natočila a zveřejnila
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!

Horoskopy

Střelec Naslouchejte svému srdci, ale také lidem, kteří vás mají rádi. Velké podpory se dočkáte od kolegů v…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vilém, Viliam, William

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné